avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate amdbuc

Activitate amdbuc

Faptul ca domnul are o relatie amoroasa cu o minora nu impune ceva strictete in exercitarea autoritatii parintesti? Eu daca as fi mama nu as fi prea incantata sa imi las copilul singur cu un domn caruia ii plac copiii la acel nivel....
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara, in ce oras locuiti? Cf legii din Marea Britanie divortul nu se finalizeaza decat dupa 2 ani de la despartirea in fapt, cu cateva exceptii. Una ar fi daca sotul care cere divortul are dovezi privind infidelitatea celuilalt.

Puteti actiona divort dumneavoastra si sa ii cereti sotului pensie alimentara (si) pentru dumneavoastra. Este comuna aceasta actiune printre femeile care nu au muncit o perioada pt ca au ingrijit copiii si/sau sotul. El va fi apoi obligat sa va intretina pana vi se schimba circumstantele (va gasiti un loc de munca, va casatoriti cu alt barbat etc.). In Marea Britanie puteti de asemenea sa cereti ajutor social (benefit, universal credit) si ajutor pentru locuinta. Va pot da chiar si o locuinta pt dv si copii. Puteti merge la un birou Citizen Advice (de obicei sunt situate in centrul oraselor). Ei va pot da sfaturi pt situatii legale.

Daca as fi in locul dv nu as pleca din UK pentru ca se pierd aceste drepturi. Daca in Romania ajutorul social este cateva sute de lei, in UK se calculeaza in mod individual in functie de situatia fiecaruia. Va trebui sa mergeti la Job Center sa discutati cu ei. Acolo va pot ajuta si sa va gasiti un job part time pe care il puteti face (in functie de timpul liber, aptitudinile dv etc.).

Va stau la dispozitie daca aveti nevoie de alte informatii. Nu am calitate legala.

O seara buna,
Ana
Ati facut testul HPV? Testul Papanicolau depisteaza doar rani pe colul uterin. Daca este HPV sau nu, puteti afla doar facand testul specific. Nu stiu daca este cazul pentru toate tulpinile, insa sunt unele care se trateaza printr-o interventie chirurgicala de 15 min. Din cate stiu eu (nu am studii medicale), barbatii care contracteaza virusul nu au niciun simptom si nici nu ii afecteaza, insa sunt purtatori si il pot transmite.
Va recomand sa discutati cu avocatul dumneavoastra si sa vedeti ce aparare pregateste. Conteaza si experienta sa, puteti sa cautati si alti avocati daca cel din prezent nu va lamureste. Sper ca nu e cel din oficiu. Bineinteles ca un avocat bun este mai costisitor, dar acum este foarte importanta apararea. Desigur, nu e prea OK ca nu a anuntat concubinul politia de indata ce s-a intamplat, dar in privinta asta nu mai aveti nimic de facut, doar o aparare foarte buna, indiferent de costuri, ii poate asigura o pedeapsa minima, dupa parerea mea. Mult succes!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu sunt avizata juridic dar incerc sa dau un sfat. Important este sa dovedesti ca aveai plantele pentru consumul propriu. Daca s-a descins in casa ta inseamna fie ca miroseau foarte tare si s-au sesizat vecinii (ceea ce la doua saptamani e imposibil), fie ca ai fost “turnat”. Faptul ca ai dovedit ca nu ai venituri il ajuta pe procuror in sugestia ca le cresteai pentru trafic. Ar trebui sa poti demonstra ca te intretine cineva (parinti, sotie etc.). Ceea ce trebuie sa lupti sa obtii este suspendarea pedeapsei cu inchisoare, mi-e greu sa cred ca vei reusi sa primesti doar amenda, mai ales ca ai doar avocat din oficiu. Am o curiozitate personala: cine te-a sfatuit sa dovedesti ca nu ai venituri?

Referitor la angajare, mergi frumos la Politie, scoate-ti un cazier si cauta sa te angajezi inainte de proces. La proces ii dai avocatului contractul de munca si ii spui sa se axeze pe faptul ca te-ai angajat si esti dornic de “reabilitare”. E doar un sfat, pentru ca, din cate stiu eu, in prezent cannabisul este considerat drog de mare risc in Romania.

PS: daca aveai noroc si cine conduce tara din “umbra” era fumator, pana acum se aproba o ordonanta de urgenta cf careia consumul si cultivarea cannabisului deveneau legale in Romania :))))
Puteti pleca daca sunteti in pericol, nu va poate obliga nicio lege sa stati intr-o casa in care sunteti agresata si amenintata.
Mi-e greu sa cred ca vor actiona in vreun fel. Cand v-ati angajat vi s-a predat gestiune? Cum procedati la schimbul de tura? Era totul transparent? Oprirea de 500 lei/luna este mentionata in fluturasii de salariu?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara, in Anglia legile (dar si aplicarea lor) sunt extrem de stricte in ceea ce priveste violenta, in special asupra femeilor si copiilor. Un singur apel la politie il arunca o noapte la sectie, la al doilea deja este trimis la judecata, i se interzice sa se apropie de dv, vi se da buton de panica (daca totusi va cauta si se atinge de dv, este arestat pe toata durata investigatiilor - o cunostinta a petrecut Craciunul si Pastele dupa gratii, dupa ce si-a agresat iubita). In ceea ce priveste nevoia dumneavoastra de pasaport pentru minor, va puteti adresa firmelor de avocati pentru romani. Cred ca se gasesc cu un search pe Google. Puteti deveni membru al grupului de Facebook "Romani in UK" si puteti intreba acolo. Daca sunteti de mult timp aici, probabil stiti ca unii romani pot face mai mult rau decat bine, sper ca stiti sa va feriti de escroci. Pentru orice intrebare, imi puteti scrie in privat.
O seara buna.
Va multumesc pentru raspuns.
Chiar astazi am vorbit cu un operator si m-a informat ca daca nu platesc 50% din datorie pana in 31 august va fi intentat proces. Am cerut termen pana in septembrie si mi s-a spus ca nu se poate. Inclin totusi sa cred ca datoria este prescrisa. Pot verifica in vreun fel? Nu am factura cu data scadenta ca repectiva comanda nu a fost facuta de catre mine sau de cineva din familia mea. Credeti ca ei ar putea sa imi dea aceasta informatie? Va multumesc inca o data.
Buna ziua,

Problema sta in felul urmator: tatal meu figureaza cu o datorie restanta din august 2009 catre o firma de cosmetice, cesionata in prezent catre o firma de recuperare. Este inutil sa detaliez, vreau doar sa intelegeti ca sistemul acelei firme permite ca membrii ei sa poata face comenzi pe numele altor persoane (doar coordonatorii si directorul din zona respectiva) si ca tatal meu nu este un rau platnic, ba mai mult, el e plecat din tara din 2007.
Dupa discutii cu respectiva firma de recuperare, am ajuns la concluzia ca cel mai bine ar fi sa efectuez eu plata datoriei + penalizari, pentru a evita litigii si batai de cap.
Ceea ce as crea sa stiu este daca tatal meu a intrat in biroul de credite din cauza acestei datorii si daca / cum pot verifica eu lucrul acesta.
Va multumesc si va doresc o zi buna!