avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate Anamaria Plevit

Activitate Anamaria Plevit

Buna ziua,

Contestati decizia.
Adeverinta cu privire la vechimea in munca probabil ca o aveti deja, ori este la dosarul de pensie, din moment ce mama dumneavoastra a primit pana acum pensie pentru 30 de ani lucrati.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

De îndată ce deveniți părinte aveți obligații legale față de copil pe care nu le puteți înlătura cu o declarație.

Luați în considerare varianta că s-ar putea chiar să vă doriți să îndepliniți acele obligații.

Consultați un avocat, chiar și numai telefonic sau prin alte mijloace de comunicare, ca să înțelegeți exact ce situații pot apărea.


1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,
Prin procedura evacuării.

Apelați la un avocat, de oriunde din țară, să va îndrume corespunzător.

Succes,


Buna ziua,

Testamentele sunt valabile in caz de divort.
Daca totusi nu se mai doreste sa produca efecte, fiind vorba despre testamente autentice, recomandarea este ca revocarea sa fie expresa printr-un act autentic notarial.


camelia70 a scris:

Daca sotii divorteaza, contractul de mostenire semnat de ei la notar, in timpul casniciei, mai este valabil la decesul unuia dintre ei? Acesta stipuleaza ca se vor mosteni reciproc.

Buna ziua,

Partajul trebuie realizat chiar daca aveti un singur bun.

Puteti avea surprize neplacute in viitor si nu cred ca merita, iar costurile nu sunt asa mari cum va imaginati.

Puteti consulta un avocat si realizati o tranzactie.

av. Anamaria Plevit


Corinush0 a scris:

Bună seara. Cum se poate face partajul unui autoturism după divorț? Eu dețin autoturismul pe numele meu. Însă el dorește ca după divorț să nu mai facem partajul mașinii și mi o lasă mie, din câte spune. E posibil asta? Sau trebuie făcut la notar ?
Poate el după o lună îmi cere jumătate din mașină..
Mulțumesc!

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Pai nu a primit o copie de pe procesul verbal?

Puteti contesta sanctiunea/sanctiunile aplicate in 15 zile de la inmanarea/comunicarea procesului verbal.

av. Plevit Anamaria
Buna ziua,

Ar fi bine de stabilit exact care este drumul pe care circulati si in ce categorie se incadreaza.
Se pot solicita relatii de la administratorul drumului.

Retineti: termenul pentru contestatie este 15 zile

avocat Plevit Anamaria
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Sunt multe aspecte neclare in mesajul dumneavoastra.

Intereseaza ce tip de act a incheiat tatal dumneavoastra, data incheierii, data desfacerii casatoriei de mama dumneavoastra.

In functie de aceste raspunsuri se stabileste din ce este compusa masa succesorala de pe urma tatalui si abia apoi se realizeaza cotele.

Daca era casatorit la momentul decesului sotia supravietuitoare, nr2, are cota ei de 1/4 din aceasta masa succesorala.

Este o problema destul de complexa.
Solicitati o opinie legala din partea unui avocat trimitandu-i toate actele scanate si raspunsurile la intrebarile pe care dumnealui le va considera utile.

Mult succes!

tonymotola a scris:

Buna Ziua
Am o intrebare legata de o succesiune ceva mai complicata in calitate de fiu unic al parintilor mei care nu mai sunt.
Tatal meu a divortat de mama acum 30 de ani in timpul proceduri de divort el a gasit un apartament de doua camere la un suuuper pret ca sa nu piarda oferta un avocat la ajutata sa il cumpere facandui actele, pentru ca divortul nu se incheiase inca iar din actele facute de acel avocat reiese ca la cumparat cu bani optinuti prin donatie asta ca sa nu aiba dreptul si mama de care a divortat.
La 5 - 6 ani dupa divort tata sa recasatorit iar femeia cu care a fost pana acum 3 ani a locuit la el, mama de care a divortat acum 30 de ani a decedat acum 4 ani iar tata a decedat acum 3 ani.

Am inceract sa gasesc o solutie la aceasta succesiune insa raspunsurile primite sunt neclare, primite din partea unor avocati si notari...:
Uni spun ca am drepturi depline la acel apartament alti ca femeia cu care sa recasatorit are 25% iar alti zic ca are dreptul la 25% si prima nevasta.
Va rog frumos sa ma lamuriti cu aceasta problema. Va multumesc frumos.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Formulati o actiune in instanta pentru dezbaterea succesiunii, eventual solicitati sa se constate ca ceilalti frati sunt renuntatori.
Desigur ca ei se vor apara si pot dovedi acceptarea tacita a mostenirii.
Procedura este ampla si complexa. Sunt termene prevazute in cod si care trebuie respectate.
Ar fi multe intrebari si raspunsuri de care aveti nevoie.
Mergeti la un avocat ca sa va puteti lamuri.

Buna ziua,

Obtineti un ordin de protectie si introduceti si o cerere de evacuare.
Faceti o plangere la politie pentru violarea secretului corespondentei.

Fiica dvs isi poate modifica singura parolele pe conturi.


Anairame., a scris:

Buna seara cu respect,am o intrebare.Ce pasi trebuie urmati ptr procedura de anulare a Ci?Fiica mea in urma unui concubinaj toxic de aproximativ 4 ani cu un anume individ,acesta a reusit so pacaleasca sai faca mutatie in garsoniera proprietate personala a ei,desi cu aproximatie acum 2 ani si certurile dintre ei au degenarat in rau aceasta ia facut ordin de protectie,pe care la incalcat si ptr care atunci a facut inchisoare credca 1 an sau reimpacat dar certurile au continuat,acum a depus din nou un ordin de protectie impotriva lui ptrca ea in acest moment locuieste la mine caci ia furat cheile de la garsoniera telefonul laptopul si converseaza pe toate retelele in numele ei,el nu vrea sa paraseasca garsoniera pe motiv ca are mutatie dar e clar ca in asemenea caz de violenta nu se poate locui impreuna,au doar o camera,Ce pasi trebuie urmati ptr anularea cartii de identitate?Multumesc.Cu respect,astept un raspuns.