avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi

Curs practic: Cum aplicăm TVA la tranzacții cu servicii și bunuri în UE/non-UE? | Lector: Delia Cataramă - Tax Partner, Viboal FindEx. Vezi agenda și participă → 

Forum Activitate MihaiTeo

Activitate MihaiTeo

Buna ziua,

Momentan lucrez full-time la o firma privata din Bucuresti si in acelasi timp obtin venituri din drepturi de proprietate intelectuala din afara tarii, pentru niste cursuri online pe care le am pe diferite website-uri. Aceste venituri sunt deja declarate la ANAF si li se va impune impozitul de 16%, conform legii.

Intrebarea este: Daca imi dau demisia de la jobul full-time si raman doar persoana fizica obtinand veniturile din strainatate pe care le-am mentionat, mai trebuie sa platesc alte impozite, precum CAS, CASS, etc.? Practic o sa fiu somer, dpdv al statului roman.

Multumesc.
Buna ziua,

Am gasit multe discutii pe Google legate de acest subiect, insa nici una concludenta sau cu informatii actualizate.

Am o firma si as dori sa import din afara spatiului UE diverse produse (panouri fotovoltaice, camere de supraveghere, cabluri etc.).

As dori sa stiu ce Cod CAEN este necesar pentru importul acestor tipuri de produse. Pana la urma exista sau nu un cod anume pentru import?

Mentionez ca in prezent, firma are codurile CAEN:

4643 - Comert cu ridicata al aparatelor electrice de uz gospodaresc, al aparatelor de radio si televizoarelor
4651 - Comert cu ridicata al calculatoarelor, echipamentelor periferice si software-lui
4652 - Comert cu ridicata de componente si echipamente electronice si de telecomunicatii
4669 - Comert cu ridicata al altor masini si echipamente
4741 - Comert cu amanuntul al calculatoarelor, unitatilor periferice si software-ului in magazine specializate
4742 - Comert cu amanuntul al echipamentului pentru telecomunicatii in magazine specializate
4743 - Comert cu amanuntul al echipamentului audio/ video in magazine specializate
4763 - Comert cu amanuntul al discurilor si benzilor magnetice cu sau fara inregistrari audio/ video , in magazine specializate

Multumesc anticipat!

Ok, am inteles. De aici mai apare o problema: eu nu doresc salariu pentru acest post, pentru ca sunt asociat si in plus mai lucrez si la alta firma. Pot sa inregistrez CIM-ul cu salariu 0? Trebuie sa platesc ceva taxe in conditiile in care nu solicit remuneratie pentru acest post?
Buna ziua,

Am o firma in curs de deschidere, in care vom fi 3 asociati. Unul dintre asociati trebuie sa fie director tehnic, pentru ca asa cere legislatia IGPR pentru domeniul sistemelor de securitate.

Eu am calificarile necesare pentru a fi director tehnic si ma voi ocupa de proiectarea sistemelor. Trebuie sa imi mai fac CIM/carte de munca pentru a indeplini si acest rol?

Multumesc.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca se primeste o sanctiune in cazul in care o persoana fara atestatul de "Tehnician sisteme de securitate" efectueaza lucrari in acest domeniu, el fiind angajat al unei societati care a primit licenta de functionare in domeniul sistemelor de securitate, pe baza unui atestat legal al unui asociat.

Mai exact, incerc sa aflu ce sanctiune se aplica pentru nerespectarea Art. 34 alin. (3) din Legea 333/2003, insa mi-e greu sa trag o concluzie pentru ca nu este precizat clar in sectiunea "Răspunderi şi sancţiuni".

Asadar, intrebarea este:

Pentru nerespectarea prevederilor Art. 34 alin. (3) din 333/2003 se aplica sanctiunea de la:
-Art. 58 ?
sau
- vreuna dintre contraventiile de la Art. 60?

Multumesc frumos!

Buna ziua,

As dori sa stiu daca se primeste o sanctiune in cazul in care o persoana fara atestatul de "Tehnician sisteme de securitate" efectueaza lucrari in acest domeniu, el fiind angajat al unei societati care a primit licenta de functionare in domeniul sistemelor de securitate, pe baza unui atestat legal al unui asociat.

Mai exact, incerc sa aflu ce sanctiune se aplica pentru nerespectarea Art. 34 alin. (3) din Legea 333/2003, insa mi-e greu sa trag o concluzie pentru ca nu este precizat clar in sectiunea "Răspunderi şi sancţiuni".

Asadar, intrebarea este:

Pentru nerespectarea prevederilor Art. 34 alin. (3) din 333/2003 se aplica sanctiunea de la:
-Art. 58 ?
sau
- vreuna dintre contraventiile de la Art. 60?

Multumesc frumos!
Buna ziua,

Daca am o microintreprindere la care sunt asociat 90% si ma angajez ca administrator cu CIM la aceasta si in acelasi timp lucrez ca angajat pentru o alta firma (la care platesc deja toate contributiile catre stat), la firma mea mai platesc vreo contributie din salariu?

Multumesc
Am inteles.
Multumesc pentru raspunsuri.
O sa aleg varianta contractului de colaborare.
Buna ziua,

Se poate face un contract de barter intre doua societati, care prevede ca una dintre societati "imprumta" un angajat specializat celeilalte, ocazional, pentru prestarea unor lucrari, iar cealalta societate intocmeste proiectele necesare lucrarilor pentru prima?

Cele doua societati au acelasi obiect de activitate.

Pentru angajatul respectiv trebuie un contract de colaborare? Cum se confrunta treaba asta cu Codul Muncii?
Buna ziua,

Vreau sa aduc o persoana pe post de administrator in firma (SRL).
Am gasit pe internet diverse articole fie despre contractul de administrare, fie despre cel de mandat. ([ link extern ] )

Eu am discutat cu aceasta persoana (care nu este PFA sau ceva de genul asta) si nu doreste vreo remuneratie pentru acest post, fapt pentru care, cel putin in primul an, dorim sa fie administrator fara salariu.

Intrebari:
1. Care dintre cele doua contracte este mai potrivit pentru un SRL?
2. Daca se poate face un contract de administrare/mandat fara salariu, firma sau administratorul are obligatia de a plati un cuantum minim de contributii sociale, chiar daca salariul este zero?

Nelamuririle mele vin din articolul din link-ul de mai sus, unde scrie:
"Conform art. 1.532 din Codul Civil, Contractul de Mandat este un contract in puterea caruia o persoana � mandatarul � se obliga, fara plata, de a face ceva pe seama unei altei persoane de la care a primit insarcinarea � mandantul."

apoi, mai jos, se vorbeste de impozitele pe veniturile realizate:

"Contractul de mandat presupune realizarea unei activitati sistematice (de administrare, organizare, urmarirea realizarii anumitor indicatori de performanta, etc.), situatie in care contractul de mandat sta la baza obtinerii unor venituri de natura salariala care se incadreaza la art. 55 (2) din Codul fiscal. Se poate include in prevederile contractului ca mandantul sa isi asume obligatia de a calcula si retine toate taxele salariale aferente."