avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate NiniAfodorci

Activitate NiniAfodorci

Pot intenta un proces penal unor institutii impotriva carora m-am adresat intr-un proces civil castigandu-l pe fond; iar partile au facut recurs negand orice acuzatie si desfintand sentinta pe fond?
Răspuns la discuția Proces penal si civil
Am castigat procesul civil pe fond dar intimatele au facut apel. Doresc sa le intentez si un proces penal. Se poate face si un proces penal chiar daca cel civil nu s-a terminat?
Pe fond am fost intr-un proces civil. Pot sa chem paratii si intr-un proces penal?
Dacă un contract (de training) care spune că dacă-l vei încălca va trebui să plăteşti o taxă de 1200 lei a fost făcut pe baza unui buletin expirat, în cazul acesta contractul devine nul? Să spunem că cel ce are buletinul expirat încalcă contractul, atunci acesta va trebui să plătească taxa de încălcare, sau, cum am spus mai sus, contractul este nul?
De asemenea, orice fel de contract se poate face pe baza paşaportului?
În plus, îmi puteţi da şi legile care arată asta?
Discuție Sentinta apel
Sentinta data in apel poate fi definitiva si irevocabila?
Discuție Respingere apel
Se poate respinge un apel (facut de parati) daca deja s-a stabilit un termen de judecata si am primit citatie?
Daca dosarul a plecat la curea de apel iar aceasta institutie nu a citat partile pentru prima infatisare, te poti duce sa soliciti studierea dosarului fiind parte implicata in caz?
Daca trimit cerere de adeziune la apelul paratilor mai poate sa-mi scada din daunele morale?
Mi-au fost acordate pentru ca sunt scriitor si am dovedit lucrul acesta pe fond.
Am castigat daune morale pe fond. Se poate ca in apel sa mi se reduca daunele? Apelul a fost facut de parati.
A avut loc infractiunea dar procurorii nu au dat numele vinovatilor. Eu m-am constituit parte civila in civil si am castigat fondul impotriva institutiilor. Ma pot indrepta in proces penal impotriva autorilor necunoscuti solicitand la aceasta instanta daune materiale deoarece fondul civil nu le-a aprobat