avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate Mona_2014

Activitate Mona_2014

As vrea sa stiu daca dupa modificarea codului muncii s-a modificat ceva si in ceea ce priveste contractul colectiv.
Stiu ca daca sunt mai mult de 21 angajati era obligatorie - Negocierea, nu si încheierea unui contract colectiv.
Asa este?
S-a modificat ceva ?
Buna ziua !
Condica de prezenta este obligatorie din august 2017 pentru evidenta orelor lucrare de salariati? Noi tineam evidenta orelor lucrate cu fisele de pontaj ( doar acestea s-au cerut la toate controalele ITM )
Este de ajuns sa fac acum fisa de pontaj cu mentionarea orelor de inceput si de sfarsit pentru fiecare salariat ?
Stiu ca modificarea din august 2017 la asta facea referire, la evidenta orelor de lucru cu precizarea exacta a programului.Scrie undeva ca este obligatorie condica si semnatura salariatului ?
Buna ziua !
Magazinul la care lucrez doreste sa organizeze o actiune de crestere a vanzarilor prin oferirea unor premii prin tragere la sorti, daca achizitionezi o suma minima.Acum am auzit ca ar trebui sa obtinem in prealabil o autorizatie de la Oficiul National de Jocuri de Noroc.
Am citit legea 124/2015, insa nu este prea clar.
Art 11 spune asa
Nu sunt considerate jocuri de noroc si sunt permise fara autorizare urmatoarele tipuri de jocuri:

[…]

c) actiunile organizate de diferiti operatori economici, in conditiile legii, in scopul stimularii vanzarilor si care nu presupun taxa de participare, respectiv niciun fel de cheltuiala suplimentara din partea participantilor si nici majorarea pretului pe care produsul l-a avut anterior desfasurarii actiunii publicitare;
Eu cred ca aici ne incadram noi.
Mai e necesar avizul ONJN ?


Cum se procedeaza in cazul dizolvarii unui srl care Nu are activitate, nu are datorii la buget, la furnizori.Dar mai are un stoc de marfa.Ce fac cu stocul daca inchid firma?
Buna ziua!

Acum 2 ani am infiintat un ONG in cadrul caruia functioneaza si o unitatea protejata. Acum voi fi angajat functionar public.
Statutul de presedinte ONG este in contradictie cu cel de functionar public??
Inteleg ca obligatia de plata pentru taxa de prima inmatriculare este pentru cumparator?
Firma oricum nu platea taxa de prima inmatriculare !
Am inteles bine ?
Buna ziua !

O firma are o masina pe care vrea sa o vanda.
Daca o vinde unui cetatean cu rezidenta in Italia si va fi inmatriculata in Italia, mai trebuie sa plateasca taxa de prima inmatriculare?
Dupa ce masina va fi inmatriculata in Italia, se poate face radierea in Romania ?
Buna ziua !
O firma are un apartament in care sunt birouri. Isi desfasoara aici activitatea 4 persoane.
Cate persoane trebuie trecute la intretinere ? Trebuie trecute toate sau doar 1 persoana.
Buna ziua!

As vrea sa stiu daca un ong - asociatie persoane cu handicap este considerata furnizor de servicii sociale si trebuie acreditata si LICENTIATA conform noilor cerinte ale ministerului, pana la sfarsitul anului.
Asociatia nu a desfasurat nici o activitate sociala, insa in cadrul asociatiei functioneaza o unitate protejata.

Buna ziua !
Registrul de bani personali trebuie prezentat la finante atunci când depun notificarea?
Acest registru trebuie legat cu sfoara si sigilat la Finante sau doar il numerotez si declar in notificare ca registru contine X pagini ?