avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1208 soluții astăzi
Forum Activitate rumpel cris

Activitate rumpel cris

Buna ziua,
Vineri 8 iunie a fost votata propunerea legislativa pentru modificarea Legii 263/2010, adica schimbarea modului in care se calculeaza pensia anticipata partiala.Intrebari:
1. De la ce data va intra in viroare?
2. Se recalculeaza si pentru persoanele care au iesit la pensie inainte de a intra in vigoare aceasta noua lege?
Multumesc.
Cu stima, R. Cristina

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum este corect sa fie impartita o suma de bani, angajatilor cu salarii restante(care variaza intre 12 luni si 36 de luni), obtinuta din vanzarea unor bunuri ale unei societati comerciale aflata in insolventa? Suma nu acopera integral valoarea salariilor restante la toti angajatii. Cum este corect: procentual, suma fixa, un numar de salarii, etc.
Multumesc.
Cu stima, Cristina
Discuție salarii
Cum dovedesc in instanta, daca eu nu am un document din care sa rezulte ca angajatorul i-mi datoreaza o suma de bani, care reprezinta salariile restante?
Discuție salarii
Buna ziua.
La plecarea din unutate, angajatorul refuza sa elebereze adeverinta cu valoarea salariilor restante. Cum sa procedez in acest caz? Pot sa refuz semnarea fisei de lichidare?
Cu stima, Cris
Buna ziua.
Va aduc la cunostinta urmatorele:
-sunt angajata din 1978 si am 56 de ani;
-societatea la care sunt angajata, de 37 de ani, este in faliment;
-in ultimile 4 luni(din feb.2015) nu am mai primit salar;
-suntem trimisi acasa de 2 luni sub diverse forme, 75%, concediu odihna sau fara salar;
-societatea nu mai produce de 2 luni, din lipsa de energie si gaz;
-societatea este cu capital majoritar de stat;
-bunurile imobile ale societatii sunt gajate in totalitate;
angajatii societatii nu sunt trecuti in tabelul de creante de la judecatorie;
-sindicatul societatii nu s-a implicat si nici nu se implica in aceasta problema(sunt manipulati);
Aceasta problema este cunoscuta la I.T.M., Prefectura, AAAS, politicieni, guvern, dar nimeni nu face nimic.
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat pentru RECUPERAREA SALARIILOR RESTANTE, eventual si SALARII COMPENSATORII SI SANSELE DE RECUPERARE a lor?
Unde sunt prevazute drepturile angajatiilor in astfel de situatii?
Cine ii trage la raspundere pe acesti manageri si organele statului care nu respecta legea?
Cu stima,
Cris
Numarul de zile de concediu medical, somaj tehnic si concediu fara plata se scand din vechimea in munca ?
Discuție poprire salariu
Buna ziua.
O persoana fizica a luat imprumut de la o banca din tara, aplatit pana cand a ramas fara serviciu. Acum acea persoana lucreza in strainanate cu contract de munca, angajatorul ia facut card cu cont in tara unde lucreaza.
Banca din tara, poate sa-i blocheze cardul din strainatate sau sai retina de pe card sumele datorate?
Multumesc.
Suntem doi frati,mama a decedat si avea ca buri un apartament cu trei camere si doua locuri de veci. Fratele a locuit cu ea(locuieste si in prezent). Refuza sa se prezinte la dezbaterea mostenirii(in termen de 6 luni). Cum sa procedez intr-o astfel de situatie?
Discuție diminuare salar
Buna ziua.
Am aceasi fisa a postului, doar am fost schibata din directia comerciala in directia economica. Se poate diminua salariul meu pe motiv ca in acesta directie nu sunt salarii asa "mari"? In aceasta societate se schimba mereu sefii, si ori de cate ori se schimba ei mie trebuie sa mi se diminueze salariul. Am mai avut o diminuare de salar pe motiv de criza(dar nu la tot personalul). Acum nu suntem in negocieri salariale. Am peste 30 de ani de munca in aceasta societate.
Discuție diminuare salar
Buna ziua.
societatea noastra si-a modificat organigrama. Eu am fost trecuta dintr-o directie in alta, cu aceeasi fisa a postului(nu am primit sarcini nici in plus nici in minus). Noul meu sef vrea sa-mi diminueze salariul pe motiv ca in directiea lui nu are nimeni un salar asa mare(?). In perioada de cand am intrat in criza economica doar la o parte din salariati a fost diminuat salariul. Acum nu suntem in negocieri salariale. Salariile se pot diminua ori de cate ori se schimba un sef ? (Dupa cum vrea" muschii" lui)? Eu am contributii substantiale in aceasta societate de zeci de ani. E posibil sa se diminueze salariul ori de cate ori vrea cineva?
Va rog sa-mi precizati daca acest lucru este legal?
Multumesc. O zi buna>