avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate nearadel

Activitate nearadel

Buna seara din nou ! As vrea SA intreb despre autorecensamintul online 2022.Sint cetatean Román cu domiciliul stabil in Spania din anul 2004.In Romania detin un apartament.Adresa mea din buletin si pasaport sint pe adresa apartamentului din Bucuresti ,fara SA locuiesc nici macar o zi acolo.Va rog este obligatorie autorecenzarea online ?Multumesc,o seara buna


Buna ziua,intrebarea mea este legata de ajutorul de deces .Daca EU si sotia mea locuim in Spania ,stabiliti aici vreau SA zic ,in cazul decesului unuia dintre noi ,avem dreptul la ajutorul de deces ?
Buna ziua din nou,va deranjez cu o intrebare: sotia mea pensionara din 2014 primeste pensia in cont bancar in Romania, dar rezideaza permanent in Spania din anul 2004.Intrebarea mea este cum poate sa transfere pensia in cont bancar din Spania, adica sa o primeasca aici.Va multumesc!
Buna ziua, ma numesc Radu Gheorghe domiciliez in Spania ca rezident permanent si lucrez .In 16 sept.2019 am primit decizia de pensionare din partea Casei Judetene Prahova, cu transferul drepturilor banesti in contul bancar din Spania.Evident ca am transmis Casei de Pensii Prahova toate datele contului bancar ,swift ,iban, adresa bancii etc,cit si o declaratie de viata .Intrebarea mea se refera in cit timp voi putea intra in drepturile cuvenite si daca prin transferul pensiei in Spania se reduce (1227 lei)prin comisioane de schimb ,de transfer etc.Va multumesc!
curind voi implini 60 de ani (14/10/1958)am cotizat in Romania 23.6 ani din care in gr.ii 22.8 iar in Spania unde rezidez, pina in prezent am cotizat 17 ani va intreb daca am drepul la pensie la limita de virsta depasind cu 8 ani stagiul maxim de cotizare Multumesc ,o zi frumoasa
recent am citit ca din 2017 iulie cei iesiti la pensie intre 2011-2016 pot depune cerere in vederea recalcularii pensiei atunci va intreb daca sotia mea nascuta la 13/01/1956 pensionata conform deciziei la 11/11/2014 pentru limita de virsta poate depune cerere in acest sens, avind 16.3 ani de grupa a 2.multumesc
sint nascut pe 14/10/1958 si in perioada 05/09/1975-12/10/1978 incadrat in gr2ain procent de 80 la suta ,iar in perioadele 24/03/1980-01/02/1991 si 01/02/1991-01/03/1992 si 01/03/1992-30/06/1998 si 01/07/1998-02/11/1999 incadrat in gr2a in procent de 100/100.Stagiul militar l-am satisfacut in perioada 12/10/1978-14/03/1980.Deasemenea in perioada 02/05/2001-01/03/2002 am lucrat pentru ultima data in romania da evident aceasta perioada fara grupa2a de munca .Acesta este tot stagiul meu de activitate din Romania .IN Spania unde sint stabilit .pina in prezent am o vechime de 16ani si 3 luni .Vaintreb cind pot sa ma pensionez anticipat fara penalizare (conform legii 263/2010 stagiu mai mare cu 8 ani) unde trebuie sa depun actele necesare si ce acte ar trebui sa prezint .v-as mai intreba daca pot primi drepturile banesti in contul bancar de aici din Spania si ce comision se plateste etc va multumesc mult
Răspuns la discuția am pierdut livretul militar
reunind documente pentru dosarul de pensie ,nu gasasc livretul militar ,domiciliez de 18 ani pe teritoriul altui stat membru CE,credeam ca il am ,,deci nu pot sa-l declar ,vroiam sa stiu cum pot obtine un document care sa-mi fie folositor la dosarul de pensie,multumesc !
in prag de pensionare am nevoie si de livretul militar .L-am pierdut in conditii pe care nu le amintesc com pot intra in posesia unui duplicat ,sau un document care sa - mi fie de ajutor la oficial de pensii de sector ,multumesc.
Bna ziua si La multi ani ,va intreb urmatorul lucru :tata a decedat acum 21 de ani si totul a ramas mamei.Recent a decedat si mama si vreau sa renunt la dreptul meu in favoarea celor doi frati ai mei ,eu fiind stabilit in Spania .consulatul de aici i-mi poate elibera un certificat (act) pe care il pot folosi in Romania fratii mei, detin o copie dupa certificatul de deces al mamei si o copie dupa CI a unuia dintre frati (cel care sa ocupat de ingrijirea si inmormintarea mamei).Deci va rog sa ma sfatuiti ,explicati, ce trebuie sa fac .Multumesc frumos