avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate MrGiacomo

Activitate MrGiacomo

Răspuns la discuția Decontare abonament metrou
Conform OUG 28/25.03.1999 cu modificarile si completarile ulterioare, transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii precum si cu metroul sunt exceptate de la obligativitatea utilizarii aparatelor de marcat fiscale. Factura fiscala se elibereaza doar la solicitarea calatorilor care au achizitionat cartele magnetice, la Biroul eliberare facturi fiscale din statia:
- Eroilor (accesul spre Spitalul Municipal) camera 54 , program Luni - Vineri, orele 7:00 - 19:30, Sambata 8:00 – 14:30 cu exceptia zilelor de sarbatoare legala;
Răspuns la discuția Iesire din firma actionar
Buna ziua,

Cel mai simplu este sa faceti un contract de cesiune de parti sociale la valoarea nominala a acestora, catre ceilalti asociati.
Pasul urmator este sa depuneti un dosar la Registrul Comertului continand:
- cerere de inregistrare - original
- hotarare AGA (prin care iesiti din firma si cedati partile Dvs. sociale celorlalti asociati) - original
- anexa contor cuvinte - original
- contractul de cesiune - original
- act constitutiv actualizat (in care nu veti mai figura Dumneavoastra) - original
- Carte de identitate
Buna seara,

Am o intrebare.
Pentru un S.R.L. doresc sa depun un dosar pentru autorizarea unor activitati (coduri CAEN) existente deja in actul constitutiv, al sediul firmei.
In prezent nicio activitate (CAEN) nu este autorizata la sediul firmei.

Am 2 intrebari:
1. In afara de cererea de inregistrare, depun si Declaratie model 2 (avand in vedere ca nu pot depune model 3 neexistand o alta declaratie initiala) sau obligatoriu declaratie Declaratie Model 3?
2. Continutul dosarului va fi: Cerere de inregistrare, Declaratie model2/3, certificat constatator initial (original), C.I. Administrator si atat?

Multumesc anticipat pentru ajutor,
Hello,

Am o problema de natura contabila si nu stiu cum sa o inchid.
Colaborez cu unul dintre site-urile de reduceri din Romania eu oferind servicii turistice cu un anumit discount.

Clientul plateste presupunem 20 ron cuponul de reducere catre site-ul respectiv si cazarea propriu-zisa (sa zicem 100 ron) la mine. Eu emit bon fiscal pentru suma incasata, si anume 100 ron.

La final de luna, primesc o factura de la site-ul de reduceri, pentru suma de 20 de ron, care deja a fost achitata de catre client catre site. Ei nu imi cer sa o platesc, pentru ca si pe factura scrie ca este achitata in baza contractului nr.x. Ceea ce imi spun este ca este o factura incasata in numele partenerului (adica al meu).

Intrebarea mea este cum fac sa inregistrez factura asta in contabilitate avand in vedere ca nu am nici o chitanta, nimic la ea.
In plus, factura are TVA, iar eu nu sunt platitor de TVA.

Multumesc anticipat pentru ajutor
Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu o indrumare in vederea rezolvarii urmatoarei probleme.
La o Societate Comerciala cu Raspundere Limitata am depus undeva in anul 2008 act constitutiv actualizat + hotarare pentru modificare de sediu social.

Problema este ca atunci s-a omis declararea punctului de lucru, motiv pentru care acum as dori sa rezolv aceasta problema.

Daca incerc depunerea dosarului pentru declararea punctului de lucru, contractul de inchiriere are o data mai recenta decat cea a ultimei inregistrari facute (cea cu sediul social). O sa fie probleme in acest sens, sau nu?

In cazul in care nu se poate prin depunerea unui dosar de declarare sediu secundar, cum pot face pentru a figura cu sediu social + sediu secundar, conform realitatii?

Cu respect,
Salutam,

Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:

La o societate cu raspundere limitat, cu asociat unic si inca un administrator, se poate ca administratorul sa aiba calitatea de salariat pe orice functie?

Mai exact ma intereseaza daca acesta poate fi inginer sau tehnician, sau exista obligativitatea de a detine functie de conducere sau accea de administrator societate comerciala.

Totodata as dor sa stiu daca angajarea se poate face in baza unui contract individual de munca.
Multumesc frumos!

Este nevoie sa fac si actul constitutiv actualizat in acest caz?
Hello,

Am urmatoarea speta.
Pentru o SRL cu 1 punct de lucru se doreste preschimbarea punctului de lucru in sediu social si radierea sediului social actual.

In acest caz ce dosare trebuie depuse la ONRC?
Unul de radiere a sediului social si altul de inregistrare pentru sediul social nou sau doua de radiere atat pentru punctul de lucru cat si sediul social actual, si unul de inregistare?

Sau exista o altfel de cerere care trebuie depusa?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Hello,

Stie cineva unde pot gasi continutul complet al Ordinului nr. 899 / 2011 pentru aprobarea Normelor metodologice privind eliberarea certificatelor de clasificare, a licenţelor şi brevetelor de turism?

Multumesc anticipat,
Mie mi-au spus de la Casa de Asigurari de Sanatate ca nu se mai incheie nici un contract.
Se depune declaratia 112 la ANAF, se platesc sumele aferente si este de ajuns.
Am intrebat de mai multe ori, la persoane diferite.

Ma refer aici la o Intreprindere Individuala cu angajati