avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1014 soluții astăzi
Forum Activitate sdsr1

Activitate sdsr1

Buna ziua!
Sunt un pensionar limita de varsta din anul 1997. In prezent am varsta de 68 ani. Am lucrat continuu la UREMOAS (URBIS SA) Bucuresti timp de 33 de ani in sectia turnatorie, cazi baie, fonta. Toata aceasta perioada am lucrat-o numai cu salariu in acord. Uzina insa a retinut si virat la bugetul statului cotele aferente privind pensia si asigurarile sociale. La recalcularea pensiei nu s-a luat in considerare si acest aspect. V-as ruga sa imi spuneti care sunt pasii juridici pe care trebuie sa-i urmez in posibilitatea rezolvarii acestei nereguli, dar si legea care ar putea sa imi faca dreptate. Am inteles ca trebuie sa actionez in instanta statul sau/si Casa de Pensii. Mentionez ca sunt si persoana cu handicap grad II accentuat si nu stiu unde sa merg si ce trebuie sa fac clar. In cazul in care voi actiona statul/Casa de Pensii ce suma (ca idee) ar trebui sa achit avocvatului, instantei. Va multumesc!
Buna ziua!
Cat dureaza cercetarea intr-un dosar penal de furt, pana cand persoanele implicate in dosar (fie ca sunt numai cu numele, neparticipand concret la infractiune), sunt informate de organele de cercetare pentru prezentare la audieri sau ca se afla in cercetare?
Răspuns la discuția Interceptare convorbiri
Si care sunt conditiile legii? Multumesc!
Buna ziua!
Am si eu o intrebare: daca o persoana a savarsit o infractiune, politia poate obtine stenograma convorbirilor telefonice daca persoana respectiva nu a fost urmarita pana in momentul in care a fost prinsa savarsind fapta infractionala?
Multumesc!
Buna ziua!
Acum 1 an am construit la mine in curte, langa gardul care desparte curtea mea de cea a vecinului meu, un gratar. De curand m-am certat cu vecinul meu si el mi-a zis ca distanta dintre gratar si gardul dintre noi trebuie sa fie de cel putin 60 de centimetri ca asa ar fi o lege si ca eu as face bine sa mut acest gratar, in caz contrar el o sa ma reclame. Intr-adevar, distanta dintre gratarul construit de mine si gardul despartitor este mai mica de 60 de centimetri. Intrebarea este: exista o asemenea lege? Ce se poate intampla in cel mai rau caz?
Este legal ca un om al legii sa citeze pe cineva prin telefon ca sa se prezinte la Politie pentru a da declaratii, si sa ma faca si presiuni asupra acestei persoane? Ce articol de lege incalca, in cazul in care acest lucru pe care il face este ilegal?
Imi puteti spune, va rog, care sunt articolele din codul penal pentru urmatoarele infractiuni si cam ce pedepse sunt: inselaciune, amenintare, santaj, tulburare de posesie si a linistii, presiune psihica? Va multumesc!
va rog spuneti-mi ce este de facut in urmatoarea situatie: Persoana A a imprumutat persoana B cu o suma de bani. Persoana B nu a mai returnat banii iar persoana A a dat-o in judecata pe persoana B. Mentionez faptul ca persoana B nu are niciun venit si nicio proprietate sau alte bunuri trecute pe numele sau. In acest caz, daca persoana A castiga procesul in instanta cu persoana B, care vor fi posibilitatile prin care persoana B ar putea fi executata silit sa retureneze persoanei A suma? Este posibila si executarea silita a familiei persoanei B, in cazul in care aceasta nu are de unde sa returneze persoanei A suma? Ce ar mai fi de facut?
Va multumesc!
Buna ziua!
In ultima vreme am scris o serie de intrebari pe acest forum, intrebari la care am primit foarte multe sfaturi benefice. Eu as dori sa dau in judecata Politia Romana pentru amenintari si presiuni facute asupra mea dar si pentru alte fapte. Sunt insa foarte multe detalii. In acest sens, caut un avocat care m-ar putea ajuta. Eu nu am bani, fiind scriitor si traducator de limba latina, dar onorariul il voi plati din despagubirile morale pe care le voi primi. Daca exista vreun avocat interesat va rog contactati-ma pentru a va oferi detaliile complete ale cazului si pentru a va da cu parerea. Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Retinere in baza unei declaratii
Deci daca un nebun scrie ceva intr-o hartie despre o alta persoana atunci politia poate retine persoana prespectiva. chiar si 24 de ore, numai in baza declaratiei unui nebun?