avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate simi7705

Activitate simi7705

Bună seara. Sunt insarcinata si urmează să nasc la începutul lunii mai. Sotul meu nu o sa fie in tara la nastere si o sa vina abia peste o lună de la nasterea copilului. Problema este ca o sa isi ia buletinul in original la el pt ca asa i se cere. Intrebarea mea este daca pt eliberarea certificatului de nastere pot merge eu cu certificatul de casatarie si restul actelor in original mai putin buletinul sotului care o sa fie in copie sau daca trebuie sa facem copie legalizata de pe buletinul lui. Multumesc.
Răspuns la discuția Inmatriculare masina furata
Vehiculul este declarat furat.
Multumesc.
Buna ziua. Anul trecut am cumparat o masina . Cand am vrut sa ii fac ITP, inginerul de la RAR a descoperit ca masina e furata. A anuntat politia, au venit agentii de la politia de frontiera (masina fiind inmatriculata intr-o tara straina membra UE) s-au intocmit diferite documente, declaratii etc. Am fost acuzat ca tainuitor. Dupa ce s-a constatat ca nu am nici o vina (cumparator de buna crredinta) si am primit scoaterea de sub urmarire penala, mi s-a raspus de catre agentii de politie ca pot ridica masina si o pot folosi (dupa primirea avizului politiei si procurorului de caz). Astazi am primit documentele masinii. Intrebarea mea este cum pot inmatricula masina in Romania, documente sunt necesare si care sunt toti pasii de urmat? Multumesc.
Buna ziua.
Ma numesc Simona si sunt mama unei fetite de 9 ani. La data cand s-a nascut fetita mea, nu eram casatorita cu tatal fetitei, el nefiind in tara nu a trecut fetita pe numele lui, drept urmare fata poarta numele meu de fata, iar pe certificatul ei de nastere la numele tatalui nu apare nimic. Intre timp m-am despartit de tatal fetitei. In urma cu 2 ani m-am casatorit legal cu un alt barbat. Intrebarea mea este ce pot face pentru a o trece pe fetita pe numele meu actual (cel obtinut in urma casatoriei cu actualul sot).
Va multumesc.
Multumesc frumos pentru raspuns. Inca o intrebare mai am. Daca eu am avut intrerupere 3 saptamani la contractul de munca in cele 12 luni anterioare nasterii copilului, (deoarece mi-am schimbat locul de munca si pana la urmatoarea angajare au trecut 3 saptamani) se considera ca nu am indeplinit conditiile pentru acordarea CCC si deci nu beneficiez de acea luna de CCC? In acest caz pot sta linistita si tatal sa beneficieze in continuare de CCC pana copilul implineste varsta de 2 ani?
Multumesc frumos de intelegere.
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema legata de concediul de crestere a copilului. Am o fetita nascuta pe 22.05.2013. Dupa ce am beneficiat de concediul de maternitate de 40 zile dupa nasterea fetitei, sotul meu a intrat in concediu de crestere a copilului pe o perioada de 2 ani. Eu in prezent lucrez (m-am angajat din iunie 2014). Intrebarea mea este daca eu trebuie sa intru neaparat in ccc o luna (asa cum am inteles eu ca prevede legea) si daca sotul meu trebuie sa se intoarca la munca cu o luna inainte de implinirea varstei de 2 ani a fiicei noastre. Sotului meu, atunci cand a depus dosarul pentru CCC la unitatea unde lucreaza (este cadru militar), dupa cele 40 de zile de la nasterea copilului, i s-a spus de la unitate, ca trebuie sa se intoarca la munca cu o zi, doua, inainte de a implinii fetita 2 ani.
Va multumesc pentru intelegere.
O zi buna.
Buna ziua.
As vrea sa stiu, va rog, daca pot avea 2 contracte de munca cu norma intreaga, in conditiile in care in prezent lucrez in cadrul Primariei, departamentul contabilitate, ca functionar public. La vara vreau sa ma angajez pentru o perioada de 3 luni, tot cu contract de munca 8 ore pe zi, In domeniul turism, receptioner de hotel. Exista vre-un temei legal in acest sens, care sa-mi permita sau nu acest lucru?
Va multumesc.
Buna ziua.
As vrea sa stiu, va rog, daca pot avea 2 contracte de munca cu norma intreaga, in conditiile in care in prezent lucrez in cadrul Primariei, departamentul contabilitate, ca functionar public. La vara vreau sa ma angajez pentru o perioada de 3 luni, tot cu contract de munca 8 ore pe zi, In domeniul turism, receptioner de hotel. Exista vre-un temei legal in acest sens, care sa-mi permita sau nu acest lucru?
Va multumesc.
Buna ziua.Numele meu este Simona.
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns intr-o problema.
Sunt angajata in prezent cu contract de munca pe perioada nedeterminata, program de lucru 8 ore/zi, 5 zile pe saptamana in sistemul bugetar.
As vrea ca la vara in lunile iulie si august sa lucrez ca receptionera intr-un hotel. Am mai lucrat si in trecut acolo si din cate am vazut se face contract de munca pe perioada determinata de 3 luni, iar ca program de lucru trecut in contract 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamama, dar faptic se lucreaza 24 ore cu 48 liber. Intrebarea mea este daca pot avea doua contracte de munca, adica sa lucrez in paralel la ambele locuri de munca, iar in zilele cand sunt de munca la hotel sa-mi iau zi de concediu de la celalalt loc de munca.
Va multumesc.
simi7705 a scris:

Buna ziua.
Sunt in concediu de crestere a copilului timp de 2 ani si as vrea sa stiu daca exista vreo forma de angajare, in cazul in care vreau sa lucrez in alta parte si care ar fi aceasta, fara ca eu sa-mi pierd dreptul la concediul de crestere a copilului.


Multumesc
Mentionez ca am depus dosarul pentru indemnizatie in urma cu cateva zile, copilul avand acum 2 luni.
As dori sa mai stiu daca in cazul in care vreau sa lucrez in strainatate pot beneficia in continuare de inemnizatia de crestere a copilului.

Multumesc.