avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate Lavinia1988

Activitate Lavinia1988

Angajata bancii stie asta eu nu am semnat retragerea si nu am primit nici un ban.
Buna seara
In data de 29.10. am mers la banca unde aveam deschise un cont in RON (acest cont era pentru alocatia copilului) am card atasat si un pachet EURO SI RON i-am spus doamnei ca doresc inchiderea pachetului ce continea contul in Euro si contul in Ron.I-am specificat foarte clar contul in Ron cu cardul doresc sa ramana deschis deoarece luna de luna alocatia copilului si alte sume de bani intra in el.Respectiva doamna a zis ca asa face am semnat cererea pt inchiderea pachetului de conturi.Dupa 2 zile am plecat din tara si stiind ca am bani in contul respectiv am incercat sa imi reincarc online cartela.Nu am reusit m-am gandit ca poate este vreo problema in sistem am incercat dupa vreo 2 zile si la fel aceiasi problema.Am verificat si am descoperit ca imi fusese inchis si acel cont.Am luat sunat in tara la banca respectiva si am vorbit tocmai cu doamna care a facut inchiderea conturilor.La inceput nu a recunoscut greseala dar dupa cateva verificari a descoperit ceea ce a facut.A zis ca numai poate sa faca nimic pentru a remedia greseala si trebuie sa imi deschid un alt cont.In contul respectiv aveam bani pe care nu i-am primit.Eu nu mi-am dat acordul pentru inchiderea acelui cont si cu toate astea ea a putut sa il inchida.Eu lucrez in Germania si nu pot sa merg in tara pentru a deschide un nou cont.Ce pot sa fac pentru a rezolva aceasta problema si a imi recupera bani pierduti?
Va multumesc
Buna seara
Sunt casatorita de 1an de zile,in urma cu 2 luni sotul meu a fost arestat in italia.Amandoi avem domiciliul in Romania.Pot sa divortez daca el nu se afla in tara si mai mult ca sigur nu va fi de acord cu divortul?
Va multumesc
Buna seara
Cumnatul meu are un dosar penal,i-am pus avocat.Am fost am platit onorariul dl avocat ,acesta a mers la Parchet cu cumnatul meu iar acum ne-a spus ca mai trebuie sa ii platim inca o data onorariul daca vrem sa il reprezinte si la Tribunal.Daca este acelasi dosar trebuie sa platesti onorariul avocatului la fiecare instanta?
Va multumesc.
Buna seara,
Am un prieten care are de ispasit o pedeapsa de 1 an de inchisoare pentru conducere fara permis.Imi puteti spune dupa ce perioada se prescrie pedeapsa?
Va multumesc.
Buna seara
Am un baietel de 4 ani .La inceputul anului scolar l-am dus la gradinita ,dupa o saptamana am fost nevoita sa imi transfer copilul la alta gradinita deoarece doamna educatoare mi-a spus ca dansa nu intelege ceea ce vorbeste copilul meu si ca pana acum nu a mai avut copii care sa ppoarte ochelari(mentionez faptul ca fiul meu are strabism si poarta ochelari).La acea gradinita copilul meu a fost marginalizat.
Am facut transferul la alta gradinita,aici toate bune si frumoase pana intr-o zi cand copilul meu s-a udat pe bluza.Am fost sunata de catre doamna educatoare sa merg sa il iau iar cand am ajuns copilul meu plangea si tremura si imi tot repeta sa il iau acasa pentru ca el numai vrea sa stea acolo.A doua zi l-am dus din nou la gradinita iar cand am ajuns acolo a inceput sa planga si mi-a zis sa stau cu el pentru ca el singur numai vrea sa stea.Dupa vacanta de toamna am incercat sa il duc din nou la gradinita dar din nou m-am lovit de refuzul copilului.Am vorbit cu doamna educatoare si m-a lasat sa stau cu el cateva zile.Dupa aceste zile nu am mai fost lasata sa stau cu el pe motiv ca nu ar avea voie sa lase parintii in gradinita.Fara mine copilul meu numai vrea sa mai mearga la gradinita iar conducerea gradinitei refuza sa imi dea voie pentru a-mi insoti copilul.
Imi puteti spune cum pot sa procedez pentru a rezolva aceasta problema?
Va multumesc
Buna seara .
De o saptamana s-au mutat in apartamentul de langa mine 3 baieti .De cand au venit i-am tot surprins ascultand la usa mea ,se uita pe din exterior pe vizorul usii mele ca sa vada ce am in casa.Noaptea ies afara pe strada ca sa vada daca este lumina aprinsa sau dorm .Acum 2 zile am surprins pe unul dintre ei ascultand la usa .M-am dus si lam intrebat de ce tot asculta si de ce se uita pe vizor.Initial nu mi-a recunoscut dar dupa mi-a zis ''Ce nu am voie sa vad ce e inauntru si cine sta in apartament?''
Eu locuiesc doar cu fiul meu in varsta de 4 ani si imi este frica sa nu intre peste noi in casa.Va rog spuneti-mi ce pot sa fac.Daca merg la politie si nu am martori care sa sustina cele spuse de mine poate politia sa le dea un avertisment sa ma lase in pace?
Buna
Va rog sa ma ajutati cu niste informatii...
Vreau sa ma casatoresc in Germania cu un cetatean german ,ce acte imi sunt necesare pentru incheierea casatoriei?
Va multumesc
Buna seara
In urma cu ceva vreme am facut un abonament la o firma de telefonie dupa 2luni de zile mi sa inchis nr respectiv pe motiv ca am depasit o anumita suma .La incheierea contractului nu mi sa spus ca am o anumita suma pe care nu trebuie sa o depasesc .Am vb cu un consultant de la ei si mi sa spus ca trebuie sa achit factura(pe care nu o primisem ) si ca doar dupa aceea voi putea sa folosesc iar abonamentul.am asteptat factura dar cand am primit-o abonamentul fusese reziliat si nr inchis.acum am primt o instiintare ca le datorez suma de 1400 de lei desi factura era de 345 de lei.In respectiva instiintare ei au specificat ca diferenta de 1055 de lei reprezinta reziliere contract,desi eu nu am cerut acest lucru.Ce pot sa fac pt a nu plati acea reziliere de contract?
Discuție ANULARE DONATIE
Buna seara
In urma cu 10 ani am cumparat de la bunica mea1/2 dintr-o casa .Tot atunci pe cealalta jumatate ia facut mamei mele contract de intretinere.Acum 5ani ni sa facut evacuarea dupa 3 ani de procese.Mamei mele ia fost reziliat contractul de intretinere iar cel de vanzare cumpareare a ramas valabil.Dupa aceasta bunica mea ia facut donatie fiului sau(tatal meu) .Dar in urma cu 10 ani can sau facut contactele de vanzare si de intretinere bunica mea ia vandut si tata lui meu un apartament si atunci a dat o declaratie la notar precum renunta la orice drept de la casa.Dupa moartea bunicii mele as putea sa il dau in judecata pentru anularea donatiei pe baza acelei declaratii in care renunta la casa?
Va multumesc anticipat