avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Activitate ramurica

Activitate ramurica

Răspuns la discuția Politist detasat la SPCLEP
In acest caz statul te indeamna la ura ,facilitand o anumita categorie fara menajamente.La munca egala -retrubutie egala.Pentru ca fiecare are copiii de crescut si taxe de platit.Atunci daca se prelungeste datasarea politistilor sa faca salarizarea la fel ca doar nu mananca politistul detasat cu 20 de guri iar functionarul primariei cu una.Aceasta este dorinta tuturor functionarilor din primarii.Si cred ca este indreptatita.Traim vremuri grele iar cei din Bucuresti cand dau legi ar trebui sa se gandeasca mai mult si la consecinte.
E clar ca nu ati stiut sa va argumentati depozitia.Si ancheta sociala ? In fine.. .Sfatul meu este:Luati-va un avocat.
Da ce locuiti toti 3 in aceeasi locuinta???Faceti menajul in 3? Neavand domiciliul in spatiul respectiv concubina nu face obiectul.Si daca ii dati o camera cu chirie, nu poate apleca cineva urechea.Bunul este bun comun dobandi in timpul casatoriei si se imparte intre dvs.si sotie.Dar ,daca va purtati frumos si o despagubiti pe sotie cu mai mult,poate pleaca singura.Desi...de ce ar accepta concubina sa calce pe unde a calcat sotia?Incepeti-va o viata noua,intr-un loc nou,neumbrit de fantoma sotiei care si-ar face simtita prezenta si in lipsa sa.
Răspuns la discuția Divort !!!
Adevarul este ca si daca nu vine cu scandal,daca e beat ce exemplu poate sa fie pentru copil?Tata,tata dar ...eu zic ca e mai bine sa va adresati instantei si sa fixati ore de vizita in prezenta dvs.sau a unui asistent din partea protectiei copilului pentru ca se pot intampla si tragedi,asa ca mai bine evitati.
Răspuns la discuția Imi vreau copilul!
Cati ani are copilul ? Daca are peste 10 ani trebuie sa tineti cont de dorinta sa.Iar daca stati cu chirie copilul este scos din habitatul sau,la asta v-ati gandit ? Daca mergeti la serviciu,cu cine lasati copilul,trebuie sa-l duceti la scoala sau gradinita,sa faceti teme,etc. Poate ca nu v-ar strica sa-l luati,asa ati vedea cum sta treaba cu joaca de-a mamica.
Răspuns la discuția pot face procura online
sau la ambasada Romaniei din Italia.Trebuie sa faceti procura pentru pasaport separat si alta pentru a va insoti fetele.
Copilul are cetatenia mamei.Are acte ,adica ii face acte atat romanesti ,la ambasada/consulatul Romaniei din Germania sau la primaria de la ultimul domiciliu din Romania cat si acte nemtesti la primria unde naste in Germania .Care-i problema? Cand vine in tara este luat ca cetatean roman.Probabil in Germania este luat ca cetatean german avand tata german,sa intrebe la primarie.Dar mama poate divorta.Daca divorteaza in Romania cred ca e mai bine.Apoi cere recunoasterea sentintei de divort in Germania.Unde au incheiat casatoria in Romania sau in Germania?Daca cere sa divorteze in Germania se v-a supune legilor germane si v-a face recunoasterea sentintei de divort in Romania la locul incheierii casatoriei.Dar eu stiu ca legile germane sunt destul de aspre iar daca doamna face dovada infidelitatii sotului si a faptului ca poate sa isi intretina fiul nu este nici o problema chiar daca divorteaza acolo.
Răspuns la discuția test
Nu vad de ce sa nu se ia in seama testele de la noi.Doar suntem in UE,nu ?????
Răspuns la discuția nu vreau sa divortez
Divortul este inevitabil.In schimb poate trageti sforile si nu o ia pe concubina de nevasta.Luati-l inapoi!Faceti partajul in cazul in care oricum nu dati la pace pentru ca daca cei 2 locuiesc in averea dvs.va pot instraina din lucruri sau deteriora casa iar ulterior nu mai puteti dovedi.Daca oricum nu va mai intelegeati ce rost mai are sa va tiganiti.Faceti partajul,luati cat mai multi bani si lasati-i in amarul lor,cu dragostea lor tarzie cu tot.
Nu intelegeti ? Omul ar vrea sa stearga cu buretele ca a fost candva sot si tata ,ii este chiar rusine cu propriul copil.Din pacate sunt destui in tara asta care gandesc la fel.Gata,merg la notar dau un ban si spun ca m-am achitat,stau linistit ca si cum nu ar exista persoanele respectiva.Ar trebui sa va acceptati trecutul pentru a putea sa faceti fata vitorului.Cine stie,poate chiar acest copil va v-a aduce o cana cu apa la batranete.Oricum nu puteti face nimic ,el va v-a mosteni averea dupa moartea dvs.si atentie trebuie sa va achitati de pensie pana la 26 de ani daca minorul merge la scoala.Si apoi ce vina are copilul ? Ganditi cu sufletul nu din prisma relatiilor cu exsotia dvs.Ce vina are copilul cu esecul casniciei dvs.?E pacat sa ganditi asa.Copii sunt cel mai minunat dar.Bucurati-va si ajutati-l sa treaca prin viata!!!