avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate GabriellaS

Activitate GabriellaS

Se poate sa imi iau concediu de maternitate (prenatal- cele 84 de zile) fractionat? Adica imi pot lua o perioada 2-3 saptamani, dupa care sa imi iau co, apoi in continuare C maternitate?
In cazul in care sunt angajata cu program normal 8 ore, la 2 societati, cum procedez cu concediul medical ( de maternitate), la care dintre angajatori trebuie/ il pot depune?
Acest concediu prenatal (84 de zile) mi-l acorda medicul de familie?
Buna seara!
Imi puteti spune, va rog, daca o chitanta de depunere numerar in contul bancar al vanzatorului in numele meu ca si cumparator, avand la detalii “ cv factura” face dovada ca eu am achitat factura?
(Am cumparat o masina, eu am dat banii cash, iar vanzatorul a depus in contul sau suma, precizand la detalii “cv factura si numele meu)
Multumesc!
Buna ziua,

La cate zile de concediu are dreptul tatal, dupa nasterea copilului? Are acest drept si daca firma nu are un Contract Colectiv de Munca? Cererea se poate face doar incepand cu data nasterii copilului sau si cu o zi doua inainte?

In cazul in care a absolvit un curs de puericultura, cum ar trebui sa arate cererea pentru cele 10 zile lucratoare de concediu suplimentar?

Multumesc!
Buna ziua,

Exista o lege sau a ramas doar la stadiul de proiect obligativitatatea operatorului de telefonie mobila de a furniza codul de deblocare al telefonului dupa expirarea termenului contractual (2 ani de obicei) pentru a-l putea utiliza in alta retea?
Multumesc!
AVLIL a scris:

In primul rand depinde de scopul acelor bani, ei sunt destinati sa va ajute pe voi, sotii, pe dv., fiica? De ce vi-i da mama?
Apoi, cel mai simplu si usor de probat e ca acei bani sa fie dati prin cont bamcar; e stupid, riscant si greu de probat ca acei bani au existat cash.
In functie de natura acelor bani, din contractul ala de vanzare se poate interpreta ca ati vrut sau nu schimbarea regimului matrimonial sau ca ati incercat scoaterea unui bun, partial, din comunitate... ca sa spun in acest mod, desi nu e chiar corect tehnic.
Trebuie intai vazuta intentia partilor, daca ea e sa va dea doar dv. acel bun, de ce nu-l cumparati direct in cote? Trebuie vazut si ce tip de contract de credit este si cine e titular etc.
Nu inteleg de ce exact nu faceti direct o schimbare de regim matrimonial, ca asa v-ar scuti de mai multe cheltuieli in cazuri de deces si divort.



Mama ne da acesti bani ca sa ne ajute, insa ea divortand dupa 20 de ani de casnicie, ar vrea sa aiba cumva dovada legala ca ne-a ajutat. Este pretentia ei.
Va multumesc pentru raspunsuri.
gi-jane2 a scris:

Dvs tineti sa declarati in act provenienta banilor. Asa cum Nu trebuie sa depuneti o copie dupa contractul de credit sau dovada ca aveti bani din fonduri proprii, nici declaratia mamei sau prezenta ei nu e necesara.
Dvs puteti declara orice privind acesti bani, insa candva trebuie sa dovediti, banuiesc ca nu degeaba vreti sa declarati de unde provin banii. V-ar ajuta ca celui/ celor ce vreti sa opuneti declaratia sa semneze acele acte- ca martor sau ca e de acord cu ce afirmati- ma gandesc la sot de ex.



Intr-adevar, contractul va fi pe numele meu si al sotului. Iar mama, vrea sa se asigure ca o sa apara undeva, oficial, ca am avut acesti bani de la ea.

Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie: urmeaza sa achizitionez un imobil pe care o sa-l achit asfel: 40% credit, 30 % resurse proprii iar diferenta de 30% urmeaza sa o primesc de la mama mea;
Intrebarea mea: exista posibilitatea de a mentiona in contractul de vanzare-cumparare faptul ca am primit suma de x bani de la ea, fara ca aceasta sa fie de fata la semnarea contractului?
Multumesc!

Buna Seara,
exista posibilitatea de a afla daca o diploma de studii eliberata de Iniversitatea Tehnica de Constructii Bucuresti este originala? Am seria si numarul acesteia. Mentionez ca sunt reprezentat HR la o firma de contructii.

Buna Ziua, exista posibilitatea de a afla daca o diploma de studii eliberata de Iniversitatea Tehnica de Constructii Bucuresti este originala? Am seria si numarul acesteia. Mentionez ca sunt reprezentat HR la o firma de contructii.