avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate steaua59

Activitate steaua59

Discuție pensie
cind se da diferenta la pensii pentru cele 10 luni ramase conform hotariri CCR se da cumva in luna ianuarie?
Răspuns la discuția Pensie
eu vroiam sa stiu cum se va calcula pensia de invaliditate pentru pensie limita de virsta am inteles
Discuție Pensie
va rog frumos sa ma lamuriti in aceasta speta .barbat nascut in anul 1959 noiembrie cu 36 de ani lucrati cu armata din care 21 de ani in grupa 2 100% sa pensionat de boaala gradul 3 in septembrie 2014 cum se calculeaza punctajul pe toti acesti ani.Mai concret la cei 36 de ani se pun si acei 5 ani si 3 luni si se calculeaza la 36+5=41ani sau se pun si acei 5 ani de grupa la calcul sau numai 36 de ani.Stiu ca se imparte tot punctajul la 35 de ani
Discuție Pensie
daca o persoana de sex masculin are 36 de ani lucrati din care 21 de ani in grupa2 cind se face calculul pensiei se mai adauga si cei 5 ani si 3 luni la calculul pensiei si per total se calculeaza pensia la 41 de ani sau numai la cei 36 de ani Va multumesc frumos sau anii de grupa il ajuta numai la iesirea la pensie si la punctaj
daca o persoana ia venit decizia de pensionare cu gradul 3 si inca lucreaza cind inceteaza CIM cu ce articol este mai bine sa-si inceteze cim .Sa-si dea demisia sau cu acordul partilor.Va rog frumos un raspuns
cum se calculeaza indicile de corectie si cuntumul lui pentru o persoana care va iesii in luna septembrie2014 in pensie de invaliditate.Aceasta persoana are cu tot cu grupa 41 de serviciu
Discuție pensie
daca esti in pensie de invaliditate gradul 3 si lucrezi 4 ore la cite zile de concediu de odihna ai dreptul.Ai acelasi zile de concediu ca si ceilalti colegi sau ai numai jumatate din ce au ceilalti colegi .Va multumesc PS.Cit poate fii plafonul pensie de invaliditate si salariu pe 4 ore
Concediu medical nu este stagiu de cotizare la somaj cu exceptia primelor 5 zile din fiecare comcediu. Daca eu am 30 de zile de concediu medical intr-o luna si in alta luna 25 de zile care se pun la somaj cite 5 zile din fiecare concediu se pun la somaj? Va rog frumos mai pe inteles nu avem studii juridice.
cind esti in concediu medical pttr. o boala obisnuita sa zicem o luna si pe urma faci intrerupere o luna si din nou iei concediu medical cine plateste concediu medical ?angajatorul tot concediu sau o parte si casa de asigurari.Concediu medical se considera stagiu la pensie sau la somaj
daca institutia iti aproba concediu fara plata 6 luni sau un an ce drepturi pierzi? intreb :calitatea de asigurat , anii cotizanti la pensie Va rog frumos lamuriti-ma