avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Activitate dragoman

Activitate dragoman

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti unde pot gasi reglementarea conform careia, femeile insarcinate nu pot face ore suplimentare. Am tot gasit in articole , inclusiv pe Avocatnet asa ceva, dar nu si in legislatie.
Multumesc,
Buna ziua,
am urmatoarea situatie pentru care am nevoie de putin ajutor:
O noua angajata care in luna iulie a avut concediu medical . Este angajata cu CIM din 10.06.2015, deci nu intruneste stagiu de cotizare la noul angajator de 22 zile. Pentru acest tip de certificat medical sunt necesare aceste 22 de zile minim de cotizare.
La noul angajator e fara functie de baza , pentru ca in acelasi timp mai are functie de baza la alt angajator ( de 10 ani) .

Intrebarea mea este daca pot calcula idemnizatie pentru acest concediu medical luand in calcul doar cele 15 zile de stagiu (sa pot pune un numar de zile de stagiu care sa completeze cele 22 zile - astfel incat sa nu influenteze baza de calcul adica : venitul brut din luna iunie/ 15 zile stagiu luna iunie) sau indemnizatia medicala va fi 0?
D 112 da eroare in situatia in care are zile de concediu medical si indemnizatia medicala este 0.

Multumesc,

Buna ziua,
Am un certificat de inregistrare fiscala pentru un punct de lucru atribuit la data de 31.08.2011 si eliberat la data de 01.09.2011. Imi poate spune cineva cu ce luna trebuie sa declar impozitul pe acest punct de lucru, august sau septembrie? Si daca stiti ce act face referire la cele de mai sus?
Răspuns la discuția CIC fara stagiu de cotizare
Asa ma gandeam si eu dar am citit ca perioda aceasta de suspendare este considerata perioada asimilata stagiului de cotizare in sistemul public de pensii( citez din consilierul Asigurari Sociale de la Rentrop). Daca eu ii fac suspendare si o trec si in carnetul de munca are aceleasi efecte cu cele pentru care exista stagiu?

Multumesc
Buna ziua,
va rog sa ma ajuti cu urmatorul subiect:
am o angajata care a nascut, a efectuat cele 126 de zile de sarcina si lauzie dar in schimb nu are stagiu de cotizare de 12 luni iniante de nasterea copilului pentru a putea beneficia de CIC.
Ce as putea sa fac? se poate sa i se suspende contractul si daca da, pe baza aceluiasi articol ca si pentru cele care au stagiu?
Va multumesc mult .
Buna ziua,

Stiti cumva daca vor trebui facute acte aditionale de majorare a venitului minim la contractele de asigurare facute la Casa de pensii? Anul trecut a fost la un venit minim de 423 RON( o contributie de minim 133 RON).
Am " auzit" ca s-ar fi dat in cursul anului ceva modificari care nu mai limiteaza aceasta contributie. Daca este asa puteti sa imi spuneti ce act a reglementat modificarea?

Multumesc mult


Buna ziua,
Imi spune cineva cum se calculeaza sporul de repaus saptamanal? La numarul de zile de repaus saptamanal lucrate se aplica sporul sau se calculeaza procent indiferent de numarul de zile lucrate? Sau se aplica la orele lucrate acest spor ?

Multumesc mult,

Buna ziua,
am o intrebare: se plateste contributia individuala de asigurari sociale si cota de accdente de munca si boli profesionale pentru ajutoarele sociale, cele care se incadreaza in cota de 2% deductibila fiscal? Sunt aceste venituri incluse in venitul brut realizat lunar?

Multumesc
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca se poate retine din venitul net al angajatului, cu acordul acestuia, sume precum abonamente la clinica medicala privata,costul convorbirilor telefonice, etc.
Cu multumiri