avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate iulicelu

Activitate iulicelu

buna ziua!va voi relata pe scurt situatia mea! am donat o casa in favoarea iubitului meu.mentionez ca traim impreuna de 11 ani dar nu suntem casatoriti legal. eu am un copil din prima casatorie.in contract este stipulat faptul ca am facut donatia pur si simplu fara nici o obligatie din partea donatarului. intrebarea mea este urmatoarea: in cazul in care donatarului i se intampla ceva(specific ca este foarte bolnav) ce se va intampla cu acest imobil? voi putea recupera imobilul sau va deveni mostenire pt familia lui(mama, frati etc)? ce se poate face? va multumesc anticipat!
Buna!Va scriu pt situatia in care se afla mama mea!In anul 2006 a scos de la Arhivele Statului un document din care reiese ca bunicul ei avea terenuri in suprafata de 4,75ha.In momentul in care s-a dus la primaria locala sa-si ceara terenul i s-a spus ca nu are dreptul ca pamantul figureaza inscris in anul 1942 si nu intra in baza legii! Nu a fost nimic! Aparte de cele 4,75ha, a gasit 1,05ha din 1945 si se pare ca si acesta s-a pierdut pe drum sau in buzunarele celor din Primarie. Intrebarea mea este: In ce perioada este valabila aceasta lege, si v-as ruga sa-mi spuneti de unde trebuie sa incep pt ai rezolva aceasta nedreptate! Care ar fi pasii de urmat daca in Primaria locala nu gasesc solutia! Va multumesc anticipat!!!!!!
buna!va prezint pescurt situatia mamei mele! A pus apartamentul in vanzare! in cazul vanzarii,care sunt taxele pe caretrebuie sa le plateasca la financiar? este adevarat ca trebuie sa plateasca o taxa si la CASS?Mentionez ca mama mea nu este pensionara si nu lucreaza.
Răspuns la discuția pensie alimentara retroactiva
In cazul in care nu i se pot demonstra veniturile,nu exista nicio lege prin care sa fie obligat la o suma minima? Va multumesc!
Buna ziua! Va explic pe scurt problema mea! Sunt divortata din anul 1999.Copilul mi-a fost incredintat prin Hotarare Judecatoreasca definitiva si irevocabila. In Hotararea Judecatoreasca s-a stabilit plata unei pensii alimentare.Acea pensie alimentara mi-a platit-o timp de doi ani,atata timp cat a lucrat.Ramanand fara serviciu a plecat din tara. Nu am luat masuri legale impotriva lui pt ca mi-am zis sa nu-i fac rau, iar situatia mea financiara era destul de buna.Am mers pe ideea ca in momentul in care isi va redresa situatia financiara, din propria lui initiativa ii va plati copilului.Nu s-a intamplat!Intre timp a avut un alt copil de intretinerea caruia se ocupa- Intrebarea mea este urmatoarea:Dupa 11 ani ii pot intenta proces pt pensie alimentara? Aentionez ca este in Anglia si lucreza la negru. Astept orice raspuns ce ma poate ajuta!Va multumesc!
buna ziua! va explic pe scurt problema mea! parintii mei vor sa-mi lase un teren in intravilan.Nu stiu cum sa facem actele sa fie sigur! mentionez ca sunt casatorita si mai am doi frati. in acest moment relatiile atat cu sotul cat si cu fratii sunt bune.in cazul in care in ziua de maine relatiile se vor schimba,ma pot ataca in instanta fratii? dar in cazul unui divort?in concluzie,ce este mai sigur donatie sau vanzare cumparare? va multumesc!
buna!va relatez problema mea: sunt despartita din anul1999.copilul mi-a fost incredintat prin hotarare jud. definitiva si irevocabila.nu tin nici un fel de legatura cu fostul meu sot.(am inteles ca nici nu este in tara).in luna februarie,copilul va implini varsta de 14 ani. intrebarea este: in baza hotararii judecatoresti pot sa-i fac singura copiluluiCI, sau am nevoie de acordul tatalui? mentionez ca nu i se plateste pensie alimentara si nimic!cu alte cuvinte copilui este doar al meu, doar ca poarta numele tatalui ! va multumesc!
mama este nascuta 11-septembrie 1954. multumesc si astept raspuns! cui trebuie sa ma adresez in acest caz? casa de pensii braila?
buna! va relatez cazul parintilor mei



buna!va relatez cazul parintilor mei: tatal meu a murit in martie 2007 la varsta de 58 de ani.in acel moment era pensionat pe caz de boala.mamei mele,
(care intotdeauna a fost casnica,), i s-a spus ca nu are dreptul la pensia de urmasdecat in momentul in care ea implineste 60 de ani.(in momentul decesului tataluimeu, mama avea varsta de 52 de ani)vreau sa stiu care este legea prin carei se poate acorda pensia de urmas. mentionez ca au 33 de ani de casatorie.nu pot sa cred ca trebuie sa astepti 7 ani sa ti se ofere o pensie de mizerie. de atunci, eu o intretin pe mama!daca unul din soti moare fiind in pensie de boala,sotul supravietuitor nu mai are dreptul la viata?????????????






cred ca m-am exprimat gresit! eu nu am problema cu firma care a realizat lucrarea de hidroizolatie,ci cu asociatia de proprietari care neaga sa imparta suma acestei lucrari pe nr de ap de pe tronsonul meu. Din ce stiu eu, terasa blocului este spatiu comun!Intrebarea este:exista vreo lege prin care pot fi obligati locatarii sa plateasca lucrarile efectuate la un spatiu comun? Sincer imi da impresia ca cei de la asociatie nu accepta, din comoditate pt asi economisi eventuale discutii cu vecinii.va multumesc!