avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian Brojboiu

Activitate Adrian Brojboiu

Buna ziua,
Va rog sa fiti amabili si sa-mi dati o solutie pentru urmatoarea situatie privind radierea unui autoturism.
Am avut in 2021 un accident cu dauna totala, masina fiind asigurata de EUROINS, falimentara. Am primit contravaloarea daunei de la Fondul de garantare si am preadt msina la fier vechi la o firma neautorizata in eliberarea unui Certificat de dezmembrare,
Cum pot rezolva situatia in vederea radierii? Multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca contributiile de sanatate CASS se platesc pentru veniturile din chirii, in situatia in care proprietarul roman are rezidenta- domiciliu stabil- si lucreaza in alta tara UE?

Multumesc.
Răspuns la discuția Invenþie
Buna ziua,

ce pot sa va spun este faptul ca pentru persoane fizice, cu venituri ff mici, legea prevede un nivel al taxele de numai 20%, adica aproximativ 240 lei.
Cu putin efort si documentare in baza de date de inventii OSIM, daca apreciati ca ideea dvs. este de succes, eu cred ca merita sa incercati.
Puteti apela la rude, prieteni sau prin diverse alte cai pentru a intra in posesia aceastei sume.
Din pacate nimic nu se face fara efort si chiar risc.
Un lucru este cert, intati documentati-va sa aveti un grad de certitudine cat mai mare asupra originalitatii inventiei.
Sa nu plecati de la ideea ca daca nu exista pe google sau in magazine, inventia nu este brevetata. Va puteti insela.
Documentati-va in bazele de date specializate osim. ro, www.wipo.int, www.espacenet.com, etc.,
Buna seara,
Imi permit sa fac si eu o mica completare.

Destul de frecvent, inregistrarea la OSIM ( depunerea cererii de desen/model) se face dupa actul de comercializare a produslui respectiv.
In aceasta situatie, puteti cere anularea in instanta a modelului pentru lipsa de noutate (vedeti art. 6 alin 2 si prevederile art. 42 din legea 129/1992, REPUBLICATA).

Cu alte cuvinte exista cel putin teoretic sansa pentru dvs. de a demonstra ca firma respectiva a comercializat obiectele respective, inainte de constituirea depozitului la OSIM ( facturi, chitante, bonuri fiscale generate de actul de vanzare catre diversi clienti, reclame, publicitate, etc.

cele bune!
Răspuns la discuția Import textile sub brand propriu
Buna ziua,

Consider ca nu este niciun impediment pentru importator (din RO) in comercializarea in tara sub brandul propriu sub rezerva urmatoarelor conditii:
- sa nu incalce vreo posibila clauza contractuala cu partenerul extern;
- brandul, mai exact marca sub care efectueaza actul de comert sa fie inregistrat in Romania, (sau la nivel comunitar sau international)

Va rog sa constatati ca am folosit sintagma marca, nu brand deoarece exista niste nuante care diferentiaza aceste notiuni.

Cele bune!
Răspuns la discuția Protejare marcã
Buna ziua,

Se poate depune cerere chiar online la Oficiul de armonizare a pietei interne, Alicante (OAMI sau OHIM), Spania, la:

[ link extern ]

Gasiti informatii despre formulare si taxele de inregistrare si examinare.

Daca deja aveti marca inregistrata in RO, puteti sa invocati in cerere anterioritatea.
Va sugerez sa contactati totusi un consilier de marci aflat pe tabloul mandatarilor recunoscuti de acest Oficiu.

Succes!
BUna ziua,

1.As dori sa stiu daca este sau nu descriminatorie plata anticipata a impozitului pe profit realizat de o PFA, impozit impus de autoritatile fiscale pe baza veniturilor realizate in anul anterior. Aspectul de discriminare consider ca exista de exemplu in raport cu o microintreprindere, care plateste trimestrial acest impozit, dar calculat pe realizarile efective in acel trimestru.

2. Exista vreo prevedere legala prin care putem solicita revizuirea Deciziei de impunere, in sensul scaderii, in cazul in care de ex. dupa primele 5 luni ale anului in curs veniturile s-a plasat la un nivel de cca 70% din veniturile anului anterior.

Multumesc pentru atentie.
BUna ziua,

Fiind , inteleg din profilul dvs., student, deci oarecum la inceput de cariera, este bine sa stabiliti inca de la inceput parametrii de colaborare cu tertii.
Cred ca va dati seama ca este un fel de "semi-teapa" ce ati facut dvs.
Firma a beneficiat , banuiesc , de neplata unor taxe catre stat, iar dvs. ati riscat sa munciti degeaba.
Va recomand sa utilizati formele legale de colaborare, altfel nu va veti putea apara drepturile pentru munca depusa. Ca si colegul de forum, va invit sa cititi legea dreptului de autor.
Pe diversele pagini ale instantelor din Bucuresti veti gasi si spete in acest domeniu
Succes pe viitor!
Buna ziua,

daca va propuneti de exemplu sa faceti si ambalarea unor produse , va recomand si clasa 39.
Ati gasit cumva si simbolul, ( de Copyleft) , unde C este intors cu 180 de grade fata de cel de la Copyright?
Lucrati in domeniul soft, IT?
Vedeti si
[ link extern ]