avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate ada48

Activitate ada48

Discuție inscris
Buna seara. Este obligatoriu ca un inscris provenit de la fostul Notariat de Stat sa poarte atat numar de inregistrare cat si numar de autentificare ? Am verificat un document in arhiva, am gasit documentul si cererea solicitantului. Am verificat numarul de autentificare intr-un registru, am gasit notat doar numele, prenumele si tipul documentului intocmit, fara alte elemente de identificare (ex.adresa). Am dorit sa verific si numarul de inregistrare, dar acest numar nu exista nici pe cerere, nici pe documentul aflat in arhiva, singurul numar trecut fiind doar numarul incheierii de autentificare. Cererea solicitantului are rubrici alaturate, o rubrica pentru nr. de inregistrare si o rubrica pentru nr. incheierii de autentificare. Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac in continuare si ce ar presupune lipsa nr. de inregistrare atat din cerere cat si din documentul intocmit ?. Va multumesc anticipat
Discuție cerere
Buna ziua.
Cererea adresata executorului judecatoresc pentru demararea executarii silite, asupra unor cheltuieli de judecata, nu este semnata de persoana indreptatita sa ceara acest lucru. Cererea, tehnoredactata, apare ca fiind facuta de catre partea din litigiu, dar semnatura nu ii apartine si nici nu se mentioneaza daca este imputernicita o alta persoana sa o semneze in lipsa petentului. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?
Discuție Carte Funciara
Buna seara.
Asupra unei succesiuni exista doua Certificate de Mostenitor, unul de legatar si unul de mostenitor legal. In patrimoniul autorului nostru au fost identificate bunuri imobile care nu sunt cuprinse in niciunul din cele doua CM-uri, impunandu-se eliberarea unui Certificat de Mostenitor Suplimentar.. Cele doua CM-uri sunt eliberate de catre fostul Notariat de Stat si nu sunt inscrise in Cartea Funciara. Cum sa procedez in continuare ? Pot nota in CF certificatul de mostenitor, deoarece am informatii ca posesorul celuilalt Cm, incearca sa obtina un CM Suplimentar fara a ma cita si pe mine la dezbaterea lui. Mentionez ca acesta stie de existenta CM-ului meu, relatiile dintre noi nefiind tocmai cordiale.
Va multumesc. Cu stima
Buna ziua.
In cazul in care trebuie sa fac un Certificat Suplimentar la un CM din 1976, legea aplicabila CM-ului suplimentar va fi tot decretul 40/1953 sau legislatia actuala ? Va multumesc. Cu stima
Discuție testament
Buna seara. In cazul unui testament autentic intocmit la domiciliul testatorului, am intalnit urmatoarea situatie: Textul testamentului este dactilografiat la o masina de scris, probabil cea cu care s-a deplasat notarul la domiciliul testatorului, insa incheierea de autentificare de pe verso, este redactata la o alta masina de scris, caracterele fiind diferite. Testamentul a fost intocmit in 1971 iar in cuprinsul sau se mentioneaza ca a fost redactat, dactilografiat si autentificat la domiciliul testatorului. Este legala o astfel de practica ? Cu stima
Discuție Legea 10/2001
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea speta:
- In 2001 am depus, in termen, notificare pe Legea 10 asupra unui imobil, detinand un certificat de mostenitor legal dupa fosta proprietara nationalizata. De atunci nu am primit vreun raspuns de la Comisia de aplicare a Legii 10 din cadrul Primariei. In tot acest timp, am verificat in permanenta stadiul solutionarii cererii mele, dar eram mereu amanata, mereu cereau cate un act, pe care desi l-am depus, nu il gaseau la dosar. Am aflat intre timp ca, chiriasul (contract de inchiriere incheiat cu statul) din spatiul notificat, a dat in judecata Primaria, reprezentata prin Societatea de administrare a spatiilor locative, pentru a fi obligata aceasta, sa-i vanda spatiul pe care il ocupa in baza contractului de inchiriere. Bineinteles Primaria nu s-a prezentat la proces. Chiriasul a castigat la fond si in apel, intabuland provizoriu in cartea funciara dreptul iar acum se afla in recurs. Eu, am aflat de situatie doar cand procesul se afla in recurs si am facut interventie in interesul Primariei, termenul fiind in iunie. Mentionez ca acest chirias stia de notificare. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare ce actiuni pot sa deschid in instanta, pentru a intra in posesia imobilului? Va multumesc anticipat. Cu stima
Răspuns la discuția succesiune
Imi cer scuze, era vorba de Decretul 40/1953 si Legea 36/1995. Cu stima
Discuție succesiune
Buna ziua.
In cazul solicitarii unui Certificat de Mostenitor Suplimentar la un Certificat de Mostenitor emis in 1981, este obligatoriu obtinerea in prealabil a avizului din partea Camerei Notarilor Publici ? Legea aplicabila Certificatului Suplimentar, va fi Decretul 40/1954 ( in vigoare la data mortii) sau Legea 7/1996 ? Va multumesc. Cu stima
Răspuns la discuția certificat de mostenitor
Astept cu interes un raspuns. Cu stima
Buna ziua.
Mama mea este beneficiara unui Certificat de Legatar, eu sunt succesorul ei legal avand de asemenea un CM eliberat. Am fost la notar pentru a solicita eliberarea unui CM Suplimentar la CM-ul initial al mamei, deoarece a aparut un bun imobil al testatorului, care nu a fost cuprins in acesta. Notarul a refuzat sa-l intocmeasca, motivand ca mama nu are drept de mostenire asupra bunurilor imobile ale testatorului, pe motiv ca ar fi acceptat doar bunurile mobile nu si cele imobile ale acestuia. Intr-adevar legatul lasat mamei are un caracter alternativ " ii testez bunurile mobile SAU imobile aflate in patrimoniul meu la data mortii". Pe de alta parte, exista un alt CM al unor mostenitori nerezervatari, in care sunt cuprinse doar bunurile imobile. In CM-ul (1980) mamei cuvantul " bunuri imobile " este taiat printr-o linie (CM-ul este completat la masina de scris si avea rubricile pretiparite). In aceasta situatie, opinia notarului este corecta? Va multumesc