avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1619 soluții astăzi
Forum Activitate PIFOU

Activitate PIFOU

Daca exista certificat energetic pentru intreaga cladire la asociatia de proprietari mai trebuie sa-mi fac certificat energetic pentru locuinta?
Daca locatarul declara pe propria raspundere la incheierea contractului de inchiriere
ca nu il intereseaza certificatul de performanta energetica poate inlocui acest document certificatul ?
Va multumesc pentru raspuns.
In legatura cu raspunsul am alte 2 intrebari/solicitari:
1.o declaratie pe proprie raspundere in care ii comunic locatarului ca garsoniera are cea mai scazuta performanta energetica posibila poate inlocui certificatul energetic?
2.in cazul in care nu respect norma in vigoare ce sanctiuni risc?sunt amendat?care e cuantumul amenzii?ce alte sanctiuni mai risc va rog sa-mi trimiteti paragrafele din lege
Buna ziua,

Ce documente sunt necesare(obligatorii) in martie 2014 la inregistrarea contractului de inchiriere al unei garsoniere la Administratia Financiara ?
Daca nu am certificat energetic pentru garsoniera nu imi accepta dosarul la Administratia Financiara?Ce alte posibilitati exista sa inregistrez contractul la Administratia Financiara fara a prezenta certificatul energetic?Pot sa ma angajez ca-l voi prezenta ulterior?
Va multumesc.

Buna ziua,

Am avut inchiriata o garsoniera catre o persoana careia ii platea angajatorul contravaloarea chiriei.Probabil ca angajatorul a cerut acestei persoane sa se inregistreze ca persoana fizica autorizata pentru a derula in continuare relatiile de munca.
La randul ei persoana respectiva imi cere acum sa incheiem contractul de inchiriere al garsonierei intre mine si persoana fizica autorizata.
Doresc sa stiu ce deosebiri/dezavantaje ar fi pentru mine in cazul in care inchiriez garsoniera la o persoana fizica autorizata comparativ cu cazul cand am avut-o inchiriata catre peroana particulara?Raportand aceste situatii la Noul Cod de Procedura Civila si la alte precvederi legislative.

Va multumesc .
Va multumesc pentru raspuns dar as fi vrut sa-mi raspundeti la cele 2 puncte eventual mai astept si alte mesaje de la alti avocati.
Buna ziua,

Am avut inregistrat la Administratia Financiara un contract de inchiriere pentru perioada 16noiembrie 2012-16martie 2013,chiriasul nu a putut sa-mi dea un raspuns daca vrea sa plece sau vrea sa inchirieze in continuare dupa expirarea duratei contractului de inchiriere:
1.mai pot sa inregistrez la Administratia Financiara prelungirea acelui contract,in termen de cate zile?Cum se realizeaza practic aceasta inregistrare a prelungirii unui contract ,se fac anexe la contract cu semnaturile chiriasului si proprietarului?
2.pot sa inregistrez un alt contract la Administratia Financiara incepand cu 17.03.2013 pentru acelasi chirias si in aceleasi conditii ca in vechiul contract?
Va multumesc.
Buna ziua,

Vreau sa inchiriez o garsoniera catre o persoana.Am incheiat un precontract cu acea persoana dar aceasta s-a consultat cu angajatorul ei si cand a trebuit sa incheiem contractul pe formularul tipizat pentru inregistrare la AFP persoana respectiva a dus contractul la angajatorul ei sa se consulte cu acesta iar acesta a trecut datele firmei.
Intrebari:
1.Ce castiga persoana respectiva(daca castiga) din incheierea in acest fel a contractului?
2.Ce castiga angajatorul(societatea respectiva) din incheierea in acest fel a contractului?
2.Ce castiga angajatorul ei?
Răspuns la discuția INCHIRIERE GARSONIERA
Va multumesc frumos pentru raspuns.Consider ca intrebarea mea a fost intemeiata intrucat termenul de 15 zile in cazul meu este vinerea asta si am aflat ca vineri nu se lucreaza in cazul asta trebuie sa inregistrez pana joi adica in max 14 zile?

Am o alta problema: Persoana care a vrut sa inchirieze garsoniera mi-a platit chiria si garantia si eu i-am dat un inscris de mana ca dovada ca mi-a platit ,inscris pe care ea l-a predat angajatorului ei.Tot atunci am incheiat si un contract scris de mana in 2 exemplare intre persoana respectiva si mine.Cand am adus formularele tipizate de la AFP completate cu datele mele mi-a zis sa i le las ca le completeaza si mi le da in alta zi.Cand mi le-a adus contractele erau completate cu datele angajatorului ei si nu cu datele ei personale.

Vreau sa inteleg si eu ce castiga persoana respectiva si ce castiga angajatorul ei daca au procedat asa?Care sunt riscurile pentru mine (daca exista)?

De asemenea tin sa mentionez ca daca au completat contractul cu datele firmei nici macar nu mi-au dat si copie dupa certificatul societatii necesara pentru inregistrarea contractului la AFP.
Sincer parerea mea e ca trag de timp pentru ca eu sa nu ma incadrez in termenul de inregistrare a contractului si apoi pot sa ma santajeze cu faptul ca as fi comis evaziune fiscala si sa obtina ceea ce vor ei de la mine.
Cum trebuie sa procedez in conditiile in care ma poarta cu vorba si insista sa trecem in contract ca si chirias angajatorul respectivei persoane si nu persoana.
Răspuns la discuția INCHIRIERE GARSONIERA
Buna seara,

Revin cu o intrebare legata de raspunsul dumneavoastra la intrebarea numarul 4 cum ca trebuie sa inregistrez contractul la AFP in termen de 15 zile .Daca intarzii de exemplu 5 zile nu mai este primit la inregistrare?Sunt acuzat de evazinue fiscala?Ce pedeapsa risc?