avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate alexandraralea

Activitate alexandraralea

Are bunuri
Buna ziua,

In urma unei sentinte judecatoresti,fostul sot a fost obligat la plata unor daune catre mine. A inceput sa plateasca cand are el chef. Intrebarile mele sunt: are voie sa plateasca cat si cand vrea el? Daca apelez la un executor judecatoresc,pot obtine toata suma de la el? Sau la un termen poate platit tot cat vrea el sub scuza ca nu are mai mult?
Buna seara,

Daca o sentinta este definitiva,iar una din parti este obligat la plata unor daune,ce termen are pt a face plata? Ar putea plati si in rate?

Multumesc!
Nu a fost vorba de chirie,imi erau prietene...
Buna ziua!
Avem situatia: apartament lasat pe mana a 2 studente,prietene,timp de un an,fara nici o hartie intre noi,din primavara n-au mai platit utilitati,e o datorie de vreo 2000 de lei,poate si mai bine,una a plecat pe furis,pe una am dat-o afara.
Intrebare: exista vreo posibilitate sau cale sa recuperez banii de la ele?

Multumesc!
Buna seara

Daca urmeaza sa nasc in octombrie,la cate zile de concediu am dreptul? Se calculeaza zile de concediu si in pre si postnatal?

Multumesc!
Buna seara. In prezent sunt divortata,oar minorul are domiciliul stabilit la mine. Fostul sot m-a dat in judecata pt stabilirea domiciliului minorului la tata. Intrebarea mea este,in acest timp pana se termina procesul,programul de vizitare trebuie respectat in continuare? Sau nu mai este valabil pana la o alta decizie?

Multumesc!
Buna ziua. As vrea sa stiu ce acte imi trebuie la inchirierea unui imobil,pe net gasesc variante diferite,unde trebuie inscris contractul si ce declaratie trebuie depusa,lunar sau trimestrial? Am un imobil in Bucuresti ,sector 5 si eu locuiesc in Bacau. Deasemenea vreau sa stiu daca e o suma minima care trebuie sa fie in contract.
Multimesc!
BUna ziua,

Sunt divortata de tatal copilului meu in varsta de 4 ani,de 2 ani jumatate. In urma hotararii judecatoresti,tatal e obligat la plata pensiei alimentare pe care n-a platit-o din 2014 si pana anul acesta cand am facut plangere penala. Inca asteptam decizia parchetului. Copilul este in grija mea,cu drept de vizita pt tata. As vrea sa stiu,daca pot sa imi mut domiciliul in alt oras din tara si cand ar trebui sa il anunt pe tatal copilului de aceasta schimbare.

Multumesc.
Buna ziua,

Intentionez sa plec in vacanta in UK cu copilul meu care are 3 ani,cu o declaratie notariala din partea tatalui prin care isi da acordul sa plec cu copilul. Intrebarea mea este : acea declaratie trebuie tradusa in engleza?

Multumesc!