avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Activitate forumistul

Activitate forumistul

Am nevoie de un avocat care sa-mi scoata o copie dupa o DECIZiE de ;la Curtea de Apel Bucuresti
Daca doriti va rog sa-mi lasati mai jos datele de contact si va contactez.
Venituri din dividende
In anul 2020 functionarii ANAF au calculat venitul din dividende pentru pragul de plata la CASS adunand DIVIDENDELE BRUTE si au trecut pragul de plata CASS
S-a platit CASS pentru ca asa au zis functionarii ANAF
Acum Codul Fiscal spune ca pentru acele dividende din 2020 se insumeaza DIVIDENDELE NETE si pragul de plata e sub nivelul platii CASS. Codul fiscal mentioneaza clar ca e vorba de dividendele dupa anul 2018 inclusiv
Am dat bani degeaba ? Daca cerem banii inapoi, de unde stim ca la anul nu schimba codul fiscal iar ?
Daca ne-au indus in eroare functionarii ANAF, acesta e un lucru inadmisibil, avand in vedere ca nu se poate discuta cu ANAF
Oare isi bate cineva joc de noi ? E doar o intrebare. Cine ?
Consider ca e normal sa se ia in considerare DIVIDENDELE NETE deoarece noi asta primim deci asta e venitul actionarilor si nu al intreprinderii care da dividende.
Dar putem fi siguri ca la anul statul nu spune altfel > Si ce facem daca schimba anual ?
Am uitat sa spun ca e vorba de declaratia pentru anul 2020. Acolo, pentru anul 2020 brutul depaseste pragul si netul e sub prag. Am vorbit la ANAF si mi-a spus ca trebuie sa platesc CASS printr=o declarate rectificativa ca se ia in considerare brutul si nu stiu ce sa fac.
In cazul Platii CASS la Venituri din dividende se iau in calcul dividendele nete ( primite in mana ) sau dividendele brute ( declarate de intreprinderea platitoare la ANAF ) ?
Conform carui articol din codul fiscal e brut sau net ?
La mine se trece un prag daca e intr-un fel sau altul.
Am downloadat cererea oentru de[inerea actelor de pensionare de pe situl CNPP
Am vazut ca trebuie Carnetul de asigurari sociale
Nu am si nu am avut asa ceva niciodata. E obligatoriu ?
Am numai carte de munca
dar poate plati lunar 20 de ani sau e restricitionata numai la 6 ani ?
Ce prevede noua Lege 320 din 2023 ?
Poate incheia o persoana fizica , rezidenta in Romania un Contract de Asigurare Sociala cu Casa de pensii pe o perioada de 20 ani mentionez ca plata se face in fiecare luna si nu se face pentru nici o luna anterioara.
Plata este la casieiriem lunar m pentru luna in curs.
Contract pe termen nedeterminat
Am patru ani lucrati in grupa a doua intre anii 1987 si 1991. este scris in cartea de munca ca am lucrat in grupa a doua / Notarea s-a facut in anul 1991 cand m-am mutat la alta intreprindere. A trecut mult timp de atunci.
Se pot considera acesti patru ani lucrati in grupa a doua de munca numai pe baza adnotarii din cartea de munca din anul 1991 sau trebuie o adeverinta pe care acum nu mai stiu de unde sa o iau ?
Pentru mine sunt importanti pentru ca as putea depune dosarul de pensionare acum , altfel trebuie sa mai astept
Va multumesc
03 aprilie 1962