avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate 080668

Activitate 080668

in anul 2015 am modernizat o cladire pentru care am platit taxa de autorizatie de construire obtinuta in vederea modernizarii cladirii mentionate mai sus.
tot in 2015 am platit si impozit pe aceasta cladire.
Cand am finalizat lucrarea si am depus declaratia de impunere mi s-a calculat taxa de regularizare autorizatie de construire.
Intrebare? Suma care am platit impozitul pe cladire nu trebuia scazuta din taxa de regularizare autorizatie de construire ?
in anul 2015 am efectuat lucrari de modernizare si schimbare destinatie a unei cladiri pentru care am platit impozit pe cladire la valoarea evaluata anterior.conform legii 50/1991

Discuție TVA locuinta
O societate comerciala a construit in regie proprie un imobil de locuinte (apartamente si garsoniere).Vreau sa cumpar un apartament din acest imobil, pe societate ( detin un SRL). Vreau sa stiu care este procentul de TVA pe care trebuie sa-l platesc la aceasta tranzactie. Daca as achizitiona imobilul pe persoana fizica, care ar fi TVA-ul?
Multumesc
In urma unui control antifrauda s-a stabilit o contraventie maxima ( - cele prevăzute la pct. 2 lit. a), b) şi c), cu amendă de la 300 lei la 4.000lei )si totodata mi s-a taiat cu pixul pe acel proces verbal dreptul de a plati pe loc sau in termen de 48 ore
Daca voi inainta o contestatie as avea castig de cauza ? ma intreb de ce nu pot beneficia de plata in 48 de ore? unde pot vedea ce drepturi am ca obligatiile le vad ?

Am avut import de marfuri acum trei ani ,iar acum in urma unui control de fond al departamentului de inspectie fiscala de la mediu (nici macar nu stiam ca exista si acst organ de control) mi-au scos facturile si imi solicita sa platesc 2 lei /kg pentru ambalajele care nu le-am valorificat ci le folosesc in incinta firmei pentru diverse .
Trebuie sa platesc pentru ca nu am contract cu o firma agreata de recilclare evident. Cum pot contesta pentru ca astia ma pun sa platesc taxa si penlalitati etc.,iar eu nici macar nu am vandut aceste ambalaje.Daca le duci la firme de colectare nu-i corect,
trebuie la firma de reciclare pe baza de contract unde platesti lunar taxa indiferent daca reciclezi sau nu .
Doresc sa donez un imobil fiicei mele care este casatorita .Care este procedura , ca acest imobil sa ramana doar al ei in caz de divort si sa fie impartit la doi???
Imi doresc ca imobilul sa nu fie considerat bun comun dobandit in timpul casniciei .
va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Daca exista un contarct prenuptial incheiat sub semnatura privata ,la un moment dat in timpul casniciei ,regimul separatiei de bunuri poate fi aplicat retroactiv?CONFORM ACELUI CONTRACT PRENUPTIAL?
Pot incheia o conventie matrimoniala inscrisa in regimul notarial matrimonial pentru bunurile imobile care sa-si produca efectele de la data cand a fost incheiat acel contract prenuptial dar care nu avea cadru legal?
Stiti ca in contractele de vanzare cumparare notarul scrie ,,X" casatorit cu Y si atunci bunul era amandurora, chiar daca fizic nu era asa
este conflict de interese ,nu poti avea colaborare pe baza de contract sau incredintare directa cu CL pe perioada mandatului .Daca este pe numele contractul ai de ales ori''ori'' 161/2003 sau ghidul incompatibilitatii pe siteul ANI
directorul general al casei de sanatate nu este functionar public ,exte o functie obtinuta pe baza de examen , cu contract de management pe 4 ani? legea 95/2006 art 288 alin3
dar director al casei de sanatate ???este instituie publica autonoma