avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate rusualexandra

Activitate rusualexandra

Buna ziua, in urma depuneri unui dosar la Directia de Handicap Ilfov pentru incadrarea in grad de handicap accentuat avand in vedere avansarea unei bolii avuta din copilarie, pentru care am deja certificat de handicap mediu (permanent) si pentru care s-a emis si certificat permanent pentru aplicarea prevederilor art.58 Legea 263/16.12.2010, in urma caruia am iesit la pensie la limita de varsta, avand 38 ani vechime in munca (lucrati cu handicap), Acum dupa solicitarea mea de a ma incadra in grad de handicap accentuat avand in vedere agravarea bolii am primit certificat handicap mediu cu revizuire in 12 luni. Cum este posibil avand in vedere ca eu deja aveam permanent dat de aceeasi comisie, nu era normal sa mi se spuna ca nu ma incadrez la accentuat si raman la mediu? Intrebarea mea este daca dupa ce am depus contestatia nu imi vine certificat permanent este posibil sa raman persoana cu handicap 38 ani vechime fara pensie ?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua, am un salariat care are stagiu de cotizare 5 luni, a venit cu certificat medical cod 06 - initial si certificat medical cod 01 - in continuare. Platesc si certificatul cu codul 01 avand in vedere ca e in continuare celui cu cod 06? Multumesc anticipat pentru raspuns!
In cazul in care unul din reprezentantii salariatilor isi inchide contractul de munca cu societatea, este necesar sa se faca alt Contract Colectiv de Munca sau se face doar o informare care ITM?
Buna ziua, un salariat care este pensionar poate fi reprezentant al salariatilor ? Multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua, nu stiu daca procedez corect in urmatoarea problema: un salariat a venit cu concediu medical eliberat de medicul de familie cod 01, neavand stagiul de cotizare il refuz la plata conf. art.71 lit b la Normele de aplicare a OUG 158 si trimit concediul medical la CASMB necompletat, decat cu datele firmei (certificatul il utilizez pentru motivarea absentelor- nu il platesc). La urmatoarea adeverinta care va fi ceruta de catre salariat nu includ aceste zile de concediu medical, deoarece nu a fost platit. Procedez corect ???? Multumesc anticipat tuturor pentru raspunsuri!
Buna ziua, mama mea are o pensie de 1700 lei, are dreptul la pensie de urmas dupa tata care a decedat in aprilie 2021 si era pensionar? Am citit undeva ca ar avea dreptul la 25% din pensia decedatului.
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Daca am decizie medicala pentru invaliditate gradul I mai pot folosi autorizatia RTE (semnare si supraveghere contracte in constructii)?
Buna ziua, pentru un salariat care este pensionat la limita de varsta si incdrat in firma privata, vine cu concediu medical. Se poate recupera de la FNUASS ?
Tatal meu are certificat de handicap grav cu insotitor pentru alzheimer. Este internat intr-un camin de batrani cu alzheimer. CAMIN PRIVAT unde platesc 2600 ron/luna. Pot primi indemnizatie de insotitor avand in vedere ca nu este la camin de stat? Multumesc anticipat pentru raspuns!
Daca tatal meu este intr-un camin privat NU DE STAT pentru care platesc 2500RON/luna plus aleze si pampersi pot beneficia de ajutror insotitor ?