avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Activitate 25Maria23

Activitate 25Maria23

Răspuns la discuția Plângere penală abandon
Va mulțumesc pentru răspunsuri. In lege am văzut că scrie 3 luni, nu 3 luni consecutive și am crezut că ne încadrăm. Începem validarea popririi in instanta pentru că are salariul 2500 de lei. Bunuri nu are pe numele lui...
Răspuns la discuția Plângere penală abandon
Am solicitat, dar firma nu vrea sa plătească. Executorul ne-a spus sa facem acțiune în instanță cu firma.

Plângere penală de ce nu-i pot face că sunt 3 luni in care nu a plătit. Sunt mai mult de 30 chiar.

Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
NU Doar puteti spolicita printr-un executor judecatoresc sa primiti banii direct de la firma.

Bună ziua,

Dacă tatăl a plătit pensia alimentara o sigura luna din ultimii 3 ani I se poate face plângere penală și acționa în instanță firma la care lucrează pentru plata sumei restante pe ultimii ani?

Mulțumesc?
Bună ziua,
Exista un formular tip pentru acordul tatălui biologic la înfierea de către soțul mamei?

Concret. Cum trebuie sa arate declarația pe care biologicul o va da la notar? Și care sunt pașii de urmat ulterior?

Va mulțumesc!
Buna ziua,

Autorizația de construire a fost dată pe 1.11.2016. Construcția a început pe 8.06.2017 atunci când am si aflat de această autorizație.

Care este termenul până la care o pot ataca in contencios administrativ?

Care sunt pașii ce trebuie urmați? Am sesizat primăria și am și primit răspuns de la ei (după 2 luni de la sesizare).

Mulțumesc!
Multumesc frumos!
Buna ziua,

Am reclamat construirea unui gard fara autorizatie. Acesta a fost construit in 2016. Cei de la Politia Locala au fost si l-au intrebat pe vecin care a spus ca a fost construit acum 4-5 ani. Am fost sunata sa le aduc dovada ca este adevarat ce spun pe motiv ca "eu pe cine sa cred. Pe dvs. sau pe ei?"
Am o poza cum ca in 2015 NU era acolo gardul, deci automat ei au mintit. Legal cine trebuie sa faca dovada? Eu sau ei?

Multumesc!
Buna seara,

Biologicul nu a mai vazut copilul de un an si jumatate, nu plateste pensia alimentara desi are venituri. A fost gasit de catre executor si i-a spus acestuia ca nu va plati niciodata si ca nu avem ce sa-i facem. Nu intreaba niciodata nimic legat de copil. De curand s-a insurat. As vrea sa incerc sa vorbesc cu el sa fie de acord ca sotul meu sa infieze copilul iar eu sa nu-i mai cer banii si sa nu-i fac plangere penala, procese si toate nebuniile. Sotul meu creste copilul de cand s-a nascut si chiar vrea sa o infieze.

Se poate spune ca este santaj daca ii propun eu sa o infieze sotul meu?

Ce acte imi trebuie de la biologic? O declaratie la notar este suficienta? Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez?

Multumesc frumos!
Se poate face un singur proces pentru:
1. Uzucapiunea de 10 ani in cazul in care se foloseste un cos de fum si o canalizare, cu acceptul proprietarului, din 2003

2. Obligatia de a face pentru a obliga un vecin sa ma despagubeasca pentru terenul meu care este sub casa lui, sa-mi dea tot teren langa casa mea si sa ma despagubeasca in lei, pentru casa pe care o are ridicata pe acel teren

3. Obligarea ca gardul despartitor dintre vecini sa fie facut dintr-un material prin care sa treaca aerul si nu mai inalt de 2 m cu tot cu coama?

Multumesc!
Multumesc frumos! Deci vor fi mai multe termene? Ca la un proces normal. Nu pot sa-i chem la mediator sa-mi dea banii?