avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate paddy

Activitate paddy

Răspuns la discuția acte proprietate
Multumesc mult!
Care este mai convenabil din punct de vedere financiar?(la notar)Actul de vanzare-cumparare sau actul de donatie?Am inteles ca donatia este atacabila in justitie..poate sa ma lamureasca cineva?Este vorba de instrainarea unui apartament intre parinti si fiu.
Multumesc!
Discuție taxe 2007
Salut!Am auzit ca de la 1 ian 2007 vor fi alte taxe pentru vanzare-cumparare de terenuri si locuinte,dar nu e nimic clar.Se va plati 2% pe toata suma din contr de vanzare-cumarare,daca il vinzi dupa 3 ani si 3% daca il vinzi pana in 3 ani.Si nu se va mai plati taxa de timbru.Stie cineva exact ce taxe se vor plati la anul pt o tranzactie imobiliara:2%sau3% pe toata suma+taxe notariale?
Am un apartament cu 3 camere de la parinti,care inca nu este pe numele meu.Cum ma sfatuiti?Sa fac actele pana in ian 07?sau dupa ian 07?Cum este mai convenabil?
Am uitat sa va spun ca apartamentul a fost cumparat de la ICRAL dupa 90,deci e mai mult de 3ani de cand a fost cumparat.
Multumesc!
Sora mea este casatorita cu un cetatean strain(kuweitian),are 2 copii nascuti in Kuwait.Sunt stabiliti acolo.Care este procedura pentru a le face pasapoarte romanesti pentru copii?
Va multumesc!
Răspuns la discuția constructie casa
stiu..terenul pe care sta casa ei,dar pe mine ma intereseaza terenul care il vom folosi in comun,cel care intri in curte ca sa ajungi la casa.Eu ii dau casa si terenul pe care sta casa ei si restul sa ramana pe numele meu.Se poate face actele asa?
Discuție concubinaj
Traiesc cu prietena mea de aproape 1an si jumatate,am un baietel de 6luni cu ea.Intentionez sa ma casatoresc cu ea.Am 2proprietati imobiliare in Bucuresti,una o am cu vreo 3ani inainte sa ma cunosc ea si cea de a doua am luat-o chiar cand am cunoscut-o.Intrebarea mea e.Dupa casatorie sa zicem dupa niste ani,inervine divortul.Ea are dreptul la ceva?Se impart si bunurile din inaintea casatoriei?Multumesc anticipat!
Am un teren pe numele meu in Bucuresti si vreau sa construiesc 2 case cu intrari separate,eu si sora mea(fiecare cu casa lui).Cand vom termina de construit,vreau sa-i fac acte pe casa ei(numai pe casa)nu si teren in fata casei(iesire separata in strada).Cum se procedeaza?As vrea sa stiu ca pe viitor sa nu ai dureri de cap in legatura cu eventuale probleme care ar putea aparea?Multumesc!
Sora mea este casatorita cu un cetatean strain(kuweitian),are 2 copii nascuti in Kuwait.Sunt stabiliti acolo.Care este procedura pentru a le face pasapoarte romanesti pentru copii?
Va multumesc!
Discuție donatie
Parintii mei vor sa-mi doneze apartamentul.Se platesc taxe pentru donatie?daca da.
Sunt mai mari decat un act de vanzare-cumparare?Sau exista vreo modalitate de trecere pe numele meu a apartamentului fara sa platesti taxe asa mari sau deloc?
Multumesc mult.
Va salut!
Am un teren in sectorul 1 Bucuresti de 320metri patrati si vreau sa constuiesc o casa de 125 metri patrati amprenta la sol.Casa va avea parter si mansarda.
Este nevoie de PUD?
Multumesc!