avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Activitate Marian_Belascu

Activitate Marian_Belascu

Discuție Bon fiscal
Constituie infractiune faptul ca pentru incasare se utilizeaza chitanta fiscala si nu bonul fiscal atata timp cat se ataseaza si factura fiscala?
Răspuns la discuția Retinere CASS din doua surse
multumesc frumos
Buna ziua,
Sunt angajat la SC E SA dar si PFA (profesii liberale). Problema mea este ca aceste contributii de asigurari sociale si sanatate sunt retinute din ambele activitati (si ca angajat si ca PFA).
Este legal?
Si daca nu, puteti sa ma ajutati cu niste articole de care sa ma folosesc, pentru a rezolva situatia?
Multumesc
SC E SA a obţinut un drept de administrare operativă printr-un Decret de Expropriere, asupra unui teren.
Acest drept a fost înscris în cartea funciară, urmând a se înscrie construcţiile.
Din ridicarea topo a rezultat o suprafaţă cu câţiva mp în minus faţă de supr din acte.
Problema este că cei de la OCPI solicită ca proprietarul terenului (Statul Român - Ministerul Finanţelor) să semneze cum că e deacord cu rectificarea suprafeţei.
De ce SC E SA în calitate de administrator nu poate semna pentru acest lucru. Ce drepturi şi ce atribuţii ai ca administrator? (în NCC nu am găsit nimic să mă ajute)
Eu nu inteleg cum a putut fi instrainat un imobil fara consimtamantul ambilor coproprietari (sot&sotie)...?
un singur lucru omit notarii...punerea in posesie a terenului incheiata printr-un proces verbal intocmit de cadastrist in urma unor masuratori.
Răspuns la discuția Obtinere cadastru
Contactati un cadastrist din zona - nr. de tel il gasiti pe ANCPI.ro la "Autorizati".
Incheiati un CONTRACT cu respectivul.
Tb sa masoare, sa faca documentatia cadastrala pt inscriere teren, apoi inscrierea constructiei... este posibil sa fie nevoie si de alte operatii in cf (in cazul in care va suprapuneti peste un teren invecinat deja inscris in cf) - specificati impreuna cu executantul in contract toate lucrarile necesare.
Pregatiti copii legalizate dupa titlul de proprietate al terenului, solicitati primariei certificat de atestare a edificarii constructiei (in cazul in care nu aveti acte asupra constructiei) si certificat fiscal in care sa se precizeze ca il folositi la inscrierea in cf, copie buletin, copie conform cu originalul a actului prin care sunteti numita curator.
Taxe BCPI: 120 lei (pt teren) + 60 * 0.05% din valoarea de impozitare a constructiei (pt casa)
Răspuns la discuția Obtinere cadastru
ce doriti sa inscrieti in cartea funciara? Procesul aflat in desfasurare? In cartea funciara a unui teren proprietatea sotului? Cu ce va ajuta la proces?
Sunt proprietarul unui apartament asupra caruia exista un drept de uzufruct.
In conditiile in care apartamentul a fost cumparat inaintea casatoriei, sotia poate aplica pentru "prima casa"?...ea neavand nici un drept asupra nici unui imobil.
Sau tb sa divortam, ca sa poata aplica? ;) B-)
Răspuns la discuția Reclamatie firma cadastru
Folositi acel nr de inregistrare pt identificarea lucrarii.