avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate ciotec_carmen

Activitate ciotec_carmen

Buna ziua,
Se pune problema asa.. Pe 27.03.2020 am revenit din cic pentru a beneficia de stimulentul de insertie. Datorita pandemiei am intrat direct in concediu supraveghere copil in conditiile legii promulgate in urma pandemiei cu COVID 19, pana acum 15.05 mai.Acum angajatorul imi.spune ca nu beneficiez de zile libere ( eu lucrand ca operator vanzari telefonic-asigurari) si ca trebuie sa incep munca fie de acasa fie de la locul de munca..
Tinand cont de situatia mea ( sotul este principalul procurator de venituri si nu poate sa lucreze de acasa/ copilul are varsta de 2 ani si necesita permanenta ingrijire si atentie/ nu am.ajutor din partea niciunui alt membru al familiei in timpul zilei) , mi ar fi.imposibil sa lucrez 8 ore pe.zi, singurele perioade disponibile fiind cele in care copilul doarme iar programul de somn variaza de la o.zi la.alta .
Care sunt condițiile in care pot lucra de acasa , avand in vedere cele de mai sus? Trebuie neapărat sa lucrez 8 ore? Daca lucrez 8 ore (chiar si de acasa) cine imi supravegheaza copilul?
Am apelat la intelegerea lor.. Sa lucrez 4-5 ore pe zi, si cand sotul e liber sa recuperez restul de ore pana in fac norma.. Au zis ca nu se poate.. Ce pot face in situația aceasta? Copilul nu am cu cine sa il las..

Ideea este urmatoarea ...pe strada ,niste persoane, se tin de glume ( gen zgariat masini ) si as vrea sa pun una in afara curtii ,ca sa ma asigur ca nu patesc si eu asa.
Stiu sa instalez camerele...numai ca imi este frica sa nu fiu luata la "intrebari" de catre politie...
Multumesc

grosuanatolie a scris:

Daca camerele vor fi amplasate in interiorul curtii, indreptate in asa fel incat sa filmeze strict interiorul curtii dvs, nu va trebuie acte. Un kit din 4 camere de exterior, wirless, nu costa mai mult de 500 ron. Instalarea este simpla, fara cunostinte speciale.
Pe poarta amplasati un indicator-obiectiv supravegheat video.
Succes.

As vrea sa imi montez camere de supraveghere in curte si la poarta .Imi puteti spune daca am nevoie de autorizatie pentru ele si daca da ce trebuie sa fac sa o obtin ? Multumesc.
...
Buna,

Am si eu o intrebare ..Prietenul meu a cazut pe casa si si-a fisurat cotul , drept pentru care il are in ghips.A primit medical din data de 22.05 pana pe 30.05 cu prelungire ulterioara pana pe 31.07.
Ideea este urmatoarea : a dus la munca medicalul pe 22.05 si cei de acolo l-au trimis mai departe prin curier catre sediu sau unde trebuia trimis...insa nu a mai ajuns...si acum ne-am dat seama ca lui nu i s-a pus acel medical siintreband-o pe fata caruia i-a dat medicalul am primit raspunsul "s-a pierdut medicalul pe drum..."
Nu se ia in calcul copia care o are... un duplicat nu putem scoate doearece doctorul care i l-a dat e in concediu plecat din tara pentru o luna...
Putem rezolva intr-un fel ? Sau acele zile de medical se pierd??Va rog sa ma ajutati...
Buna ziua ,

Tatal meu este nascut in iunie 1959 si are stagiu cotizat in armata de 24 ani si 1 luna ....Momentan el este pensionat pe caz de boala revizuibil din 1998...intrebarea mea este ..ar putea sa isi depuna actele pentru pensie militara anticipata ?
Buna ziua ,


Va rog sa mi spuneti si mie cum as putea sa radiez o masina pe care am dezmembrat-o acum ceva timp si am dat-o la fiare vechi ? Daca stiti si ce acte imi sunt necesare ...va multumesc .,
Discuție bancile
buna ziua ,


am si eu o intrebare si sper ca o sa ma puteti ajuta . Mama lucreaza in sistemul bugetar ( la spital ) si i-au scazut acei 25% din salariu . Inainte de asta mama a facut cu niste credite si acum nu a mai putut sa plateasca o banca 2 luni ( in valoare de 280,00) . Cica aceea banca ( raiffasen ) au dat contractul la o firma de recuperatori ( melon ) si acestia o ameninta pe mana ca i opreste cardul de salariu ( este la o alta banca ) daca nu plateste restantele pana la 30 noiembrie . Intrebarea mea e : " poate sa faca asa ceva ? SI pentru 2 luni de intarziere se da la recuperatori deja ? . Ii sa explicat si tipei de la banca si celei de la recuperatori ca momentan nu avem de unde sa facem rost de bani ...cel putin nu pana la 30 noiembrie si pur si simplu nu i-a interesat .Li sa spus ca i-au fost scazuti cei 25% din salariu si ca ar fi vrut sa mareasca perioadade creditare cu o rata mai mica dar acele tipe i-au zis ca nu este adevarat si ca nu se poate asa. Va rog ma puteti ajuta sa stiu si eu ce putem sa facem :( .

Va multumesc anticipat,
Răspuns la discuția asistent social
inteleg ...dar de ce satul alaturat au primit salariile si cei din satul mamei mele nu ??s-au depinde de primarie ?:(
buna seara ,
Am si eu o intrebare si nu stiu cui trebuie sa ma adresez. Mama mea este asistent social. Cei de la primarie de acolo nu ia dat salariu pe luna aceasta spunandu-i ca nu mai exista fonduri pentru asa ceva. Cei de la primaria din satul vecin au dat salariile pentru asistenti sociali . Se poate face ceva in legatura cu acest lucru ??? va rog unde as putea sa ma adresez ,...si ce as putea face ?