avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate Florina000

Activitate Florina000

Buna ziua, daca in balanta la 31.12. avem in contul 371 sold debitor 350000 lei si in contul 378 avem sold creditor 150000 lei care este valoare marfii ? Cu ce suma compar marfa ce o inventariez faptic ??
Multumesc frumos pt raspunsuri !
Buna seara, sunt doar asociat dar nu majoritar intr-o firma de contabilitate. Intr-o alta societate sunt asociat impreuna cu inca o persoana, ambii administratori.
Intrebarea este: pot face contract intre cele 2 societati, firma de conta sa se ocupe de contabilitatea celeilalte societati?
Multumesc pt raspunsuri !
O seara linistita!
Buna seara, sunt asociat unic si administrator la un srl si as vrea sa-mi deschid inca o firma. Am tot citit ca nu poti fi asociat unic la 2 societati. Intrebarea mea este : la a doua firma macar pot detine de ex 99% iar asociatul doar 1% si sa fiu administrator? Sau daca pe actuala firma se mai asociaza cineva atunci pot sa fiu asociat unic pe noua societate?
Va multumesc !
Buna ziua,
Lucrez la o societate care are un CUI diferit pe punctul de lucru pt.ca are 20 de salariati, dar are caserie si la punctul de lucru si la sediul firmei. Declaratii se fac pe CUI-ul de la sediu firmei (mai putin impozitul/salarii care se declara distinct pe fiecare cui).
Intrebarea mea este : Ce plafon trebuie sa respect pt incasarile si platiile de la persoanele juridice, de 10.000 lei/zi/societate sau de 10.000 lei/zi/fiecare caserie ?!
Va multumesc anticipat pt.raspunsuri.
Răspuns la discuția Predare autoturism la deseuri
In mod normal societatea care detine masina ar fi trebuit sa faca un proces verbal de casare si sa emita factura catre colectorul de deseuri.(pe factura se scrie "deseu fier provenit din casare auto nr.............", se retine din totalul valorii 3% taxa de mediu si se trece TAXARE INVERSA la TVA". Societatea care a preluat masina ca si deseu dupa primirea facturii trebuie sa emita un certificat de distrugere al masinii si ulterior cu acest certificat si cu factura se merge si se radiaza masina de la primarie si de la politie.
Dupa parerea mea nu puteti sa scoateti masina din contabilitate pe baza adeverintei. Adeverinta este valabila doar pentru persoanele fizice !!
Buna ziua, am o rugaminte sa ma ajutati cu cateva informatii.
Am luat o factura (materiale de constructii) pe o firma si am platit-o cu cardul unei alte firme.. cum pot repara greseala? Am citit ca ar trebui firma care a platit, sa emita o factura decont, dar nu am inteles exact cum se face acest lucru si cum inregistrez in contabilitate.
Multumesc anticipat pt. ajutor.
Buna ziua, spuneti-mi va rog cum se tine corect evidenta primara in cazul in care o societate are CIF la puctul de lucru si ce reprezinta acest CIF. Daca emit o factura de la punctul de lucru unde am acest CIF trebuie sa scriu pe factura CIF-ul sau CUI-ul ? Mentionez ca atat la sediul firmei cat si la punctul de lucru exista stoc de marfa, dar gestiuniile sunt tinute separat.
Multumesc frumos !
Buna ziua,
Am un avans (pt.marfa) primit in suma de 2000 lei de la o firma care ulterior s-a inchis. Acestia nu au venit dupa marfa si am ramas cu acest sold de 2000 lei. Cum pot sa reglementez aceasta problema?!
Va multumesc pentru ajutor.
Va multumesc frumos pt.raspuns !
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Stiu ca o persoana care realizeaza venituri din chirii trebuie sa plateasca sanatatea.
As vrea sa stiu daca si o persoana care realizeaza venit din vanzarea de fier sau materiale neferoase trebuie sa declare venitul, primeste decizie de impunere pt plata,sau nu trebuie sa plateasca CASS ? Mentionez ca persoanei i se retine impozit la sursa si este introdus intr-o baza de date care se transmite la finante.
Si as mai vrea sa stiu in cazul in care ai pamant dat in arenda daca se plateste CASS.

Va multumesc frumos !
Sper sa ma puteti ajuta, este foarte important sa ma lamuresc cu aceste lucruri.