avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate robertionut

Activitate robertionut

Buna ziua,

Urmeaza sa primesc o suma maricica de bani (50.000 euro) dintr-o vanzare de teren. Practic la o firma din Romania, am prezentat pe cineva din Franta care a cumparat un teren. Am stabilit comisionul cu cumparatorul francez printr-un contract de comision, unde spune ca la finalizarea tranzactie intre firma lui si firma x din Romania, trebuie sa primesc in contul meu X, suma de 50.000 euro, pentru intermedierea tranzactiei. Peste cateva saptamani trebuie sa intre banii. Intrebarea mea este: eu trebuie sa platesc impozitul pe venit, sau se retine la sursa (banii vin dintr un cont in Franta)? Inafara de 16% (daca nu se retine la sursa) mai trebuie platite si alte taxe? Trebuie sa notific banca ca o sa primesc o suma mare de bani, dand dovada contractul de comision? Multumesc anticipat.
Buna ziua, am preluat un salon de cosmetica de cateva zile. Am vazut ca multe abonamente sunt inca in curs, iar fostii proprietari nu au mentionat nimic de acest aspect, decat ca mai sunt "cateva" abonamente. La un studiu mai atent pe fisa cu clienti, am vazut ca sunt nu mai putin de 30 de cliente care au facut abonamentele din luna octombrie, si care mai erau inca valabile dupa 5 luni. Am vreo baza legala de a anula abonamentele avand in vedere ca fostii proprietari nu vor sa imi inapoieze o parte din bani? Pot pati ceva daca anulez abonamentele, totodata acordand avantaje daca clientii incheie noi abonamente? Multumesc.
Răspuns la discuția FACTURA COSMOTE AJUTOR!
Am vazut pe portal ca exista procesul si ca deja au fost 2 termene fara ca eu sa stiu:
Asta scrie: Solutia pe scurt: pentru verificări procedură prealabilă conform Noului Cod de Procedură Civilă.

Ce inseamna? Multumesc
buna ziua, am primit acasa de la judecatoria sectorului 3 o instintare unde se aduce la cunostinta ca Cosmote ma cheama in istanta pentru o datorie de 1200 lei. Impreuna cu asta am primit si o foaie de completat (pe care scrie a se completa de istanta?) plus mi s a cerut daca am dovezi in legatura cu cele ce o sa declar pe aceea foaie sa le pun la dispozitie. AM OBSERVAT cateva nereguli:

1) Remarc ca pe hartie scrie proces pe fond, dar cum poate fi un proces pe fond din moment ce eu nu am fost chemat nici in istanta? Si mi s-a trimis o foaie pe care scrie a se completa de istanta?

2) Acum cateva luni m-a cautat o firma de recuperari care cerea dublul datoriei cu daune cica, evident nu am platit.

3) Eu inainte de a renunta la ei, am platit cateva luni in avans la inceput, plus inafara de asta am si semnalat ca sunt niste numere din strainate pe care eu nu le am sunat niciodata, care deja erau facturate din prima luna... ca sa nu zic si ca am fost taxat la internet, care nu depasisem unitatile alocate din abonament.

4) Pe hartie este doar o stampila, fara a fi semnata de un judecator, doar un grefier fara nume, este normal asa ceva?

Multumesc...

Urmeaza sa intermediez o tranzactie si o sa trebuiasca sa incasez o suma mai mare de bani. Nu am nici o firma si nici un PFA. Am inteles ca pot plati impozitul de 16% (pe care vreau sa il platesc) retinut la sursa, cu un simplu contract de comision care il pot face o singura data pe an, si asa o sa fiu in regula cand o sa imi intre banii in banca. Este adevarat? multumesc!
Am un cont intr-un paradis fiscal de mai bine de 5 ani lasat mostenire la bunicul meu. Acum vreau sa ma duc sa imi transfer banii in tara, sa ii investesc in altceva. Nu am nici un act doveditor de unde am banii aceia, nici in testamentul bunicului. Este vorba despre o suma maricica... peste 100.000 euro. Cu cine am discutat mi au spus toti ca nu imi pot face cont bancar in Romania si sa tin banii aici, sa ii scot sa fac ce vreau cu ei... pe motiv ca mii blocheaza fiscul. Eu as fi dispus sa platesc si impozit 16% ca sa stau linistit. Doar ca nimeni nu mia spus o integrare legala. Care este solutia? Daca imi fac card bancar si tin contul tot in paradisul off-shore... si scot sume mari de la bancomat risc ceva? Multumesc
Un inginer mia spus ca nu pot scoate un teren din circuitul agricol pentru a face parc fotovoltaic din cauza ca in 2009 s-a dat o astfel de lege care interzice. Eu stiu ca il pot scoate cand obtin autorizatia de constructie conform legii din 91, modificata si in 2012. Care este procedura corecta si cum pot face acest lucru? Multumesc!
E cineva care a cumparat vre un apartament de la licitatie si dupa s-a trezit cu probleme? Ca tare as fi tentat sa cumpar si eu dar vad ca sunt si riscuri... Multumesc.
Buna ziua, un prieten m-a rugat sa ma puna administrator si asociat la o firma comerciala SRL cu alte persoane (gen sa fiu omul lui) pe motiv ca el nu vrea sa apara pe acte. Eu nu am antecedente penale de nici un fel. Ce pedeapsa risc daca firma respectiva face vreo evaziune fiscala sau orice alta ilegalitate de gen fiscal
:O?
administratora a trimis o scrisoare unde imi spunea ca, orice locatar care isi achita debitele integral este scutit de la plata penalitatiilor...nu a specificat din ce data pana in ce data. daia vroiam sa fiu lamurit daca e legal sa imi puna si penalitati retroactive. Dupa ce am discutat cu ea, mia zis ca n o intereseaza si daca nu ii aduc banii sa o dau in judecata sa vedem cine are dreptate... Am amenintat-o ca ii fac plangere penala pentru furt, inselaciune, fals si uz de fals, plus ca ii trimit si garda financiara, plus ca o sa cer un audit financiar pe propia cheltuiala ca sa vedem si noi prostii "locatari" care e treaba cu facturile si restul cheltuielilor... si surpriza... peste 3 zile mia trimis o alta scrisoare unde am de plata doar suma restanta fara penalitati si ca a fost doar o nota ca sa ma convinga sa platesc. Deci e clar ca a fost o tentativa de furt...

am atata siguranta pentru ca eu singur nu pot consuma apa de 1 milion de lei pe luna... :) dumneavoastra ce parere aveti?