avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate mihai6085

Activitate mihai6085

Am fost politist activ si m-am pensionat anticipat la varsta de 50 ani,respectiv in anul 2009.In acest an,2015,am implinit varsta standard pe pensionare si am stagiul complet de cotizare conform L.263/2010.
Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa comunic acest aspect la Casa Sectoriala de pensii a MAI si daca se va face o recalculare a pensiei ?
Va multumesc !
Ce pensionari militari vor beneficia de recalcularea pensiilor?
Care va fi modalitatea de calcul?
Va rog sa imi spuneti daca pensionarii MAI care au fost pensionati inainte de anul 2011 vor beneficia de prevederile noii legi a pensiilor militare care se afla spre promulgare la Presedintele Romaniei.
Am lecturat legea si nu am observat vreo discriminare privind pensionarii militari dinainte sau dupa anul 2011 insa se discuta ca cei pensionati inainte de anul 2011 nu vor beneficia de recalculare asa cum prevede noua lege.
Va multumesc .

Da,m-am pensionat anticipat in luna august 2009.

Răspuns la discuția hartuire profesionala
Poate nu m-am exprimat corect,este vorba de jigniri,limbaj suburban,minciuni spuse catre sef,crearea unui climat tensionat,etc
Ce cai trebuie urmate pentru a actiona in instanta un sef din domeniul public(sanatate) care hartuieste profesional angajatii?
Ce se poate face in situatia cand o sefa contabila dintr-un spital public,fara motiv ii ia lucrarile unei economiste,subalterne,pe care le repartizeaza altei persoane,doar pentru ca are opinii divergente cu acea persoana.Tot timpul o agreseaza psihic prin diverse expresii si cuvinte urate pe cea careia i-a luat lucrarile?


Ce formalitati trebuiesc indeplinite pentru infiintarea unei firme,pentru un tanar in varsta de 26 ani,avand ca obiect comercializarea suplimentelor alimentare?
Un cetatean roman rezident in Franta a fost amendat deoarece ,,nu are asupra sa cartea de identitate".Respectivul care era sofer intr-un autoturism inmatriculat in aceeasi tara,a prezentat permisul de sofer profesionist eliberat de autoritatile franceze precum si un document de identitate eliberat de acelasi stat.Daca nu a avut cartea de identitate romaneasca,agentul l-a amendat cu 450 lei.
Se poate contesta in conditiile in care procesul verbal a fost semnat de contravenient fara martor?
In procesul verbal de constatare a contraventiei,la regimul circulatiei rutiere,unde o persoana a fost amendata deoarece avea folie pe geamuri,nu este mentionat numarul de inmatriculare al autovehiculului ci doar marca acestuia.
In cazul contestatiei,actul poate fi anulat?
a fost cumparat un teren in baza unui contract de vanzare cumparare neoficial iar ulterior vanzatorul a murit.Cum pot oficializa documentul?