avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate scris

Activitate scris

Buna ziua,
Mi-am infiintat un PFA si nu sunt angajata in alta parte.
Cei de la ANAF mi-au spus ca tb sa depun si D600 cu acel venit minim de 805 lei lunar pana la sfarsitul anului, deoarece nu sunt angajata.
Este obligatoriu sau nu?

Multumesc anticipat
Buna ziua,
Puteti sa imi spuneti, va rog, ce este mai avantajos, ca si taxe, un SRL sau un PFA, pentru activitati de handmade. Ma intereseaza acele contributii la stat.
Multumesc anticipat
Buna ziua
Daca sunt angajata pot sa infiintez o firma pe numele meu?
Multumesc.
Buna seara
Am un apartament inchiriat pe numele meu si perioada expira la 1noiembrie.
Imi puteti spune de ce acte am nevoie pentru prelungirea contractului?Si daca pot lua de la ANAF un formular standard, daca se mai completeaza un altul
Apartamentul e trecut pe numele meu si al surorii.Avand domicilii diferite,am trecut pe numele meu contractul de inchiriere, sora mea dand o declaratie ca e de acord cu acest lucru. Acum, ca trebuie semnat iar pt prelungirea contractului mai e nevoie ca sora mea sa depuna acea declaratie,iar, la ANAF?
Multumesc
Buna ziua
Sunt in concediu de crestere copil si vreau sa stiu daca angajatorul ma poate disponibiliza in perioada aceasta. Sunt angajata la o institutie bancara, iar aceasta va fi cumparata de o alta. In aceasta situatie, avand in vedere schimbarea conducerii, ma poate disponibiliza in CCC ?
Multumesc
Discuție declaratia 200
Buna ziua
Am inchiriat un apartament anul trecut in noiembrie cu suma in euro.De la ANAF mi s-a spus ca tb sa completez pana in luna mai a acestui an declaratia 200 luand in calcul cursul de schimb mediu lunar al BNR. Ma puteti lamuri va rog daca acest curs de schimb mediu lunar este cel corect? (al doilea tabel) : [ link extern ]
Multumesc
Discuție ajutor de deces
Buna ziua.
Stie cineva cat timp de la decesul cuiva se poate solicita ajutorul de deces de la casa de pensii? 3 luni sau 3 ani?
Multumesc
Da, as vrea sa optez pentru varianta de 2 ani.
Insa, am mai auzit prin presa, dar acum nu stiu sigur daca asa este, cum ca mamele care vor naste anul acesta sunt obligate sa se intoarca la munca dupa un an de zile pentru a nu fi concediate. Ma puteti lamuri dvs sau imi puteti spune unde m-as putea interesa?Multumesc
Buna ziua.Si eu sunt in aceeasi situatie ca a doamnei de mai sus, sunt in CCC, urmand ca al doilea copil sa se nasca la 1 luna si ceva dupa ce primul face 2 ani.
Eu am o singura intrebare: daca este obligatoriu sa ma intorc la serviciu dupa un an de zile de la nasterea celui de-al doilea copil, ca sa nu ma dea afara angajatorul, sau pot sta linistita in CCC2 pana la varsta de 2 ani? Multumesc
Discuție taxe notariale
Buna ziua. Stiu ca de anul acesta din feb vor scadea taxele la notari.
Stie careva o data exacta din luna feb?
Multumesc