avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters200238

Activitate ContSters200238

Prietenul dvs poate merge la Serv. evidenta Populatiei, declara nula Cartea de Identitate si solicita eliberarea alteia noi.
Chiar daca nu este in posesia Cartii de Identitate, el figureaza cu domiciliul tot la locuinta mamei.
Buna ziua,
Si eu tot o "ea" sunt
Eu mai am 3 saptamani pana la prima infatisare, mi-e groaza de ce va urma, mai ales ca sunt si 2 copii mici prinsi la mijloc.
Tot citesc pe acest forum diverse experiente... incerc sa ma pregatesc psihic pentru ce e mai rau. Sotul meu binenteles ca nu vrea sa divorteze si ma ameninta ca ma va tine in tribunal mult si bine

Intrebarea mea este cat de mult poate dura un divort cu minori, in conditiile in care de la deschiderea actiunii de divort si pana la primul termen au trecut deja 10 luni?

Multumesc
Răspuns la discuția daune morale pentru calomnie
Tatal va solicita sa ia copilul in timpul programului de vizita la domiciliul lui, trebuie sa detalieze faptul ca pe perioada cat minorul este la el poate sa-i ofere toate conditiile de care are nevoie

In cazul dvs, copilul are 6 luni, este exclus, cel putin din punctul meu de vedere, ca instanta sa dea sentinta favorabila lui. Il alapteaza el?
Copiii cu varsta pana la 1 an necesita o atentie sporita, si cred ca toate mamele sunt de acord cu mine
Mult succes :)
Răspuns la discuția preintampinare la divort
Sa inteleg ca ati locuit vreme de 15 ani in casa parintilor lui?
Ati mentionat ca ati investit si dvs in acea locuinta.
Deci va avea loc un partaj, dupa 15 ani sigur aveti multe de impartit.
Dvs unde veti locui dupa divort? In continuare la prieteni?

Depinde foarte mult ce doriti dvs sa se intample
Răspuns la discuția Bunuri proprii
Daca puteti dovedi cu documente ca banii au provenit de la parintii dvs, acesta devin bun propriu dvs

Răspuns la discuția contract prenuptial
Foarte bun raspunsul lui Ursul!!!=D>=D>=D>

Dvs o sa ramaneti cu terenul si el o sa isi ia casa in spinare!
Daca ati pus problema pe acest forum, este clar ca aveti cateva dubii in privinta partenerului.

Dvs decideti ce e bine pt dvs
Răspuns la discuția Investire BO
Biletul la Ordin era emis in favoarea carei firme?
Răspuns la discuția Ce sanse am sa nu pierd casa?
Daca apartamentul este pe numele sotiei si a fost cumparat inainte de casatorie nu exista nici un risc.
Recurs de ce sa faceti? Culpa dvs este evidenta. Nu conteaza cine a luat banii si cine i-a cheltuit. Dvs ati savarsit o infractiune, iar fapta ramane (fals in acte etc)
Răspuns la discuția dovezi \"motive de divort\"
Multumesc mult pentru raspuns.
Din pacate toata lumea ma compatimeste, dar cand vine vorba sa se implice e mai greu.
Am 2 martori, indirecti asa cum i-ati numit, care nu au asistat efectiv, dar care cunosc povestea si de la mine si de la el (unde se plange el de mine ce ......... sunt... nu pot folosi apelativele folosite de el, dar cred ca presupuneti)

Alta varianta nu exista?
Răspuns la discuția Desfacerea contractului de munca
Prejudiciul se stabileste in baza unor inventare.
Daca la momentul angajarii dvs nu s-a efectuat nici un inventar, asta inseamna cu nu ati preluat nici un stoc.
Aceasta lipsa de 10000 lei, trebuie dovedita cu documente: Inventarul precedent, inventarul in baza cariua s-a stabilit prejudiciul, daca s-a indeplinit procedura legala de inventariere (declaratie de inceput de inventar, comisia de inventariere, stocul scriptc, stocul faptic, declaratia de sfarsit de inventar etc)
Aceasta procedura este destul de complexa, care daca nu se respecta, sefilor le va fi foarte greu sa va impute supa respectiva, pentru ca ei trebuie sa dovedeasca prin documente prejudiciul creat de dvs.

Concedierea dvs se va face in baza unei decizii, daca aceasta decizie are la baza aceasta lipsa din gestiune, ea trebuie dovedita. Cu alte cuvinte, nu are cum sa va concedieza pe acest motiv.

Referitor la salariul dvs (mai mare netul decat brutul), puteti sesiza daca aveti dovezi organele abilitate ale statului.

Daca sunteti incadrat in contractul de munca ca gestionar, este imperios necesara Fisa Postului, care sa faca referire in mod expres la Legea 22.
daca nu aveti asa ceva, chiar nu aveti de ce sa va faceti probleme dvs, ci mai degraba trebuie sa isi faca probleme angajatorii dvs.
Mult succes