avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriela19722

Activitate Gabriela19722

Nici macar nu am citit tot,doar pana la:pasaport 6 luni .....
Nu aveti nicio sansa,este absurd sa cereti banii inapoi pentru ca vina este a d-voastra.
Cel mai bizar lucru mi se pare cand d-voastra credeti ca numai Filipine procedeaza asa,nu ,se procedeaza global.(ma pot reintoarce in filipine oricand doresc si ca Delta Airlines a fost amendata cu 1500 $ pentru faptul ca mi-a permis sa ma imbarc stiind conditiile statului filipinez)m-ati facut sa zambesac,in toate tarile din lume se procedeaza asa,adica nu aveti voie cu un pasaport care se expira in 6 luni.
D=voastra sunteti cetatean roman,si datorita cetateniei sunteti obligat sa va intoarceti in tara de RESEDINTA,ptr ca nu aveti permis de sedere,viza de munca terminandu-se in 7 dec,de aceea nu ati primit banii inapoi decat pentru dus.
Sunteti inconfundabil .Din prima zi cand v.-am citit am observat cu placuta surprindere ca stiti sa va faceti reclama,nu numai d-voastra personal dar si intregii bresle pe care o reprezentati :dance: ,ceea ce este un punct forte in secolul XXI.
Dispun de o inspiratie si un fler logic in astfel de situatii si chiar reusiti sa imi scoateti un
zambet :bow:
Vreti sa imi mai cititi inca o data intrebarea pe care a trebuit sa o reeditez?
Puteti fi mai concis?
Multumesc frumos!
Am nevoie de imputernicire din partea tatalui pentru a locui in alta tara impreuna cu copiii.
Tatal a plecat in lumea"lui"acum cateva luni si nu vrea sa coopereze in ceea ce priveste actele copiilor,nu suntem divortati dar in schimb am solicitat judecatorului abandonul familiar Din partea tatalui ramanem telefonic sau pe skype doar cu promisiuni de genul;bine bine,o sa vad,nu e o problema,cand ai nevoie,da...cum sa nu,si ramanem cu vorbele.
Precizez inca o data ca trebuie sa ma mut in alta tara, si pentru a putea inscrie copiii la scoala voi avea nevoie si de semnatura sau de prezenta lui,care ambele lipsesc cu desavarsire..
Nu stim cu exactitate unde este tatal in momentul acesta,poate fi in Romania cateva zile,iar de saptamana viitoare poate pleca in Germania si peste alte 3 zile se reintoarce in Romania.
Timpul este foarte scurt si nu stiu unde si cui trebuie sa ma adresez pentru a putea dispune de o hotarare judiciala intr-un timp atat de scurt.Pot face o declaratie pe proprie raspunderella notar ?Ma poate orienta un avocat ?Ce pasi trebuie sa urmez in cazul in care tatal nu este de gasit iar in 3 luni trebuie sa ma mut in alta tara?

Offtopic:a trebuit sa modific textul pentru a face mai completa intrebarea.;nu suntem divortati!
Suni la Consulatul de care apartii sau la Ambasada,iti vor da toate detaliile necesare.
Răspuns la discuția Procura notariala Portugalia
Procurile facute in Consulate sau Ambasade nu au nevoie de apostila de la Haga,ce d-zeu.
Sunt doar legalizate notarial si atat.
Răspuns la discuția Procura notariala Portugalia
Doamna,ma faceti sa zambesc.
O data ce are deptul sa instraineze proprietatea ,are si dreptul de a folosi proprietatea,ceea ce inseamna drepturi depline asupra proprietatii,pana si aceea de a intra in curtea comuna.
Nu este nevoie de apostila de la Haga, fiind stampilata de un notar roman(si nu unul portughez)
Felul in care isi insuseste banii,in cazul in care instraineaza proprietatea asa cum crede de cuviinta(donatie,vanzare...)este doar o problema personala a celui imputernicit.
Domnia voastra ce vrea sa spuna cu ilegal?
Atunci cand faceti un avort si sotul nu este de acord?
Răspuns la discuția ASIGURARE DE VIATA pentru credit
Pentru ca mostenirea lasata nu inseamna numai activele ,adica bunurile,ci si pasivele-datoriile.
Daca datoria tatalui d-voastra depàseste tot ce-a mostenit fratele d-voastra,atunci banca o sa treaca si la executarea unor bunuri personale ale celui care a mostenit .
Sa nu credeti ca este un caz particular, legea se aplica tuturor.
Răspuns la discuția teapa in germania
Nu ma indoiesc de ceea ce scrieti dar, "si in Romania", exista acelasi procent coplesitor de litigii necastigate in defavoarea salariatilor,care ,de multe ori, nu sunt castigate ptr ca avocatii nu respecta codul deontologic,nu pentru ca nu exista legi.
Răspuns la discuția teapa in germania
Daca esti inca in Germania,mergi la Fisc(Finanzam) si faci o reclamatie,nemtii adora denuntiile si verifica orice le spui fara drept de apel.
Chiar daca este firma romaneasca o vor gasi in 3 secunde,vor gasi casa unde ai stat si persoanele la care ai lucrat.
Daca stai in Romania lucrurile se schimba total si irevocabil,adio bani....