avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate boghy09

Activitate boghy09

Buna ziua, va rog daca se poate sa ma ajutati cu o informatie, vreau sa vand un apartament si m-ar interesa sa stiu , in cazul in care sunt 4 proprietari, impozitul pe tranzactie platit catre stat ramane 2% pentru toata suma sau fiecare proprietar trebuie sa plateasca acesti 2% ? Si as mai dori sa stiu daca se poate, taxa pentru acel extras de carte funciara pentru vanzare trebuie platita de catre vanzator sau de catre cumparator? Va multumesc
Buna ziua, va rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns. Acum cativa ani mi-am facut un card de credit, dar din pacate nu l-am mai putut plati. Iar acum as vrea sa vand un apartament prin Creditul Prima Casa. Apartamentul nu e doar pe numele meu, suntem 4 proprietari,( familia mea) si as dori sa stiu daca exista posibilitatea ca banca sa-mi opreasca banii pe care ii datorez pentru cardul de credit? Noi ne-am gandit ca banca sa vireze banii doar pe numele unuia dintre noi si practic eu nu as avea nici un ban pe numele meu, doar ca nu stiu exact care ar fi situatia. Va rog daca a inteles cineva ceea ce as vrea sa aflu, poate ma poate ajuta cu un raspuns.
Răspuns la discuția RECTIFICARE CONTRACT
Buna ziua si va multumesc pt raspuns. Am fost la Notariat cu extrasul de carte funciara care e pt scara 1 si cu un act de propietate al fostilor propietari, dar pe acel contract scrie doar adresa de domiciliu care e pe scara 1, iar domnul notar mi-a spus ca nu are legatura. L-am intrebat cum s-a putut face intabularea pe scara 1 si mi-a raspuns ca habar nu are. A ramas sa se uite in arhiva si sa-l sun maine pt ca azi nu avea curent si nu se poate uita. Apropo, s-a uitat pe niste hartii si a gasit un certificat de mostenitor al fostilor propietari care culmea e tot pe scara 2. Eu am vorbit cu presedinta asociatiei si mi-a spus clar ca e scara 1 si m-am mai uitat pe o chitanta de la serviciul de cablu care e pt scara 1. Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, sunt f presat de timp si nu stiu ce sa fac pentru a putea face actele de vanzare.
Buna ziua, am fost la un notariat sa fac un antecontract de vanzare pt un apartament si am aflat ca in actul de propietate e trecuta in loc de scara 1, scara 2 si mi s-a spus ca trebuie sa ma duc sa fac o rectificare la notarul unde am facut actul de propietate. As dori sa aflu daca trebuie sa platesc vreo taxa si daca se poate face pe loc sau dureaza ceva mai mult? Am incercat sa iau leg cu Notariatul, dar nu raspunde nimeni si as vrea sa ma duc maine pregatit, sa stiu exact despre ce e vb. Va multumesc si sper sa a inteles cineva ceea ce vreau sa stiu.
Buna ziua, va rog daca stie cineva, atunci cand cumperi un imobil, esti trecut automat in cartea funciara? Cea ce as dori sa stiu mai exact, apartamentul in care locuiesc este intabulat si as avea nevoie de un extras de carte funciara informativ, dar ar trebui sa apara numele meu pe el si nu stiu sigur daca sunt trecut in cartea funciara sau a ramas fostul propietar? Sper sa intelegeti ceea ce as dori sa aflu si sa ma puteti ajuta. Va multumesc
Buna dimineata, o copie dupa incheierea de intabulare se poate scoate si de la Judecatoria de sector ( pt Bucuresti)? Daca da, se poate obtine mai repede decat de la Oficiul de Cadastru?
Buna ziua, va rog daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. As vrea sa vand un apartament si ar trebui sa inchei un antecontract, doar ca am datorii la impozit si imi trebuie un certificat fiscal. Am incercat sa-l obtin, dar mi s-a spus ca pana cand nu sunt la zi cu datoriile nu-l pot obtine. exista vreo alta modalitate de a face un antecontract sau de a obtine certificatul? Inafara de varianta in care imi platesc datoriile pt ca nu am banii necesari. Si ar mai trebui sa am o incheiere de carte funciara, dar chiar nu ma pricep, nu stiu cum ar trebui s-o obtin ce inseamna exact.
Salut, as vrea sa stiu daca imi poate spune cineva cam cat ar dura sa scot o copie dupa cadastru si cartea funciara?
as vrea sa vand un apartament si nu stiu sigur daca e intabulat si daca are cadastru. pe contract scrie ca e inregistrat cu un nr cadastral si ca e inscris in cartea funciara cu un anumit nr., dar nu am hartiile in mana. am vazut ca pt a putea vinde, mi-ar trebui o copie dupa registrul cadastral si nu stiu de unde ar trebui sa-l iau. ma pot duce la notariat sa semnez contractul de vanzare fara sa am aceste hartii?