avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1865 soluții astăzi
Forum Activitate Mark68

Activitate Mark68

Buna ziua,
Am un PFA care a realizat in 2011 venituri din profesii libere pe baza unui contract cu Germania .Activitatea de prestari servicii ingineresti nu s-a desfasurat deci in tara dar plata s-a facut in contul de PFA in Romania si s-a depus declaratia 390 Vies de cate ori au intrat bani.Nu am avut alte venituri decat acestea dar am avut cheltuieli cu deplasarile si diurna in strainatate fiind detasat in alta tara decat Germania(in afara UE) si alte cheltuieli si in tara.Mentionez ca TVA -ul se plateste in Germania.
Intrebare:ce declaratie depun in 2012,declaratia 200 sau 201 sau ambele? Cheltuielile efectuate in tara si strainatate in ce declaratie le evidentiez?
Sper ca am fost destul de explicita si aspept un raspuns competent.
Multumesc!!!!
Discuție TVA
Buna ziua,
Am un PFA platitor de TVA inregistrat in registrul operatorilor intracomunitari care presteaza servicii ingineresti. In eventualitatea incheierii unui contract in China,cum se procedeaza,cum se emit facturile?Trebuie sa platesc TVA in Romania?Declaratia 390 mai trebuie emisa sau se refera doar la operatorii intracomunitari?
Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Completare RJIP pentru PFA
Multumesc mult ptr. raspuns!
Buna ziua,
Am si eu o nelamurire referitoare la completarea RJIP ,si anume:
-am un PFA platitor de TVA care preseaza servicii in spatiul intracomunitar cu TVA zero(TVA platit de cumparator)deci intocmesc factura si banii intra doar prin banca;
-fac achizitii din tara si platesc pe baza de facturi sau chitante si bonuri fiscale
Intrebare:
-in registrul de incasari si plati(tin contabilitatea in partida simpla,de mana)trec suma totala de pe chitanta sau bon fara a avea nici o legatura cu TVA-ul,acesta se evidentiaza in declaratia 394 sau in decontul de TVA?
-cheltuielile nedeductibile ,adica sumele retrase din banca sau ATM pentru nevoi personale nu le trec in RJIP?la fel si comisioanele bancare?fiind nedeductibile nu cred ca e nevoie sa fie trecute;
-cheltuielile nedeductibile trebuie evidentiate undeva?
-la sfarsitul anului se face dif. intre venituri si cheltuieli din RJIP si platesc la sumele de acolo,nu?
Multumesc!
Discuție PFA decont TVA
Buna ziua,am si eu o intrebare:
Am un PFA inregistrat ca platitor de TVA care presteaza servicii intracomunitare,deci intocmesc facturi cu TVA zero(TVA-ul fiind platit de cumparator).In cazul in care achizitionez produse din tara pot inregistra si cere
TVA -ul sau trebuie sa realizez si venituri purtatoare de TVA pentru asta?
Multumesc!
Buna ziua,
Am un PFA platitor de TVA ptr. care depun formularul 390 VIES si decont 300 TVA trimestrial.Nu am angajati,deci nici calitatea de angajator.De la Finante mi s-a spus ca trebuie sa obtin certificat digital ptr, a mai putea depune aceste declaratii.Eu stiu ca ordnul 1930 se refera doar la cei ce au calitatea de angajator si care depun dec. 112,si nu la PFA-uri care nu au angajati si care platesc conform diferentei dintre venituri si cheltuieli o data pe an.
Ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Stie cineva care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a putea obtine un certificat digital de depunere a declaratiilor online la Dir. de Finante?
Va multumesc anticipat!
Trebuie trecuta suma la randul 3 si 3.1.
Multumesc f. mult!!!!
Răspuns la discuția RJIP pentru PFA
Multumesc mult ptr. raspuns!