avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Activitate braun

Activitate braun

care este modalitatea de a obtine titlu de propietate pe pamantul de sub casa.am platit 12 ani chirie lunar in contul primariei din localitaea de domiciliu si acum primaria imi spune ca terenul de sub casa nu este in patrimoniul primariei.mis-a indicat sa depun un dosar cu niste formulare neceare pentru ca terenul sa fie al primariei si apoi al meu.totusi 13 ani niste bani un intrat in contul primariei...no comment!
pentru o lucrare de bransament canalizare ,compania de apa locala mi-a intocmit un deviz in care cheltuielile indirecte sint 20% din valoarea cheltuilelilor directe.stiam ca exista o plaja de valori ,intre 7-10% pentru cheltuieli indirecte,dar nu stiu daca exista vreun ordin al ministerului finanteleor care reglementeaza aceste valori.in plus,la finalul devizului se mai adauga si 7% cheltuieli proiectare,care se aplica si la totalul materialelor si la total manopera ,dar si la valoarea utilajelor( orelor prestate de masini). as vrea sa aflu care este corect acest calcul sau este bine sa cer explicatii-va multumesc!
nu stiu daca o suma oferita de parinte catre un copil trebuie declarata ca venit in declaratia fiscala anuala pentru retinerea obligatiilor fiscale.
doresc sa il imprumut pe fiul meu cu o suma mai mare de bani prin transfer bancar. este bine sa ii fac donatie la notar sau un contract de imprumut? ce obligatii fiscale rezulta din acest transfer mama-fiu?

actul de donatie cu scutire de raport poate fii folosit drept garantie in accesarea unui credit constructie casa?
donatie cu scutire de raport.pe lotul donat pentru a isi construi fiul o casa. lotul ramas ,care include si un imobil va fii ulterior donat celuilalt fiu.
buna ziua! dintr-un teren de 500 mp vreau sa donez 300 mp unuia dintre cei doi copii .in aceasta situate cum functioneaza donatia cu scutire de raport, atunci cind se va dezbate mostenirea pentru restul terenului ramas in propietatea mea?
cum pot demonstra dreptul de propietate al gardului despartitor intre propietatea mea si a vecinului? de unde se poate obtine un document care sa ateste ca gardul meu este construit pe propietatea mea?
Detin un imobil intr-o localitate in mediul rural, unde locuieste o familie cu contract de comodat. Contractul de furnizare energie electrica(CEZ) este pe numele imprumutatului .Acest contract inceteaza cind expira valabilitatea contractului de comodat?Exista si riscul sa plece fara sa anunte si sa nu plateasca la zi consumul electric. Eu in calitate de propietar pot vizualiza prin serviciul mycez situatia platii facturilor?.
pentru veniturile obtinute din indemnizatia reparatorie conform legii 226/2011 obtinta prin hotarare judecatoreasca platita de casa de pensii a armatei sotiei supravituitoare ,trebuie sa se depuna declaratie de venit la anaf?