avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate Nea-Costica

Activitate Nea-Costica

Sunt membru in comitetul asociatiei (vicepresedinte) de 17 ani si as dori sa nu mai fac parte din conducerea asoc. . Nu mai pot face fata problemelor din asoc. datorita sanatatii (operatie pe cord deschis), plus varsta inaintata pe care o am. Partea proasta e ca locatarii sunt cu foarte mare greutate convinsi sa faca adunari generale si, chiar daca sunt cu chiu cu vai adusi ,nu vor sa aleaga un nou comitet ( tineri care fug de raspundere ),dar cearta si injuriile imi sunt adresate ( convenabil,nu ?) mie. Precizez ca tot comitetul doreste sa fie eliberat din functie. Doresc, daca se poate, sa-mi acordati un sfat cu privire la procedura legala (mers la autoritatile locale, guvernamentale,europene,ONU ? ) care trebuie sa o fac pentru a rezolva aceasta problema, derizorie pentru unii,dar vitala pentru mine. Va multumesc anticipat si as dori ca raspunsul sa fie la subiect , concret. Cu stima,NC.
Discuție Procedura
Ce pasi corecti si legali trebuiesc urmati de o asociatie de proprietari pentru a da in judecata un proprietar al respectivei asociatii, pentru neplata unei cote din intretinere ? Mai concret: cine are dreptul sa deschida procesul, cand , sunt proceduri obligatorii de urmat pana la deschidere, etc ? Va multumesc anticipat. Cu stima , NC.
Discuție Vecin la bloc
Am un vecin deasupra apartamentului cu un copil ( nepoata ) de 5 ani si care si-a transformat ap. in teren de joaca. Tavanul meu vibreaza mai rau ca la cutremur, de zgomot ce sa mai spun. Cum sa rezolv aceasta problema ? Sa nu imi vorbiti de cale amiabila sau alte bla-bla-uri, ptr. ca le-am incercat pe toate , dar nimic. Cu stima,NC.#-o
Care este regimul penalitatilor ? Cand se aplica, dupa cate luni ca restantier, cand se poate actiona in judecata, cine o poate face, sunt mai multe feluri de penalitati, etc. ? Cu stima, NC.
Discuție Corect ?!
Expresia "vizibil cu ochiul liber" este corecta sau nu ? Cu stima, NC.
Problema mea sau a noastra. In adunarea generala a as. de proprietari s-a hotarat acum 10-12 ani sa fiu ales ca simplu membru in com. ex. Dupa atatia ani, toata conducerea as. nu a mai dorit sa continue si, cu chiu cu vai s-a reusit sa se convoace o noua adunare generala . Proprietarii fiind , hai sa-i zic "comozi" ( care fug de responsabilitati ), nu au vrut cu niciun chip sa fie alesi oameni noi, mai tineri , alegandu-ne tot pe noi cei vechi, cum s-ar zice fara voia noastra. Partea hazlie este ca in momentul alegerii, cei alesi am fost foarte laudati ( periati ), dar in rest ,la mica susoteala pe la colturi suntem acuzati de fel de fel de smecherii. Culmea ironiei, un locatar chiar ne acuza ca ne-am ales singuri, la aceasta adunare fiind prezenti si reprezentanti de la primarie adusi chiar de el. Ma pufnea rasul cand pana si cei de la primarie se rugau de noi sa acceptam sa fim realesi,ca sa nu mai pierdem timpul de pomana.Tocmai aceasta situatie ne-a facut sa nu mai dorim realegerea noastra si as vrea, daca se poate, sa aflu cum se poate rezolva aceasta problema. Banuiesc ca o demisie aprobata de demisionari ar intra in cartea recordurilor. Cu stima,NC.
Discuție Salarizare.
Legea salarizarii unice se aplica numai la bugetari sau si in domeniul privat ? Ce statut are o societate de gospodarire urbana ( SGU ) , care s-a desprins din primarie, are ca AGA consiliul local, conducerea este numita politic, zice-se ca se autofinanteaza, etc.? Cum se fac angajarile, cum se face salarizarea personalului, e magar, e cal,strut sau camila ? Cand intrebi la "personal" sau la sindicat, se uita toti crucis cu o alura tampa , raspunsurile fiind asemanatoare. Cu stima, NC.
Caz concret: bloc cu 4 etaje,o singura scara,12 apartamente,2 unitati comerciale la parter cu acces din strada, fara deranj reciproc, 5 apartamente cu centrale termice,fara tevi ce trec prin ap. lor, fara calorifere pe scara,ghena sau mai stiu eu pe unde, unitatile comerciale au centrale term. proprii, lumina separata,gunoi separat,apometre apa rece toti, apometre apa calda toti ( fara cei cu centrale term. ),nu exista repartitoare de caldura de niciun fel. Intrebare: cum se calculeaza, repartizeaza plata la energia termica, concret , legal, fara abureli si despicarea firului in patru in dulcele stil romanesc. Sunt satul de legi , ordine hotarari, de unde isi ia fiecare ce vrea si cum vrea. Cu stima, NC.#-o
Discuție Propietate.
Acum 13 ani am cumparat de la socrii un apartament cu clauza de sedere in acesta pana la sfersitul vietii lor. Dupa patru ani a decedat mama soacra, iar socrul a adus o alta "tovarasa" de viata, cu care locuieste in acel apartament. Noi, ( eu si sotia ) nu l-am deranjat pe socrul meu cu nimic, acceptand situatia creeata . Toata dandanaua este ca el,socrul, nu mai vrea cu nici un chip sa ne mai accepte sa intram in casa, sugerand ca este casa lui si ca face ce vrea cu ea. Fiind o persoana pacifista,:( nu ma deranjeaza cu niciun fel aceste spuse ale lui, dar as dori sa stiu , din curiozitate, variantele juridice desfasurarii ulterioare a acestui caz, nu de alta,dar intreband pe unul sau pe altul, am primit o multime de raspunsuri diferite, unele chiar amuzante. Ce pot face, cum ar trebui sa actionez in continuare pe cai corecte , fara scandal, mai ales ca tata socrul are o varsta inaintata si i-a placut viata sa fie mai tumultoasa si picanta. Cu stima,NC.
Discuție Hartuire
Va rog frumos, as dori un sfat privitor la urmatoarea situatie: avem pe scara blocului un vecin care prin comportamentul lui imobilizeaza de ani si ani buna desfasurare a sctivitatii asociatiei. Este un fel de Gica contra, daca-i alba el zice ca-i neagra si invers, nu vrea sa-si plateasca unele contributii, face reclamatii la toate forurile si institutiile, nu are dreptate, dar el revine cu altele, vrea sa se faca calculele la plata dupa o matematica numai de el stiuta, etc., etc. Am schimbat vreo cinci administratori,dar pentru el toti sunt hoti si corupti. As dori, in numele asociatiei , daca exista o metoda juridica prin care sa fie cumva obligat sa inceteze aceste "hartuiri"? Cu stima, NC.