avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1031 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters228213

Activitate ContSters228213

Ca si agent de politie care am terminat facultatea de drept in 2014 in prezent masterand an 2 , cum pot beneficia de sporul de studii superioare si care este procedura de obtinere a acestui spor( temeiul legal).?
Discuție alegeri
care este numarul de voturi necesar pentru alegerea unui consilier local intr=o comuna cu 2300 votanti?
Discuție litigiu munca
lucrez la o firma de paza ,ca agent de interventie ,am fost suspendad din servici pt. a mi se face cercetare disciplinara.totodata m-i sa impus predarea echipamentului ca si cum as fi in situatia de a ma concedia.desi nu s-a intocmit nici un act de cercetare ,nu s-a intocmit referatul,totul "urmind sa se faca".Intrebarea mea este :Astept incheierea cercetarii si eventual sa atac in instanta de litigii decizia ,care dupa cum observ e ca si luata ,sau ma adresez ITM.in contractul de angajare au introdus clauza de formare profesionala ,desi la angajare s-a cerut calificare si am fost angajat direct pe post nu prin avansare dintr-un alt post.tuturor celor care au plecat prin demisie nu li s-a mai dat drepturile salariale
Răspuns la discuția drepturile copilului adoptat
copilul in cauza a fost adoptat in 1947 fiind orfan de razboi cu mama vadana de razboi,in timpul foametei si a fost adoptat in bucuresti,certif.de nastere a fost preschimbat cu parintii adoptivi,dar datele de stare civila inca se inregistreaza in comuna natala
copilul adoptat ce drepturi mai are asupra mostenirii provenite de la familia naturala
o licitatie pt. scoaterea spre vinzare a unui imobil programata pe data de 21.01.s-a inaintat instantei contestatie la expertiza evaluatorului si s-a solicitat suspendarea pina la stabilirea pretului de piata real a respectivei licitatii.s-a dat termen.executorul sustine ca licitatia va continua.cum cind este dispus de instanta termen si astfel ar trebui suspendata executarea pina la o hotarire
Discuție donatie
cum poate fi anulat un act de donatie?care sunt actele necesare si procedura?
un apel la o sentinta ,respins ca netimbrat,ramas definitiv .termenul de raminere definitiv al sentintei decurge de la raminerea definitiva a apelului ?
prin sent. jud. sa dispus executarea mea silita prin scoaterea la vinzare a imobilului detinut de mine. executorul jud. mi-a instituit poprire pe salariu ,poprire la cartea funciara,dar in acelasi timp datorita av. creditorului mi-a trimis si expert pt. evaluare imobil spre stabilirea pretului de scoatere la licitatie.totul pt. suma de 9200 ron.specific ca imobilul este ipotecat la banca si se afla in litigiu in instanta in faza de apel in proces de partaj
vreau sa stiu daca pot sista executarea silita pina la solutionarea litigiului si daca nu sa depasit limita legala privind executarea

se poate cumpara un imobil in numele unor minori(frati) avind ca tutore sau reprezentant legal pe tatal lor