avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate Inaind

Activitate Inaind

Bună ziua
Mătușa mea din SUA a decedat și n a lăsat testament.Verisoara mea a spus ca se ocupa ea și va primi 20% din avere.
Eu am bani primiți ca beneficiar dupa mătușa mea care nu întra în succesiune.
Verisoara,care e administratorul succesiunii,a scos un cec de la una din bănci și mi l a trimis.Nici ei,nici eu nu știam ca la băncile din România nu se primesc cecuri.Am trimis cecul înapoi.A încercat sa mi depună cecul la diferite bănci dar ii trebuia Social Securitate Number pe care nu l am pentru ca nu sunt cetățean american.Mai am o luna și jumătate și mi expira cecul.
CE POT FACE?
Mulțumesc.
Răspuns la discuția Mostenire matusa decedata SUA
Asta stiam si eu, ca necunoscator al legii.
Buna ziua
Am avut o matusa in SUA care a decedat in anul 2021 si mi a lasat ca mostenire banii dintr un plan de pensie (annuity).Cand verisoara mea a mers la banca si a intrebat ce se poate face, i s a raspuns ca oricum nu voi lua banii, nefiind cetatean american.
Ea si a intrebat avocatul si acesta i a dat un model de procura prin care eu o fac reprezentantul meu legal-power of attorney, care trebuie semnat la Ambasada americana in fata unui notar.Notarul nu lucreaza momentan decat cu cetatenii americani.
Ce pot face?
Multumesc.

Intre 30mar-3apr am avut o conjunctivita alergica de la sb date de ADP s3 de la subst.date pe copaci si iarba de frica coronavirusului.Medicul de fam a zis sa nu vin in per aia la cabinet"ca e corona,ca primeste doar urgente".Asa ca pe baza adev de asigurat medical scanat pe whats app,mi a eliberat certificatul de conc mednat tot pe whats ap.M au sunat de la servici sa l aduc.M am dus la MF sa l ridic...nu e ..."ca am venit si l am ridicat,si nu mai tin eu minte"...Asa ca mi a dat copie dupa exemplarul verde scriind pe el"duplicat"Ce i de la servici vor originalul-formularele alb+roz.Eu stiu ca in per de pandemie s au admis si acte prin scanare.Ce pot face?
Buna seara
Daca vine reprezentantul unei firme romanesti cu vietnamezi care au intrat ieri in tara prin Moscova la Giurgiu sa le fac exam med muncii si eu refuz pe motiv ca n am fereastra cu aer ci doar ap aer conditionat care mai mult ne baga praf in cabinet si plamani+pot fi suspecti de covit 19, am dreptul asta ?
Managerul imi spune ca Vietnamul nu e zona rosie...
Multumesc.
Au venit lucratori de la Primaria sect 3 si au intrat cu buldozerele alea mici in gradina blocului.Au indepartat gardul.Nu ne au instiintat despre ce e vorba.Eu am de 43 de ani 6.66m2 din gradina prin contract si la fel toti proprietarii apartamentelor din bloc.Vor sa faca un trotuar care sa treaca pe sub ferestrele noastre si trotuarul sa l faca parcare.E posibil asa ceva?!!!
La angajare,acum 2 ani ,verisoara mea n a declarat ca sufera de epilepsie.Nu lucreaza la inaltime,nu conduce masina sau vehicule mari-TIR.Daca are vreo criza in timpul serviciului,o poate da afara?Pt ca n a declarat boala?
Fetita e bolnava,acasa.Profesoara ii transmite prin colege ca daca nu vune sa dea testul impreuna cu colegii,ii da nota 3 in catalog.Ce se poate face?(Fetita s a dus a doua zi asa bolnava,sa dea testul de frica doamnei si a notei,bineinteles)
Care e metodologia aplicata pt a nu fi revendicat apartamentul de un alt posibil mostenitor
Apartamentul parintilor mei,in care locuiesc si eu impreuna cu ei,va reveni in parti egale mie si surorii mele.Ce trebuie sa fac inca din timpul vietii parintilor pentru ca sa raman in apartament(sora mea are unde sa locuiasca impreuna cu familia ei) si sa nu trebuiasca sa l vindem ca sa i dau jumatate din banii luati pe apartament,asa cum vrea deja cumnatul.