avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate stefaniuradu

Activitate stefaniuradu

Buna ziua.In data de 14 iulie 2017 am condus avand permisul anulat fiind depistat in trafic .in noiembrie 2022 am fost chemat la sediul politiei rutiere aducandumi-se la cunostinta calitatea de inculpat.
intrebarile mele sunt:
1)care sunt pasii urmatori legali si cum ar trebui sa procedez
2)din ce am studiat personal cred ca s-a indeplinit termenul de prescriptie al faptei
Va multumesc pentru raspunsuri tuturor
Buna ziua!In anul 2013 pe 4 martie am fost condamnat 2,3 ani cu suspendare,termen de incercare 5 ani pentru conducere auto cu permisul suspendat,alcool peste limita legala,parasirea locului accidentului,vatamare corporala din culpa;pe perioada termenului de incercare nu am voie sa conduc nici o categorie de vehicule.Decizie definitiva.
Cand voi putea da din nou examen pentru redobandire si care ar fi procedurile de urmat.
Va multumesc celor cu raspunsurile cat mai exacte sau pentru eventuale sfaturi!
Buna ziua!In anul 2013,4 martie am fost condamnat 2,3 ani cu suspendare,termen de incercare 5 ani pentru conducere auto cu permisul suspendat,alcool peste limita legala,parasirea locului accidentului,vatamare corporala din culpa;pe perioada termenului de incercare nu am voie sa conduc nici o categorie de vehicule.
Din sentinta reiese ca in martie 2018 voi putea da examen pentru permis?Tot atunci pot fi considerat reabilitat(fara cazier)?Daca nu cam ce pasi considerati ca va trebui sa fac?In acest caz se poate beneficia de vreun avantaj de pe urma ordonantei privind amnistia,gratierea?
Va multumesc pentru raspunsurile pertinente!
Concret in 4 martie 2013 s-a dispus definitiv si irevocabil sentinta :
inchisoare sub supraveghere 2 ani si 3 luni cu termen de incercare de 5 ani cu interdictia de a conduce orice vehicul pentru :
-conducere cu permis suspendat,
-alcoolemie de peste 0.8 la mie(mai exact 0.9),
-vatamare corporala grava din culpa,
-fuga de la locul accidentului
.
Sunt curios sa stiu,si cine ma poate ajuta concret fara trimiteri la anumite linkuri,daca,in cazul aprobarii legii amnistiei sau gratierii pot recupera mai repede permisul.Va multumesc din suflet.
Daca se aproba legea amnistierii e valabila si pentru pedepsele date cu suspendare?
Exemplu concret:s-a dat hotarare definitiva si irevocabila 2ani si 3 luni inchisoare cu suspendare pentru infractiuni la regimul circulatiei,cu 5 ani termen de incercare fara drept de a conduce pe perioada termenului de incercare.Intrebarea este daca se beneficiaza de legea amnistiei daca va fi aprobata.Multumesc!
Am cumparat o cladire parter etaj mansarda in suprafata de 900 mp.vreau sa deschid un restaurant insa dureaza foarte mult autorizatiile si ar mai trebui sa astept intre 1-2 luni cica.Am mai auzit ca se poate deschide si in baza unei declaratii pe proprie raspundere.Este adevarat sau daca sunt alte modalitati mai rapide dar si legale va multumesc anticipat de raspuns.
Am achizitionat un spatiu cu credit de la o banca s-a facut contract de vanzare cumparare la notar prin care vanzatorii declara ca imobilul nu este scos din circuitul civil in baza vreunui act normativ ci a ramas deplin si continuu in stapanirea lor,nu a fost trecut in proprietatea vreunei altei persoane fizice sau juridice,nu este inchiriat si nici nu s-a promis inchirierea.Surpriza insa in momentul in care am vrut sa preluam imobilul am aflat ca este inchiriat de o societate.Fostul proprietar a cerut un ragaz de 5 zile pt a vorbi cu chiriasii si a rezolva problema urmand sa ne comunice rezultatul negocierilor dumnealui insa nu s-a mai intamplat nimic.Am facut o instiintare chiriasilor in care i-am informat ca suntem proprietarii imobilului si dorim ca in termen de 72 de ore sa paraseasca imobilul,ei spunand ca au contract de chirie achitat in avans pe 1 an fostului proprietar ramanand o perioada de 7 luni pana la finalizarea contractului.Chiriasii sunt o societate comerciala si au un magazin de haine.Pentru a avea acces la cladire ei trebuie sa treaca de o poarta si de un teren cu latimea de 2 metri si as vrea sa inchid accesul respectiv.Cum pot rezolva problema eu dorind sa imi dezvolt propria afacere motiv pt care am si facut achizitia imobilului.Dobanda pe care trebuie sa o platesc bancii trebuie sa o scot din activitatea pe care vroiam sa o desfasor in aest imobil.
Răspuns la discuția Reziliere contract
aveti link contract : [ link extern ]
Răspuns la discuția Reziliere contract
L-am citit si nu am gasit nici o portita de iesire de altfel nu mai postam pe forum
Buna ziua.Problema:am contract pe societate cu upc pana in luna august 2013 la o suma destul de piperata de aproape 800 ron cu telefonie si internet.In februarie sediul societatii s-a mutat la o alta adresa ei solicitand suma de aproximativ 600 euro pentru a trage fibra optica acolo deoarece nu era in zonaLe-am spus ca nu sunt de acord sub nici o forma sa platesc servicii de instalare si ca doresc rezilierea contractului.Mi-au raspuns ca nu se poate rezilia contractul decat daca platesc lunile ramase pana la definitivarea perioadei contractuale.Ulterior dupa ce au aflat ca am apelat la serviciile unei alte societati fiind si de 8 ori mai ieftini au spus ca serviciul de instalare nu mai costa sau ca ar costa ceva foarte putin care ar putea fi inclus in viitoarele facturi.Concluzie:vreau neaparat sa renunt la acest contract pagubitor pentru societate si ce solutii viabile as avea(as dori sa evit calea judecatii pentru ca dureaza foarte mult,plata unui avocat-acei bani nu am de unde sa ii mai scot)
Multumesc celor ce imi vor da un sfat care sa ma ajute efectiv si le doresc o zi minunata!