avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 108 soluții astăzi
Forum Activitate melaniavasilescu

Activitate melaniavasilescu

Buna ziua. Va rog sa-mi raspunda cineva despre concediul medical oncologie.
Stiu ca se da 1 an si jumatate acest certificat cu cod 14. In decursul anului trecut am avut covid 14 zile cu cod 51 si 7 zile cu cod 01. Aceste zile se adauga la nr de zile medicale destinate cancerului, sau nu.
Multumesc
Buna ziua,
Ma numesc Melania V , sunt angajata la o companie X. Am concediu medical cod 14 din iulie anul acesta, neoplasm.
Un an sau un an jumatate pot avea medical cu acest cod. Nu stiu exact. Multumesc

Buna ziua, In luna octombrie am avut concediu medical 5 zile si 4 zile de concediu de odihna. Am constatat ca salariul a fost mai mare decat cel obisnuit (aproximativ salariul minim pe economie ). Carui concediu este aferenta diferenta asta in plus ? Multumesc
Discuție demisie
Buna ziua, vreau sa dau demisia de la locul de munca. Nu stiu daca mi-i se vor plati zilele de concediu de odihna ramase (am zile si de anul trecut) Cum trebuie sa procedez legal , sa fiu sigura ca vor fi platite. Ar trebui sa fac cerere suplimentara sau altceva. ? multumesc anticipat
cu data de 10.05.2017 am primit decizia de pensionare. In continuare voi lucra la compania unde am fost pana acum si implinesc 3 ani. Ce modificari vor interveni pentru mine ca angajat sau colaborator , vor fi alte contributii catre stat fata de cele de pana acum,
Buna ziua,Intentioneaz sa ma prezint la Casa de pensii din Prahova pentru a depune dosarul de pensionare la limita de varsta, avand si grupele de munca. Nu am adeverinta cu esalonarea salariului brut de-a lungul anilor de munca, mi-i s-a spuns ca nu se ia in calcul decat ceea ce este trecut in cartea de munca . Am solicitat si adeverinta cu sporurile de noapte,Intrebare: Este adevarat ca ar trebui sa ajungem sa ne confruntam in justitie cu Casa de pensii pentru recalcularea pensiei dupa sosirea deciziei de pensionare ? Diferenta ar fi mare ?
Discuție pensionare
Buna ziua. Sunt nascuta in august 1960, angajata din noiembrie 1982. Am lucrat cu grupe de munca : 3 ani si 9 luni in GR II si 13 ani si 4 luni GR I de munca. S-au facut restructurari in sistemul unde am lucrat si in martie 2013 am demisionat. 2013-2014 am fost in somaj pana in luna mai iar in august 2014 m-am angajat pana in prezent. Am intrebat la Casa de Pensii de unde apartin , cand pot iesi la pensie , dar mi-i s-a raspuns sec ca sunt tone de dosare de pensionare in lucru si nu are cine sa-mi calculeze. Dupa calculele mele, reducerea ar fi de 6 ani si 6 luni conform grupelor de munca.Nu am adeverinta de vechime, spor, grupe,etc. (se elibereaza in aprox 1 an de la cerere), nu am nici adeverinta cu stagiul de cotizare( mi-i s-a spus ca nu mai este nevoie sa o solicit eu, se va intocmi de catre Casa de Pensii si se va adauga dosarului de pensionare ). Prea multe nu mai stiu ce as putea sa va mai spun,. Intrebare: cand pot sa ies la pensie? Multumesc anticipata celor care vor sa ma ajute. Sanatate.
Discuție Poprire salariu
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati pentru o amenda din 2008 pe care am platit-o si pentru care nu mai am chitanta sa demonstrez ca a fost achitata. Am optat sa-mi fie oprita o suma din salariu de catre firma unde sunt angajata, dar m-am trezit si cu poprire de la ING in paralel, unde nu mi-am dat nici un acord.
Cu cine sa vorbesc pentru concediu fara plata. Am lucrat pe 30 nov 2016 cand a fost liber legal si ne-au zis( suntem vreo 10 - 13 angajati) ca putem sa luam liber pe 2 dec 2016. Ne-am trezit ca pe fluturasul din dec avem o zi concediu fara plata iar azi am aflat ca avem o zi mai putin cu o zi concediul de odihna pe 2017 . La salarizare m-au linistit ca e corect. Din punctul meu de vedere ma va dezavantaja la pensie( am 57de ani)
Sunt nascuta in august 1960, lucrez din noiembrie 1982 pana in prezent, am peste 16 ani grupele de munca. Spuneti-mi va rog cand pot iesi la pensie .
Primii doi ani de munca am avut delegatie de munca de la Rafinaria Darmanesti la Combinatul Petrochimic Brazi, dupa care am luat transferul .In perioada de delegare nu am beneficiat de grupa de munca conditii deosebite. Va intreb ce pot face in aceasta situatie.
Tot eu v-am intrebat daca somajul se considera vechime. Daca imi platesc contributiile in perioada somajului(urmeaza o concediere colectiva cat de curand acolo unde lucrez) anul de somaj mi-i se pune ca vechime la calculul anilor de pensie. Asta nu stiu eu.
Multumesc frumos.