avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate adi46

Activitate adi46

Discuție PLATA SULTEI
In cazul unui apartament detinut 50% si 50% de catre fiul meu in cazul decesului sotiei, in urma unui testament acceptat de catre mine la notar, se poate achita si cei 50% de catre fiul meu incat sa devina el proprietar deplin? Mai am un fiu mai mare. Exista o alta solutie prin care daca e cazul sa nu se poata ataca in justitie?
La o vanzare apartament prin credit bancar vanzatorul plateste 1% cand se incheie contractul. Daca banca nu plateste la termen cum se recupereaza suma paltita pe impozit.
Contractul colectiv de munca la o societate cu capital de stat prevede ca la pensionare pentru limita de varsta sa se acorde valoarea a doua salarii aflate in plata. Conform ultimelor OUG-uri din decembrie 2023 se mai acorda sau nu
Discuție INTERSHIP
INTERSHIP

Intershipul se considera o forma de invatamantin cazul unei pensii de urmas?
STUDII PENSIE URMAS

Pentru pensia de urma in conformitate cu Legea 263/2010 art.84
"Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;" sunt considerate "forma de invatamant organizata potrivit legii" cursurile de practica postuniversitare efectuate in strainatate prin firme specializate? Nu am gasit text lamuritor la "forma de invatamant organizata potrivit legii". Multumesc!
De cand se calculeaza pensia cu noua lege? Eu implinesc varsta cu 21 de zile inainte de 1 septembrie 2024. Ce lege mi se va aplica? Cum va fi si daca va fi corectata? Si inca ceva foarte neclar: doua persoane care au avut aceiasi functie dar in firme diferite, cu salarii diferite si logic cu contributii diferite, vor avea aceiasi pensie desi una a avut salariul minim si altul la alta firma dublu?
Pentru pensia de urma in conformitate cu Legea 263/2010 art.84
"Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;" sunt considerate "forma de invatamant organizata potrivit legii" cursurile de practica postuniversitare efectuate in strainatate prin firme specializate? Nu am gasit text lamuritor la "forma de invatamant organizata potrivit legii". Multumesc!
Inteleg ca ]daca nu esti la pensie anticipata[ se poate iesi la cea de limita de varsta chiar daca mai ai un an pana la varsta limita, daca ai peste 41 de ani cotizati?
In cazul unei femei care are pensie anticipata si opt ani vechime peste stagiul de 35 de ani cotizati, adica peste 41 de ani vechime, se poate iesi la pensie pentru limita de varsta? In prezent beneficiaza de pensie anticipata, dar conditia iesirii la pensia la limita de varsta va fi in iulie 2024. Are peste 41 de ani lucrati si cotizati.
Multumesc! Asociatia a fost infiintata pentru a putea primi cei 2% din impozitul pe profit pentru sotia mea bolnava de cancer. Intre timp sotia a decedat, banii au fost primiti la sapte luni dupa decesul ei. I-am folosut pentu fiul nostru de 17 ani. Au prins bine. De atuncii....ma incurca... Si sunt bani cheltuiti pe bilanturi.