avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1141 soluții astăzi
Forum Activitate Mavryka

Activitate Mavryka

Buna seara
Mergeam cu autoturismul pe DN ,apropinduma de comuna ,reduc viteza si dau semnal stanga urmand sa virez la prima in tersectie pe un drum secundar ,ma asigur si ma apropi de axul drumului ,obser in oglinda stanga ca vine un autoturism aflat in depăsire a mai multor masin din spatele meu il las sa treacă ,apoi ma sigur din nou observ ca pe partea dreapta ma depaseste un alt autoturiz iar pe partea stângă nu vine nimic apoi incep sa calc peste axul drumul i ,cand di n partea stanga intra pe strada o alta masin cu videza ducanduse in santul din partea dreapta dupa S trata pe care urma sa intru rupand un stâlp apoi op rinduse in gard.El a spus ca a virat stanga sa ma evite pe mîne.
Intersecția se afla aproximativ 700m de la intrarea in com.
Axul drumul este marcat cu linie discontinua.
Buna ziua



Va rog frumos, daca stie cineva sa mi raspunda si mie
-am fost prins fara permis si fara asigurare,ce se intampla si la ce pedeapsa sa ma astept?.
-masina era pe numele meu
-ma poate afecta asta in romania ?
-eu am fost oprit pt verificarea asigurari si era expirata,apoi mi au conficat masina si ulterior m au verificat daca posed permis in rom.
-la ce sa ma astept.?


Va multumesc .
Buna ziua
-ce acte am nevoie pt a scoate alt certificat?
-primesc vreo felicitare (amenda) ca l am pierdut ?
Va multumesc
Buna ziua
Am si eu unele nelamurii si as dori daca se pote ,si este cineva in tema sa ma ajute.
-Intr o asociatie de proprietari se poate ca presedintele si administratorul sa fie rude?
-Dupa cate zile are dreptul administratorul sa adauge o alta pers la plata,15zile consecutive intr o luna sau 15 zile intr o luna ?
Buna seara
Va rog frumos sa mi spuneti si mie unde pot plati amenda in urama unei hotarari judecatoresti ?
Ce acte i mi trebuie pt sustinerea ex auto ,si cand pot sa l sustin?
Hotarerea judecatoreasca a fost pe data de 13 mai 2013.
Eu am o ''Comunicare Hotarare Penala
Trebuie sa mai ridic ceva de la Judecatorie?
Va rog sa mi raspundeti si mie daca se poate
Am inteles ca pot da pt redobandirea permisului dupa un an
dar as vrea sa stiu acel an se calculeaza decand sa dat hotararea sau de cand am fost instiintat ca mi la anulat ?
Mai trebuie sa fac scooala ,sau dau decat ex ?
In cazul in care fac un acord de recunoasterea vinovatiei cu domnul procuror ,iar dansul i mi da o pedeapsa cu suspendare ,instanta poate sa de o pedeapsa care sa nu duca la anularea permisului?
Daca instanta hotaraste anularea pedepsei, permisul mai este anulat ? .

Va Multumesc
Va rog sa mi spuneti si mie ce este scris la art.483NCPP si ART 336NCP.


Va multumesc
Răspuns la discuția NUP
Va multumesc
Dac se poate sa mi spuneti va rog cu aproximatie sau legal in cat tim ar trebui sa mi vina acasa ?
Va multumesc
Discuție NUP
Buna seara
In urma cu un an am comiso grav #-o urcanduma baut la volan
Am inteles acum ca ma scos de sub urmarire penal .
Va rog frumos sa mi spuneti ce urmeaza acum ,astept sa mi vina acasa ceva ,si cu cel ceva sa ma duc sa mi ridic permisul ,sau cum ?