avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate luminuta

Activitate luminuta

Pentru tichetele sociale din invatamantul prescolar parintele mai poate depune cerere daca a trecut termenul legal?
Autoturism personal blocat in curtea institutiei.

Buna ziua. As vrea cateva lamuriri in ceea ce priveste parcarea autoturismului personal in curtea gradinitei de stat la care lucrez, si care are curte comuna cu cresa de stat din oras.
1. Este permisa parcarea in curtea gradinitei in conditiile in care nu exista locuri de parcare in apropiere si primim amenda de la politia locala pentru parcare pe trotuar?
2. Este normal ca autoturismul personal sa fie incuiat peste noapte de catre personalul cresei fara sa anunte?
Va multumesc!
Buna ziua ! Lucrez de 17 ani fara nicio zi de întrerupere . In situația in care , fiind însărcinată in prima luna , sunt nevoită sa imi iau concediu fara plata primele trei luni , se poate acorda din a patra luna concediu medical pentru risc sarcina dupa cele trei luni de concediu fara plata ? Si deasemenea , mai pot primi indemnizația de creștere copil dupa concediul fara plata ?
Buna ziua! Sunt cadru didactic in invatamant prescolar si conform noului ordin al ministrului vacanta de primavara s-a stabilit pe perioada 2 aprilie - 4 mai 2021. Tot in acest ordin scrie ca se pot desfasura activitati educative cu acordul DSP.
Daca eu sunt trecuta in concediu de odihna, pot fi obligata sa vin pentru aceste activitati educative?

Daca nu sunt exceptati de beneficiul zilelor libere, cine ii va inlocui la clasa?
Buna ziua! Conform OUG 147/2020, as dori sa stiu ce solutie am pentru 2 copii de 10, respectiv 8 ani care merg la aceeasi scoala, cel de 10, mergand normal, zi de zi, pentru ca sunt un numar redus de copii in clasa; iar cel de 8 face o saptamana online, una la scoala, in cazul in care sotul lucreaza la Penitenciar, iar eu sunt profesor in invatamantul prescolar.
Va multumesc!
Discuție Cununie civilă
As dori să știu ce condiții trebuiesc îndeplinite pentru a avea loc cununia civilă:
- intr-o zi de duminică
- într-o locație aleasă de miri
- într-o altă localitate decât cea în care locuiește fiecare dintre miri.
Vă mulțumesc.
In cat timp se face livrarea unui autoturism, dupa depunerea in cont a avansului?
Daca voi naste in luna noiembrie 2018, pot sa imi fac angajare cu luna octombrie 2017 pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil?

Buna ziua,
as dori si eu o lamurire in ceea ce priveste acordarea sporului de stabilitate de 15% in invatamant in urmatoarele conditii:
Sunt angajata titular din 1996 pana in 2003;
2003 - 2004 - concediu fara plata pentru studii;
2004 - 2010 - titular in invatamant la catedra efectiv;
2010 - 2014 - concediu crestere copil (2 copii, nascuti in 2010, respectiv2012);
2014 - prezent - titular in invatamant la catedra efectiv.
Desi sunt incadrata la treapta de salarizare 18 - 22, nu mi se acorda acest spor. Intrebarea mea este daca se acorda sau nu in cazul meu.
Va multumesc.
O zi buna!