avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Activitate cirotic

Activitate cirotic

Pe data de 6 mai sotia mea sa dus la serviciu la ora 6 ,a lucrat pana la ora 9 ,cand a fost chemata sa ia salariu . Dupa ce a luat salariul patronul i-a zis ,ca ne despartim in conditii amiabile , fara preaviz ,fara sa o anunte cu o zi inainte ,si a mai lasato sa munceasca si 3 ore fara plata . Ce este de facut sa merg la protectia consumatorului ,la avocatul popurului . Sotia lucra in fiecare zi de la ora 6 pana la ora 20 inclusiv simbata si duminica pana la ora 14 ,pe un salariu de 1200 ron . Patronul ii spunea sa faca vanzare si alti clienti nu luau bonul si a venit un control si a amendato cu 6000 lei ,. A platit patronul dar a inceput sa ii opreasca din salariu . Dupa ce a platit amenda sotia a fost data afara ,este corect ? VA MULTUMESC PENRU INTELEGERE .
Am facut un imprumut la provident in valoare de 500 lei si trebuia sa dau inapoi 840,31 lei dar sa vina acasa agentul sa ia rata . Dupa 4 rate platite agentul nu a mai venit acasa si nici telefon nu a dat ,dar am primit instiintare ca trebuie sa mai platesc 711,94 lei la banca . Eu pentru ce mai platesc comisionul pentru agent ? Am vorbit la telefon cu cineva de la provident si mi-a zis prima data sa merg sa platesc la banca suma de 380 lei . Dupa 2 zile ma suna alt angajat al bancii si a zis ca trebuie sa platesc suma care este scrisa pe somatie . Este corect ? La fel este si sotia a luat un imprumut de 3000 de lei dar la fel ca mine agentul nu a venit si ia venit sa plateasca suma de 2405 lei ,cand la banca este de platit suma de 1422 lei . Problema mai este ca providentul cand vine la tine vede venitul ,mai adauga ca ai vaca , porc ,oi ,te mai ajuta fratii ,pariintii numai ca sa te incurajeze sa faci un imprumut . Ce pot sa fac ? VA MULTUMESC !
As vrea sa stiu cat este venitul pe membru de familie ,in ianuarie 2015 pentru a primi alocatie complementara . Am citit in paginile unui ziar ca venitul este de 530 de lei pe membru de familie . Sotia are un venit de 1200 lei si eu de 626 lei ca pensionar plus alocatia copiilor de 42 lei . Suntem 4 persoane in familie . Avem dreptul sa luam alocatie complementara ? Daca da putem sa cerem si din urma de cand sa marit plafonul ? . Va multumesc !
Buna ziua .Am primit acasa o somatie de la un executor ,prin care se spune ca trebuie sa platim o suma de bani .Asta ce inseamna ca se pune poprire pe salariu sau se executa bunuri mobile si imobile . Mai zice ca putem sa ne prezentam zilnic la birou pentru detalii in legatura cu executarea silita . Somatia are data de 17-12-2014,se poate face recurs ? .Se poate ajunge la o intelegere cu executorul ?
In 2008 am facut un imprumut la o banca . am facut doua amanari de plata care trebuiau platite in ultima luna de contract . Dar am facut rescdentare si ultima luna de contract este in mai 2016 . Am actul de la banca care scrie ca sa redus rata si restul contractului ramane neschimbat . Eu am platit ratele in continuare ,dar ei au zis ca trebuiau platite amanarile in mai 2013 . De atunci imi creste majorari . Ma-u dat la o firma de recuperare care ma ameninta ca ma executa silit daca nu platesc 1300 lei . Pot sa ma dea afara din casa pana in aprilie 2014 . Unde sa ma adresez ,ca eu tot le-am zis la recuperatori ca banca a gresit ,dar nici nu vor sa auda . Va multumesc !
Discuție Restanta
Buna ziua . Am o problema cu o banca . In anul 2012 luna decembrie am luat un imprumut in valoare de 1450 lei cu tot cu analiza dosarului .si trebuie sa dau inapoi 2067,91 lei . In luna februarie am facut o amanare de plata ca am avut o problema de plata si trebuie sa achit in luna martie . Am fost sunat zilnic de acea banca ca daca nu platesc suma ramasa de 1,111,19 lei ma executa silit . Le-am explicat ca sunt bolnav ,cu ciroza hepatica ,am fost si la psihiatru ,si la psiholog ,le-am trimis si copii de pe biletele de iesire din spital . Intro zi am primit de la un birou judecatoresc o notificare ,sa platesc cat mai curand ca altfel ma executa . Dupa aceea am primit un mesaj de la banca ca daca vreau o amanare de plata sa merg la cea mai apropiata sucursala sa fac o cerere si sa atasez din nou 'acele documente . Am fost am depus ,si cand ma intorceam acasa ma suna si imi zice ca daca nu platesc 250 lei ,pana azi o sa fie rau . Eu am o pensie de 600 lei ,si mai am o rata de platit .Am achitat suma de 85 lei si pana acum am platit in total suma de 10,850,00 lei . Simt ca nu mai rezist ,nu stiu ce sa mai fac . As vrea sa mai stiu daca legea insolventei care a intrat in vigoare pe 28 iunie es valabila si pentru persoane fizice ? Daca da unde trebuie sa ma adresez ? Va Multumesc !
Buna ziua . As vrea sa stiu daca sunt in intarziere cu plata ratelor un functionar ,imi poate bloca pensia ,sau poate sa opreasca 30%din pensie . Mentionez ca restanta nu este mai mare ca pensia . Va multumesc !
Daca un patron de firma primeste amenda ,trebuie sa retina ,o anumita suma de bani de la angajati ? Va multumesc !
Daca sunt major ,am voie sa urmaresc pe net filme pentru adulti ? Nu le descarc . Am primit mesaj ca calculatorul meu este urmarit ,dar asta dupa ce el a fost stricat ,si cineva ,la reparat . Este corect ?
As avea si eu o intrebare . Daca sunt casatorit de 19 ani si avem 2 copii ,dupa o mica cearta cu soacra ,ca eu sunt venit in satul acesta ,dar casa este construita numai de mine si de sotia mea ,nu ne-a ajutat nimeni cu nici un ban ,pe vremea aceea munceam nu eram bolnav ,soacra tot ma ameninta ca se duce sa bage divort si eu sa plec de unde am venit . As vrea sa va intreb eu nu am nici un drept la acea casa ? mie nu imi apartine nimic ? Desi eu nu sunt de acord cu divortul . Va multumesc !