avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate nicky79

Activitate nicky79

Acum două zile, un prieten a condus autoturismul pe drumurile publice neavând permis de conducere și fiind sub influența băuturilor alcoolice. A facut un accident rutier de unde a rezultat vătămare corporală a celuilalt conducător si distrugerea ambelor autoturisme. Mentionez ca alcoolemia prietenului nostru a fost 0.91 in aerul expirat. A fost arestat 24 de ore si apoi eliberat. La ce se poate astepta? Mai vreau sa va spun ca el este si agent de pază la noi in sat. Poate fi concediat pana nu se termina procesul?
In urma unui filtru al politiei sotul meu a fost prins la volan cu o alcoolemie mare. Iau fost recoltate probele de sange dar rezultatul lor nu a venit inca. Daca am scoate cazierul acuma ,pana la venirea rezultatelor ar iesi un cazier curat sau ar iesi ceva pe cazier? Are voie sa paraseasca tara pana incepe procesul daca isi angajeaza un avocat sa il reprezinte? Va multumesc.
Discuție Alcoolemie mare
Acum o saptamana si jumatate ,sotul meu. a fost oprit de un echipaj al politiei pe raza localitatii unde locuim iar la testarea cu aparatul echilotest i sa gasit o alcoolemie de 1,44 in aerul expirat. Au fost recoltate si probe de sange ,al caror rezultat nu a venit inca. Mentionez de asemenea ca are permis doar de categoria B. As vrea sa stiu care sunt urmariile acestui fapt si care sunt pasii care trebuie urmati dupa ce ne vin rezultate de la testele de sange? Va multumesc anticipat.
In anul 1986 am primit de la bunicii mei o locuinta la tara.Acest fapt sa realizat printr-un contract de vanzare -cumparare unde sa notata ca constructia mi sa trecut pe numele meu iar terenul trece in proprietatea Statului Roman conform legii58/1974.Anul acesta am hotarat,impreuna cu sotul sa vand acest imobil pentru a ne cumpara altul iar la depunerea actelor la notar am fost indrumatii a ne rezolva mai intai problema cu terenul si apoi sa facem un alt act de vanzare -cumparare.As vrea sa stiu incotr-o trebuie sa mergem sa rezolvam aceasta problema si as vrea sa stiu cam cat timp dureaza fiind presati de cumparatorul noi locuinte.Va multumesc anticipat.
Cand aveam varsta de 8 ani am primit cu contract de vanzare cumparare o locuinta la tara.Acum vreau sa o vand si sa imi cumpar o alta locuinta.Acum am 34 de ani si sunt casatorita de 9 ani si am o fetita de 8 ani.As vrea sa stiu daca imi cumpar o alta locuinta pe numele meu ,si daca va exista la un moment dat un act de divort intre mine si sotul meu,el va avea dreptul la cota parte din imobilul cumparat cat timp am fost casatoriti,avand in vedere ca acest imobil pe care il cumpar va fi luat din banii proveniti din vanzarea imobilului pe care l-am avut inainte de casatorie?
Va multumesc.As vrea sa mai stiu ce alte acte imi trebuie pentru vanzare?
Cu aceasta copie legalizata pot sa vand casa?
Am in posesie o casa la tara pe care vreau sa o vand dar nu mai gasesc contractul de vanzare-cumparare.Ce trebuie sa fac si cum trebuie sa procedez ca sa obtin o copie a acestui contract?Mentionez ca acest contract sa incheiat la Fagaras,jud.Brasov,prin 1987.Ce acte trebuie sa prezint la notar pentru ca sa pot vinde casa? Va multumesc.
Am in posesie o casa de locuit de cand aveam varsta de 8 ani.Am primit-o de la bunicii mei printr-un contract de vanzare cumparare.Deoarece am avut niste divergente cu bunica mea(bunicul meu fiind decedat)am decis sa vand casa si sa imi cumpar o alta locuinta cu banii primiti.Dar bunica mea a refuzat sa imi dea contractul, ca sa nu pot sa o vand.Unde ma pot adresa sa obtin o copie a contractului?
Mentionez ca acum am varsta de 33 ani si contractul a fost facut la un notar la Fagaras si casa se afla in satul Cuciulata ,comuna Hohiz,jud.Brasov.Va multumesc.
Am o fetita de 6 ani pe care am inscris-o la scoala din localitatea de care apartinem in clasa I si unde locuim acum,dar dupa o gandire mai atenta as vrea sa o transfer la o alta scoala,intr-o localitate invecinata. Eu am domiciliul in aceea localitate,in CI, si am si o locuinta acolo. As vrea sa stiu cum trebuie sa procedez si cand ar trebui sa fac acest lucru .Va multumesc.