avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate roler

Activitate roler

Răspuns la discuția Buna ziua
Se poate prin avocat sau sa il dau in judecata sa rezolv ceva?
Discuție Buna ziua
Buna ziua.am lucrat la o firma de transport ca sofer pe comunitate,mi-am dat demisia si nu miam primit salariu pe ultima luna ,apoi am platit un avocat si a trimis o somatie patrounului ,ca sa raspunda intro lun a de zile despre situatia mea.intrebarea mea este !daca un patron da faliment si leasingu ii ia masinile si el nu are nimic pe numele lui eu mai pot recupera ceva de la el?datimi cateva informatii va rog.scuzatima de greselile de scrierere
aveti perfecta dreptate.99%din emigranti declara ca au platit soferu..
Discuție Buna ziua
Buna ziua .am pierdut permisu de conducere si atestatu. de conducere .am fost le_am facut din nou si cativa colegi imi spune ca sunt diferite seriile dupa permis si cartela ..vreau sa plec in uk intrebarea mea era daca trebuie sa le schimb sa fie aceasi serie la toate sau pot sa merg asa
Discuție Amenda din UK
Buna ziua.am si eu o problema.mi-a venit 7 hartii din uk prin posta in legatura cu probleme 9 emigranti care iam avut in semiremorca.am fost retinut o noapte pt amprente poze e tc..in acecle foi imi spune ca sunt pasibil de o amenda de 5000 de euro.dar mai spune ca daca nu pot sa o platesc trebuie sa dovedesc eu si firma la care lucrez fluturase de salariu in perioada acea si contu bancar ...precizez ca lucrez la o firma de transport ca sofer cu carte de munca la o firma mare in jur de 7000 masini .si au case de avocaturi in uk.am .am sunat la cooordonatoru meu de flota si am trimis prin fax ce a primit .si miau spus ca dureaza forte mult procedura de recurs..contesatie ..intrebarea me este .daca acm pot sa plec in uk sa imi gasesc de munca tot ca sofer ..daca ma incurca cu ceva amenda ..deocamdata nu am nici o interdictie.in uk ..ce imi recomandati dvs .imi cer scz pt eventualele greseli.#-o
Buna seara.am si eu o nelamurire daca poate sa ma infoermeze cineva .sunt sofer de tir .acm 28 am intampinat o problema legat de 9 emigrant care au intrat in mod illegal in semiremorca .am mers mai departe la organelle de control competente (control francez.. control englezuk border)spunandule ca am emigrant in semiremorca .la control francez mi sa spus sa merg mai departe ca nu am nimick,(interesu francezului e sa scape si de sofer si de emigrant cat mai repede ca atare nu a introdus nici co 2 ...nici alte aparate de depistare a emigrantilor).am mers bininteles la cel deal 2 lea organd de contro fiiind uk border .si acolo a inceput demersurile premergatoare.(arrest 5 ore poze amprente...)intron final mia dat drumu ..bineniteles cu niste hartii precum ca mi sau luat amprente poze..si ca sa raspund prin acecle foi intrebari in termen de 28 de zile.am adus la cunostinta firmei in legatura cu cea ce mi sa intamplat .am venit la garaj am dat declaratii intrebarii...etc..as dori informatii referitoare la ce as putea sa fac mai departe in leg cu cea ce mi sa intamplat .vreau sa spun ca eu am solicitat controlu semiremorci in vederea depistari emigrantilor clandestine .si se pare ca tot eu am fost acuzat de traffic.
Discuție Zile libere
Buna ziua sunt sofer pe comunitate de profesie..intrebarea mea este daca am stat 7 saptamani la munca pe comunitate cat timp trebuie sa stau acasa?va rog frumos sa imi raspundeti daca stiti .scz greseli....
am si eu o problema sunt angajat la o firma de reciclare ca operator sortare deseruri menajere si asimilabile si am punctu de lucru intrun magazin mare gen mall(colaborator de expl) si patronu meu mi_a faccut program de 10 ore zi 2 la munca 2 libere dupa care sefii de la mall mia comunicat sa stau 12 ore 2 zile 2 libere din diferite motive ca nu se face fata ca e treaba ....imi puteti da si mie un sfat ce sa fac sa ma duc la itm sa las capu plecat sau sa zic ca ei si sa fac ca mine pentru ca sefii mei ma p[lateste 8 ore pe zii 40 ore pe saptamana ajutatima va rog
Răspuns la discuția Buna seara
nu ma trimis angajatoru ci un prieten sa zic asa la ITM problema e daca e corect sa ma puna sa imi fac cerere de demisie si dupa acea ma pus sa semnez un contract cu mai multe pagini in alb adica doar semnatura pe fiecare pagina pentru data de 1 ianuarie 2012
Discuție Buna seara
Buna seara am si eu o nelamurire in legatura cu ; sefu meu ma chemat azi sa imi dea bonurile de masa, manusi ,......etc dupa care , ma pus sa fac o cerere de incetare a munci vreau sa zic ca am avut din perioada aprilie pana acm contract pe 3 luni si si dupa ce am facut cerrerea de demie am semnat un alt cointract pe alb cum se zice doar semnaturi......pentru anu viitor ....e normal sa se faca asa .cineva mi_a spus sa ma duc la fortele de munca sau la protectia munci in oras si sa ma informez dar pana ajung acolo pe luni va rog sa imi spuneti cateva informatii