avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate irinel01_23

Activitate irinel01_23

Buna ziua. Am facut o cerere de administrare probe intr-un dosar penal,cerere adresata unui domn prim procuror.Cererea a fost solutionata de un procuror-delegat prin ordonanta.Adresa prin care se comunica respectiva ordonanta avea stampila si numele domnului prim-procuror dar semnatura era a procurorului delegat.E legala aceasta procedura?Va multumesc!
Buna ziua.Daca doresc sa fac cerere pentru stramutarea unui proces ce are ca obiect un conflict de munca si acesta se afla pe rolul curtii de apel,unde fac aceasta cerere si ce taxe judiciare si de timbru trebuiesc platite?Multumesc!
Discuție Reintegrare
Buna ziua.Daca am primit o decizie de reintegrare, fara ca sentinta civila sa fi fost comunicata,si ma prezint la servici,asta presupune ca voi primi si salariile conferite de instanta?Sau angajatorul se poate prevala de acest aspect,aminind plata acestora pina la momentul comunicarii sentintei?Mentionez ca am facut o cerere de executare a sentintei privind plata salariilor imediat dupa ce angajatorul a emis decizia de reintegrare. Intre timp,eu am fost din nou concediat si in pofida faptului ca au trecut doua luni de zile de la reintegrare sentinta nu a fost comunicata. Am o luna de zile de cind am fost concediat din nou,si prin neplata salariilor nu mi se poate elibera nici anexa necesara pentru dosarul de somaj. Cu alte cuvinte,angajatorul a emis o decizie de reintegrare, a emis o decizie de concediere,fara ca sentinta civila sa fi fost comunicata iar pt a imi plati salariile invoca lipsa hotaririi. Nu se judeca cu unitati de masura diferite o sentinta?Tata a doi copii,sint practic lipsit de orice mijloc de trai. Ce ma sfatuiti?Va multumesc anticipat.
Discuție reintegrare
daca am o decizie de reintegrare in care sint anuntat ca trebuie sa ma prezint la servici,iar sentinta civila nu a fost comunicata de tribunal,ce fac?Ma prezint la servici si fac si cerere pentru plata salariilor de la momentul concedierii pina la momentul reintegrarii? Am dreptul la concediu de odihna pentru perioada cit am fost concediat? Va multumesc.
Răspuns la discuția Litigii de munca
multumesc pt raspus.Pe fond instanta a constatat ca am executat 49 de zile de concediu de odihna. Am facut recurs si unul din motivele de recurs a fost faptul ca instanta nu a facut o cercetare a documentelor din dosar . ca si proba am aratat ca statele de plata din dosar arata ca sint doar 47 de zile de concediu de odihna.Recursul a fost respins iar motivarea nu face referire la acest aspect. Si nu e singura proba ce a fost ignorata,fiind gestionar,am facut receptia unei marfi. in pontajul lunii respective in ziua receptiei sunt trecut in concediu de odihna. condica de prezenta arata semnatura mea si a altor muncitori si in pontaje sintem trecuti in concediu de odihna.Sint doar o parte din probatoriu,invocate atit pe fond cit si la recurs si ignorate de instanta,nefiind motivate.recursul a fost respins la sfirsitul lunii februarie a acestui an.intre timp am facut plingeri penale conducerii unitatii privind fasificarea de pontaje(la dosar apar 3 pontaje diferite ale aceleiasi luni) si marturie mincinoasa a martorului audiat.Aceste plingeri nu au fost solutionate si in consecinta nu am putut cere revizuirea sentintei.Exista vreun termen in care poate fi revizuita o sentita in litigiile de munca?Actualmente am un alt dosar privind contestatie la decizia de concediere si se afla in stadiul de recurs.Desi decizia de concediere e motivata cu niste procese verbale semnate de reprezentanti ai salariatilor ce nu erau in mandat(am o adresa de la ITM ce atesta acest lucru) instanta a considerat legala concedierea. Am facut apel si avind in vedere cele descrise vizavi de primul proces am toate banuielile legitime din lume privind modul cum inteleg judecatorii sa isi faca datoria.UN alt aspect important e faptul ca la cele doua procese pe fond, asistentii judiciari sint aceeasi. Care e probabilitatea ca ,aleatoriu alesi ,sa fie aceeasi? in aceste conditii sint indreptatit sa cer stramutarea? poate cineva sa ma ajute sa mi se faca dreptate? Acum, am certitudinea ,ca in acest judet,in ceeace ma priveste niciodata nu se va face dreptate.
Buna ziua!
Daca am un litigiu de munca cu angajatorul respectiv o contestatie asupra unei decizii de concediere ce acum se afla in stadiul de apel si am o banuiala legitima asupra modului de judecare( probe directe) ,pot cere stramutarea procesului ?
Unde adresez cererea ?
Ce taxa judiciara si timbru judiciar trebuiesc platite intr-o astfel de speta ?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua. Am contractat un credit de la o institutie nonbancara, si fiind disponibilizat am fost pus in imposibilitatea de a mai plati ratele la credit. Am contestat concedierea in instanta. In perioada cat procesul s-a judecat am fost dat in executare silita, executorul judecatoresc notificand angajatoru sa-mi retina 1/3 din salariu. La doua luni dupa notoficarea executoriului s-a pronuntat sentinta civila prin care eram reintegrat si mi s-au acordat salariile din momentul concedierii pana la reintegrare. La acel moment angajatorul a facut adresa catre executorul judecatoresc in care il informa ca urma sa primesc salariile restante ( i s-a comunicat inclusiv suma) si sa trimita "baza legala" pentru a-mi retine suma datorata executorului. Executorul a invocat art.780 din Codul de Procedura Civila. In baza acestui articol, angajatorul a trimis catre executor 2/3 din suma ce mi-o datora. Avand in vedere ca, Codul Muncii prevede ca maximul ce poate fi retinut din venituri salariale e 1/3 in cazul in care exista un singur creditor, angajatorul a incalcat legea si va intreb cui trebuie sa ma adresez si ce demersuri trebuie sa fac? Mentionez ca art.780 din Codul de Procedura Civila la punctul 5 prevede ca nu pot face obiectul propririi veniturile salariale viitoare decat dupa 3 luni de la infiintarea propririi . Ce pot face in aceasta situatie ?
Răspuns la discuția Drepturi salariale
Multumesc pentru raspunsuri! Dar tot nu am inteles daca bonurile de masa sunt luate in calcul pentru indemnizatia de concediu de odihna intrucat pentru bonurile de masa nu se opreste CAS-ul.
Buna!
Cand se pune in executare o sentinta civila definitiva si executorie?
Buna!
Am contestat decizia de concediere si am obtinut in instanta anularea deciziei de concediere, reintegrarea pe postul detinut anterior, si acordarea cu titlu de despagubiri a salariilor majorate indexate si reactualizate si a tuturor celorlalte drepturi ce le-as fi avut din momentul concedierii pana la reincadrare.
Intrucat societatea acorda bonuri de masa, mi se vor acorda si bonurile de masa pentru perioada respectiva ? Dar de concediu de odihna?

La calcularea indemnizatiei de concediu de odihna intra si valoarea tichetelor de masa?