avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Activitate mass

Activitate mass

Program de vizita minor - cine suporta drumul pentru mentinerea relatiilor?
Buna ziua, in 2017 instanta de judecata din orasul A a stabilit un program de vizita, ambii parinti locuiau in orasul A. Intre timp mama, pentru ingreuna mentinerea relatiilor personale dintre minora si tatal sau s-a mutat in orasul X care se afla la o distanta de circa 200 Km departare de orasul A. Tot aceasta a solicitat in instanta de judecata stabilirea domiciliul minoreiin noul oras si reducerea programului de vizita (motivind distanta). Prin reconventionala am solicitat stabilirea domiciliului la mine si in subsidiar stabilirea ca loc de predare si preluare orasul A (cel initial). Va rog sa ma ajutati cu jurisprudenta in acest sens! Nu e corect ca tatal sa suporte inclusiv cheltuiala pentru aceasta deplasare atata timp cat mama este cea care s-a mutat (aproximativ 500 lei pe weekend). Va multumesc!
Buna ziua, ma intereseaza daca se pot suprapune doua hotarari judecatoresti. Mai exact in anul 2018 s-a dispus printr-o hotarare judecatoreasca plata unei rente viagere care a si fost platita in cuantumul stabilit la acel moment. Intre timp s-a solicitat majorarea acestui cuantum, insa nu s-a solicitat de la data introducerii actiunii. Instanta de fond a dispus majorarea cuantumului de la data introducerii actiunii. Sunt interesat daca se pot suprapune cele doua titluri executorii. Va multumesc.
Exercitarea autoritatii parintesti exclusiv. Sunt interesat intr-o speta in care s+a solicitat exercitarea autoritatii exclusiv de catre unul dintre parinti ce institutie a statului este indreptatita sa faca ancheta psihosociala? Instanta a dispus ca ancheta sa fie facuta de catre autoritatea tutelara insa conf. art. 508 cod civil ancheta trebuie facuta de catre Protectia copilului.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Va multumesc.
Multumesc pentru raspuns, am inceput procedura prealabila, am formulat catre autoritatea tutelara o solicitare pt revocarea acele anchete insa nu am indicat motivele. Pur si simplu am cerut revocarea intrucat imi vatama un interes sau un drept. Consider ca oricum nu imi vor raspunde, am facut asta doar pt a indeplini procedura. Este OK asa?
Ancheta psihosociala - Anulare act administrativ. Va rog sa-mi spuneti daca ancheta psihosociala poate fi revocata in materia Contencios Administrativ - Anulare act administrativ. Mentionez ca aceasta ancheta contine informatii eronate, neadevarate, iar concluzia care se bazeaza pe aceste informatii depaseste pregatirea aistentilor sociali.
Va multumesc.
Buna ziua, sunt in proces de partaj al unui ap. luat in rate. Procesul a inceput in ianuarie 2019 si a tot fost taraganat de fosta sotie intrucat nu isi doreste finalizarea lui. Ap. este coproprietate dar creditul este doar pe numele meu, fosta sotie doar garanteaza cu partea ei din apartament. Intrebarea este urmatoare: daca nu mai platesc ratele, banca ce va executa? Va face poprire pe salariul meu sau va scoate la vanzare apartamentul? Intre timp eu mi-am achizitionat o alta locuinta si vechiul ap. imi aduce numai probleme. Mentionez ca nu mai locuieste nimeni in acel ap. Am deja 2 ani de cand platesc singur ratele si nu vreau sa mai platesc in un an iar la final sa am si surprize din partea instantei de judecata.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Program vizita minor
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, sunt un tata in situatia celui din postare. Si eu am obtinut 2 ore intr-o zi din cursul saptamanii plus 2 weekend-uri si cateva saptamani in vacante. Eu de 3 ani ma chinui cu fosta sotie sa respecte programul stabilit de instanta. Aceasta mi-a blocat accesul la fetita timp de 6 luni in 2018, in 2019 mi-a dat-o doar in luna iulie 2 saptamani iar apoi pana in octombrie 2019 nu a mai respectat programul. Pot spune ca toate aceste neintelegeri le deconteaza fetita. Este foarte matura pentru varsta ei, a dezvoltat un comportament de aparare in sensul ca are 2 lumi, o lume la mama ei in care imi spune pe nume si ii face pe plac mamei, iar pe de alta parte o lume la mine (tatal) in care este foarte afectuasa, imi spune tati... Eu am inteles frustrarile fostei sotii, am inteles ca atat poate si nu am cum sa schimb asta, dar atat timp cat fetita este la mine este linistita, relaxata isi traieste copilaria, nu ii spun nimic despre mama sau despre probleme si desi am incurajat-o sa vorbeasca la telefon cu mama ei fetita nu vrea. O sa inchei cu urmatorul sfat: intelege-te cu tatal, si el are viata personala, si el pleaca in concediu si cel mai important nu il vorbi de rau in fata copilului. Copilul sigur isi va aminti totul. Fetita mea mi-a spus ca nu intelege ce are mama ei cu mine de-i tot spune lucruri urate despre mine. Eu sunt ingrijorat de echilibrul psihologic al fetitei mele cand va deveni adult.
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune
Va multumesc pentru lamurii!
Buna ziua, sunt interesat de dezbaterea unei succecsiunii dar mai intai as vrea sa stiu daca am pentru ce, sa nu fac cheltuieli inutile.
Mama s-a recasatorit in urma cu 20 de ani, in urma cu un an sotul ei a decedat iar mama a ramas sa locuiasca in casa acestuia (nu au avut niciun copil). De curand fratii acestuia au amenintat-o ca o dau afara de acolo. Din cate am inteles de la ea, sotul decedat impreuna cu inca 4 frati au mostenit de la parintii lor decedati cu mult timp in urma casa in care locuieste mama si 2 ha de pamant, pentru care nu s-a dezbatut succesiunea. Asadar sunt interesat daca mama poate sa deschida succesiunea dupa parintii sotului decedat si ce cota i-ar reveni in urma dezbaterii succesiunii. Va multumesc!
Răspuns la discuția Informatii publice bugetari
Va multumesc, am gasit in aceasta lege ceea ce cautam.