avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Activitate kikke

Activitate kikke

Buna ziua.Am contactat un avocat pentru o succesiune în instanță.Am încheiat contractul.Am plătit suma ceruta.Am depus documentatia si actele necesare undeva in luna octombrie 2016.Am primit asigurări ca pe la sfarsitul lunii aprilie se va termina cumva..Între timp am ținut legătură prin telefon.eu fiind in Bucuresti iar avocatul meu in Racari DB.Întotdeauna imi spunea sa astept înștiințare prin posta.Am cerut un nr.de dosar.pentru ca spunea mereu ca dosarul este pe camera.Acum 2 zile am fost la Racari si am descoperit ca dosarul nu era înregistrat.L-am contactat telefonic .i-am cerut explicatii si continua sa mintă.A promis ca imi va înapoia banii miercuri 25 01 2017.Se pare ca nu sunt singura inselata in acest fel.Ce masuri pot lua impotriva acestui domn .in cazul in care nu- mi va înapoia banii? Multumesc anticipat
Buna ziua,eu si sotul meu avem credite de nevoi personale individuale,la doua banci renumite,Cumulate inseamna cca 67000,si o rata de cca 1600,cu durata de 5 ani.Am incercat la o alta banca renumita o refinantare a tuturor creditelor in tandem.Dna consilier ne_a recomandat o prietena care e consultant financiar si care dupa o analiza ,a spus ca putem refinanta pe aceeasi perioada,aproximativ aceiasi rata ,totul intr_un singur loc si ar mai ramane si niste banuti de cheltuit.(suma ne ajuta sa finisam casa in constructie).Totul suna bine,doar ca simularea a fost facuta la o banca de care eu nu am auzit,am cautat pe net si am descoperit ca provine din Polonia.Rugamintea mea este urmatoarea: exista persoane care imi pot da referinte,sfaturi ...orice informatie care imi poate fi utila in cazul in care semnez contractul? Trebuie sa mai specific ceva,.,eu voi fi titularul de contract desi am salariul cu mult mai mic decat rata lunara.Ma simt un pic neincrezatoare.Va multumesc anticipat
Buna dimineata,...,apartamentul in care locuiesc impreuna cu sotul,doi copii minori si bunica sotului,este ipotecat in urma unui imprumut facut de fratele sotului si sotia lui,la Volsbank,fratele fiind copropietar cu o mica parte.Am facut diferite cereri la vremea aceea sa preluam ipoteca si sa facem novatie,dar banca ne_a refuzat pe motiv ca sotia imprumutantului nu semneaza.Acum acestia au divortat,imprumutantul a declarat ca e in imposibilitatea de a plati ratele si tot fara rezultat.Oare banca Transilvania are alte reguli,pentru ca in momentul asta bunica se afla in spital intr_o stare grava si doreste sa ne cedeze macar partea ei noua sa nu intre cumnatul la succesiune in dreptul ei,chiar daca acesta sustine ca e de acord sa ramanem noi cu apartamentul ,nu avem incredere in cuvantul lui.Sau se poate da o declaratie in fata unui avocat sau notar care sa fie legala in cazul in care cumnatul se ridica cu pretentii?Va rog ,orice informatie este de folos.
Buna seara,un prieten casatorit cu doi copii cauta compania unei femei usoare dintr_un anunt.Ajunge la casa unde aceasta isi desfasoara activitatea,ii da banii(50lei),si nu se" inteleg ".Prietenul ii cere banii,aceasta il ameninta si pune mana pe telefon sa sune pe cineva.O loveste peste mana cu telefonul,apoi ii da un pumn si pleaca repede sa nu pateasca ceva cu "pestele".Dupa vreo 4zile vine politia si il invita la o discutie.Da o declaratie si afla ca aceea femeie are gura rupta si ca a chemat politia in seara aceea unde s_a gasit sange pe jos ,si ca individa si_a scos certificat .El sustine ca exact asa s_a intamplat si il cred.Oare se profita de incident si il acuza pe amicul meu sa scoata bani de la el?
Răspuns la discuția Cass platit de catre locatari
adica, locatarii?nu ar trebui sa plateasca fiecare din cat primeste ?eu imi platesc singura contributiile la stat , din salariul meu,ce lege spune sa plateasca locatarii?noi le platim salariu,deja...
Buna ziua,...intrebarea mea este;cine trebuie sa plateasca contributiile la stat pentru salariile celor din comitetul blocului,respectiv;presedinte,administrator.pres.cenzor?multumesc anticipat...
Buna seara,tatal meu a murit in 1995.Noi suntem 4frati si mama.Tatal meu avea o sora casatorita si fara copii.In titlul de proprietate sunt trecuti amandoi(tata si matusa)Celalalt frate a avut doua fete ,una cu handicap.El a avut rol separat.In 2006 am vandut niste pamant si am deschis succesiunea pt el,dar nu am facut si pt restul proprietatii.Atunci matusa traia,tatal meu nu.Cum trebuie sa procedez acum,pt ca eu vreau sa ma separ de frati sa-mi construiesc o casa.Mentionez ca sotul matusii a murit inaintea ei.Cine intra la succesiune?Pot sa fac doar pe partea tatalui?Mama e de acord sa impartim partea ei la toti fratii in mod egal,se poate?Am nevoie de raspunsuri,va multumesc.
Buna seara,intrebarea mea este:cat ma va costa un supliment la succesiune ? In 2006 am vandut niste pamant,si a trebuit sa deschidem succesiunea,dar am facut doar pentru pamant.Acum am nevoie sa obtin o autorizatie pentru constructie .Problema e ca pe titlu de proprietate apare tatal meu si sora lui(fara copii)si notarul spune ca intra si verisoarele mele de la alt frate al tatalui.Spunea ceva de un partaj....Pentru ca eu voi suporta toate cheltuielile,am nevoie de pareri ,sugestii,orice ma poate lamuri cum ies din nebuloasa asta cat mai ieftin si repede.
Răspuns la discuția chirie boxe
va multumesc ,dar sincer ma depasesc ecuatiile acelea,nu le inteleg.
Discuție chirie boxe
buna ziua,locuiesc intr-un imobil la ultimul etaj unde am inchiriat o spalatorie chiar langa ap. meu.Am incheiat contract pe 2 ani cu o chirie de 30 lei.Plata apare pe chitanta de intretinere la rubrica 'chirie boxe'.Conform actului aditional,acum trebuie sa-mi modifice chiria in functie de inflatia pe 2014.Cum se calculeaza ?La ce suma in plus sau in minus trebuie sa ma astept sa platesc?Mentionez ca ,contractul se incheie la 30 octombrie 2015.